„Divoce nepravděpodobné“ výmluvy. Neoriginální náplně do tiskáren HP prý mohou šířit viry, proto je blokuje

Značka HP (HP Inc.) se dostává pod palbu kritiky kvůli svému přístupu k tiskárnám, které nefungují s neoriginálními inkoustovými kazetami. HP, čelící nedávné žalobě kvůli svému systému Dynamic Security, brání své kroky prohlášeními o možnosti šíření virů přes tiskárny, pokud jsou použity kazety třetích stran s neoriginálními čipy. Toto prohlášení však vzbuzuje pochybnosti jak mezi uživateli, tak mezi bezpečnostními experty.

Dynamic Security je systém, který zabraňuje tiskárnám HP v tisku, pokud jsou v nich nainstalovány kazety bez čipu HP. Tento systém byl kritizován uživateli, protože aktualizace firmwaru způsobily, že tiskárny s neoriginálními kazetami přestaly fungovat. Navíc byli zákazníci tiskáren HP pravděpodobně oklamáni, protože nebyli informováni, že firmware vydávaný na konci roku 2022 a na začátku roku 2023 může způsobit nefunkčnost některých funkcí tiskárny.

Obrázek: „Divoce nepravděpodobné“ výmluvy. Neoriginální náplně do tiskáren HP prý mohou šířit viry, proto je blokuje

Originální náplně do tiskáren jsou oproti produktům 3. stran dražší. Rozdíly v kvalitě zde být mohou i nemusí. Je proto důležité kupovat je o od kvalitních výrobců a nikoliv koukat jen na nízkou cenu. Foto: Se souhlasem HP Inc.

Dan Goodin, vedoucí bezpečnostní redaktor Ars Technica, i další odborníci na kybernetickou bezpečnost vyjádřili značné pochybnosti o tvrzeních HP. Podle Goodina neexistují známé útoky, které by aktuálně využívaly kazetu k infikování tiskárny. Další komentátor, známý jako Graham Sutherland / Polynomial na Mastodonu, označil tvrzení HP za „divoce nepravděpodobné“.

Útok je teoreticky možný, v praxi se však zatím nevyskytuje

Výzkum podporovaný HP skutečně našel teoretickou možnost, jak mohou být kazety hacknuty. Výzkumníci z programu Bugcrowd pro HP zjistili zranitelnost přes sériové rozhraní mezi kazetou a tiskárnou. Nicméně, není známo, že by se takový útok vyskytl v praxi.

Bezpečnostní experti, se kterými mluvil web Ars Technica, se domnívají, že i kdyby taková hrozba existovala, vyžadovala by vysokou úroveň zdrojů a dovedností, což je obvykle vyhrazeno pro cílení na vysoce profilované oběti. Pro většinu individuálních spotřebitelů a firem by tedy nemělo být použití neoriginálních inkoustových kazet bezpečnostním rizikem.

HP svými kroky odrazuje uživatele od aktualizací tiskáren. Jde o větší riziko pro bezpečnost než neoriginální náplně

HP sice tvrdí, že Dynamic Security je odpovědí na kybernetické hrozby proti kazetám s inkoustem, ale zatím spíše způsobuje nepříjemnosti zákazníkům, než že by posilovalo bezpečnost tiskáren HP proti vzdálenému spuštění kódu prostřednictvím inkoustových kazet. Kromě toho se objevují zprávy, že uživatelé se vyhýbají aktualizacím tiskáren a podporují ostatní, aby učinili totéž, což by mohlo vést k odmítání důležitých bezpečnostních aktualizací.

Obrázek: „Divoce nepravděpodobné“ výmluvy. Neoriginální náplně do tiskáren HP prý mohou šířit viry, proto je blokuje

Originální náplně můžete mít u HP i formou předplatného, kdy vám firma automaticky pošle náhradní spotřební materiál tak, abyste se nemuseli o nic starat. Pro řadu uživatelů může jít o ideální cestu. Foto: Se souhlasem HP Inc.

Skutečným důvodem pro tyto kroky je pravděpodobně snaha HP chránit svá duševní práva. Enrique Lores, generální ředitel HP, v reakci na dotazy ohledně žaloby uvedl, že je důležité chránit duševní vlastnictví společnosti. Lores uvedl, že když HP identifikuje spotřební materiál, které porušují její duševní vlastnictví, zastaví práci tiskárny.

Snaha o navýšení příjmů na úkor svobody zákazníka?

Tento krok HP může být vnímán jako pokus o maximalizaci příjmů na úkor svobody výběru a pohodlí zákazníka, což vyvolává nevole mezi uživateli. Nemůžeme se zbavit dojmu, že HP především zvolilo nešťastnou cestu, kterou chce dosáhnout navýšení svých příjmů z prodeje spotřebního materiálu. Kdyby totiž firma chtěla, mohla by velice snadno zajistit, aby tiskárny čipy a náplně 3. stran podporovaly.

HP Inc. se netají tím, že se snaží nalákat uživatele na své předplatné spotřebního materiálu. „Naším dlouhodobým cílem je, aby se tisk stal službou na bázi předplatného. To je naším skutečným cílem,“ řekl Lores.

Zdroje: Ars Technica, komentář autora

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk

Loni v začátkem roku jsem řešil problém s tiskárnou HP LaserJet MFP M28a Printer, odmítala skenovat. Po 2 měsíčním boji s HP jsem dostal novou tiskárnu, s tím, že problém je v tiskárně, ale tato opět neskenovala. Koupil jsem tedy jinou a tuto dali k PC, který skenovat nepotřeboval (… Číst více »

Dante 01

No, ale teď už zase fungovat nebude, díky totalitní obchodní politice HP.

kkouz

Jednoduche pravidlo, kdyz slysim slovo predplatne, mizim pryc.

Zdeněk

Doufám, že má stará HP multifunkce ještě dlouho vydrží. Neorigo toner za 300,- oproti orig za cca 2000,- a výš není poznat rozdíl v kvalitě. Chvíli se mi zmocnila pýcha, že pořídim novou tiskárnu. Lepší, dokonalejší a zřejmě i barevnou, ale když to tady čtu tak na to se*u, zlatá… Číst více »

Vector

Tak hlavně ten chip slouží pouze k tomu, aby tiskárna věděla, co je tam za náplň, takže pokud by to HP nesledovalo a ty tiskárny neblokovalo, tak tam nejsou vůbec potřeba. A bez chipu to může šířit virus jen v něčí fantasii. To už můžou rovnou zablokovat USB port na… Číst více »

Koala

Před pár týdny se mi najednou zpomalil tisk na HP Laser Jet Pro M203. Když chci vytisknkou více stránek za sebou, tak mezi stránkami čekám cca 2 minuty, než se tiskárna uráčí. Přeinstalace ovladačů bez efektu. Jasně že používám fejkovou kazetu (cca 400,-), protože originál stojí nejméně 1700,- přičemž kvalita… Číst více »

krtek

takhle podobně kdysi zlobil canon, stačilo přelepit vhodný kontakt na cartridge izolepou a jelo se dám

Hana

Před pár lety jsme měli 2 tiskárny v rodině a najednou k nim přestaly fungovat aplikace, kde se dalo ovládat vše – kopírování, tisk, skenování. Na zákaznické lince mi nějaký arogantní Slovák řekl, že tak to prostě je a ať si každou funkci pořeším jak chci a zvlášť. Takže od… Číst více »

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024