Huawei těží ze stovek patentů a zveřejňuje svůj whitepaper: Za co značce platí Apple či Samsung?

Čínská technologická společnost Huawei má za sebou více než třicetiletou historii působení. Jak si za tu dobu vedla v oblasti inovací a správy duševního vlastnictví nyní představila na Fóru pro inovace a vyhlídky v oblasti duševního vlastnictví pro rok 2021 a budoucnost, které se konalo v sídle společnosti v čínském Šen-čenu. Nově zveřejněná bílá kniha (z angl. whitepaper) předkládá historický průřez oblastmi inovací a správy duševního vlastnictví od dob, kdy byla společnost ještě na samém začátku, a mapuje významné milníky související s investicemi i výzkumem a vývojem.

Chceme ukázat historii našich inovací za posledních 30 let a náš dlouhodobý závazek respektovat, chránit a přispívat v rámci oblasti duševního vlastnictví. Naším cílem je prostřednictvím této bílé knihy pomoci světu porozumět, jak se společnost Huawei stala tím, čím je dnes,” uvedl na fóru ředitel právního oddělení Huawei Sung Liou-pching.

Obrázek: Huawei těží ze stovek patentů a zveřejňuje svůj whitepaper: Za co značce platí Apple či Samsung?

Huawei to kvůli sankcím nemá lehké, i tak je ale výrboce úspěšný především na čínském trhu a v oblasti inovací. Foto: Huawei

Společnost je v současné době jedním z největších držitelů patentů na světě a dle nově zveřejněného dokumentu za tímto úspěchem stojí trvale vynakládané investice do inovací. Ke konci roku 2020 vlastnila společnost Huawei přes 100 000 aktivních patentů ve více než 40 000 patentových skupinách po celém světě. Přehled patentů Huawei ukazuje webová stránka společnosti.

Stovky patentů po celém světě

Jason Ding, vedoucí oddělení práv duševního vlastnictví společnosti Huawei, uvedl, že inovace jsou jádrem podnikání Huawei již od samého založení společnosti. „V naší bílé knize pro rok 2020 je prezentován počet patentových žádostí podaných Huawei, stejně tak jako naše výzkumné, vývojové a inovační aktivity, a to za období konce 90. let a počátku nového milénia. Celosvětové patentové přihlášky společnosti Huawei byly na počátku roku 2000 srovnatelné s ostatními lídry v oboru a dnešní úspěch společnosti Huawei je výsledkem dlouhodobých investic do inovací a výzkumu a vývoje,“ prohlásil Ding.

Obrázek: Huawei těží ze stovek patentů a zveřejňuje svůj whitepaper: Za co značce platí Apple či Samsung?

Huawei vlastní přes 700 patentů. Patří také mezi největší inovátory v oblasti 5G. Foto: Huawei

Společnost Huawei podala svou první patentovou přihlášku v Číně v roce 1995, o čtyři roky později tak učinila i v USA. V roce 2008 uvedla Světová organizace duševního vlastnictví společnost Huawei poprvé jako jedničku v počtu patentových přihlášek podaných na základě Smlouvy o patentové spolupráci. V roce 2019 se Huawei umístila na 2. místě v Evropě a na 10. místě v USA v počtu udělených patentů. Společnost je také největším držitelem patentu v Číně.

Značka Honor se oddělila od Huawei a vyhlíží Google služby: V roce 2020 prodala přes 2 miliardy zařízení. Jaký měly americké sankce dopad na prodeje telefonů Huawei?

Huawei těží ze svých patentů, platí mu Apple i Samsung

Ding také poodkryl odhady společnosti, že z patentových licencí získá Huawei v letech 2019 až 2021 výnosy v rozmezí 1,2 až 1,3 miliardy dolarů. Na fóru zároveň oznámil, že bude společnost od výrobců 5G zařízení vybírat poplatky za licence k 5G patentům. Podle jeho slov má jít o rozumný procentuální licenční poplatek odvozený od prodejní ceny daného chytrého telefonu s podporou 5G, strop částky by měl být v hodnotě 2,50 dolaru (cca 55 Kč).

Obrázek: Huawei těží ze stovek patentů a zveřejňuje svůj whitepaper: Za co značce platí Apple či Samsung?

Poplatky za využití patentů čínské značky budou muset platit všichni výrobci na trhu. Foto: Samsung

Huawei má největší technický podíl na tvorbě 5G norem a při licencování patentů se řídí férovými, rozumnými a nediskriminačními zásadami,“ dodal Ding. „Doufáme, že sazba licenčních poplatků, kterou jsme dnes oznámili, posílí zavádění 5G tím, že poskytne transparentnější strukturu nákladů implementátorům 5G a umožní tak informovanější rozhodování v případě budoucích investic.

O pozitivním dopadu zavedení licenčních poplatků promluvil na fóru bývalý generální ředitel Světové organizace duševního vlastnictví Francis Gurry. „Společnost Huawei svým představením struktury licenčních poplatků v oblasti patentů vázaných ke standardu 5G (SEP) podporuje široké přijetí a používání těchto norem určených k zajištění interoperability, spolehlivosti a transparentní hospodářské soutěže. Zároveň také poskytuje cestu ke spravedlivé návratnosti investic do výzkumu a vývoje.

Sung uvedl, že společnost Huawei nyní hodlá pravidelně informovat o dalších aktivitách spojených s inovacemi a duševním vlastnictvím, aby veřejnost měla možnost lépe porozumět inovačním praktikám Huawei.

Zdroj: Huawei

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Unavený gigant ve válce sám se sebou. Dokáže Intel znovu dobýt svět?
Unavený gigant ve válce sám se sebou. Dokáže Intel znovu dobýt svět?
Obrázek: Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Obrázek: Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Samsung Galaxy A72 a A52 i s 5G: Mnoho fotoaparátů a jednoduchý design
Samsung Galaxy A72 a A52 i s 5G: Mnoho fotoaparátů a jednoduchý design

Samsung představil trojici nových zařízení z řady Galaxy A, jmenovitě modely A52, A52 5G a A72. Telefony nabízejí sestavy několika...

Zavřít