Studie uveřejněná společností Cisco se zabývá hybridní prací – trendem, který urychlila globální pandemie, kdy zaměstnanci kombinují práci z domova s občasným docházením do kanceláře.
Průzkumu se zúčastnilo 28 tisíc respondentů z 27 zemí světa, dotazování probíhalo od ledna do března letošního roku. Výsledky jednoznačně ukazují popularitu modelu hybridní práce mezi zaměstnanci: 71 % z nich odpovědělo, že chtějí do budoucna pracovat hybridním způsobem, přičemž pětina respondentů chce pracovat výhradně z domova; pouze 9 % chtělo chodit do kanceláře každý den v týdnu, na plný úvazek.
Zlepšení psychické pohody díky hybridní práci zaznamenalo celých 78 % respondentů, chválili si především lepší rovnováhu mezi osobním a pracovním životě, flexibilnější pracovní dobu a méně dojíždění. Přes tři čtvrtiny dotázaných také potvrdilo, že je pro ně hybridní pracovní režim levnější, neboť uspoří na pohonných hmotách i stravování. Zajímavé je, že pro 69 % respondentů jsou tyto úspory natolik významné, že by mohly rozhodnout o změně zaměstnání.
Z domova i do kanceláře
Účastníci průzkumu dále uvádějí lepší fyzickou zdatnost (68 %), méně stresu (55 %) a především vyšší míru spokojenosti s pracovním životem (celých 82 %). Nebývale vysoká čísla svědčí o tom, že ačkoli hybridní práce není preferencí každého jedince, pro řadu zaměstnanců jde o výrazný benefit.
Je také zajímavé, že zatímco práci pouze z domova označilo jako jasnou preferenci jen 20 % oslovených, u hybridní práce jde o zmíněných 71 %: kombinace docházení do kanceláře a práce z domova se tak ukazuje jako velmi populární.
Je tu ale háček. Pouze podle čtvrtiny respondentů jsou jejich zaměstnavatelé na hybridní práci dobře připraveni; podle 70 % bude muset jejich zaměstnavatel přistoupit ke změně firemní kultury a myšlení.
Třetina respondentů také vyjádřila pochybnosti o dostatečné bezpečnosti vzdálené práce v jejich firmě, za problematickou označila také více než třetina dotázaných nedostatečně kvalitní síťovou infrastrukturu.
Zdroj: Cisco