Na jaké hrozby si dát v kyberprostoru pozor tento týden? Časté jsou i nadále podvodné zprávy šířící se po WhatsAppu a SMS. Podvodníci se snaží z důvěřivých lidí vytáhnout peníze jednoduchou metodou.
„Ahoj, tady Marek, mám nové číslo a potřeboval bych půjčit 30 tisíc. V pondělí je máš zpět. Tady je číslo účtu, je to akutní,“ zní jedna z variant podvodu. Podvodník se snaží vydávat např. za syna, kamaráda či kolegu dané osoby. Jak něco takového může fungovat? Snadno. Jak potvrzuje odborník Pavel Šašek, manažer karetního servisu a prevence podvodů Komerční banky, lidé jsou důvěřiví a často podlehnou nátlaku a urgenci.
„Podvodníci se snaží své oběti dostat pod tlak. Proto častokrát tlačí na urgentní vyřízení a poslání peněz. Nechtějí, aby oběti příliš přemýšlely,“ vysvětuje Šašek.
Jednoduchý podvod s finančními dopady
Podvod, se kterým se můžete v ČR stále setkat, má několik obměn. Může přijít jak z neznámého čísla, což je méně uvěřitelná varianta, nebo doopravdy z čísla někoho známého. Odesílatel o zprávě přitom vůbec nemusí vědět. Stačí, aby došlo k napadení jeho zařízení např. kliknutím na podvodný odkaz a útočníci mohou jeho jménem dále rozesílat podvodné zprávy bez jeho vědomí.

Může jít o SMS, zprávu na WhatsAppu, Signalu i v dalších oblíbených aplikacích. Foto: Unsplash
V případě, že vás někdo žádá o peníze, mu ideálně osobně obratem zavolejte. Zeptejte se, zda zprávu skutečně psal on a pokud ne, doporučte mu náš článek o napadeném WhatsAppu a jak získat zpět kontrolu nad svým zařízením.
I tentokrát platí, že nejdůležitější prevencí je opatrnost. Na podezřelé odkazy neklikejte, na žádosti o poslání peněz nereagujte a případně své známé obratem varujte, že je jejich zařízení pravděpodobně napadeno a stali se obětí podvodu.
Hrozba týdne je náš nový seriál ze světa kybernetické bezpečnosti, ve kterém se budeme zaměřovat na aktuální hrozby a rizika. Na co si dát pozor a jak se případně bránit? To všechno, včetně vyjádření odborníků, najdete na inSmart.cz každý týden.
Zdroj: Redakce inSmart.cz, vlastní