Hypersonické střely představují taktickou výhodu. Velká Británie chce dohnat Rusko a Čínu

Spojené království chce do konce desetiletí vyvinout špičkové hypersonické střely, kterými doplní svůj vojenský arzenál. Co to bude znamenat pro britskou armádu i pro světovou politiku?

S plány na vývoj hypersonických střel přišlo přímo britské ministerstvo obrany, které tak reaguje na narůstající tlak ze strany ostatních vojenských velmocí, především pak USA, Číny a Ruska. Tento typ střel s sebou přitom nese řadu výhod i omezení, jejich užití pak vznáší celou řadu diplomatických otázek.

Hypersonické střely nemají ve vzduchu adekvátního protivníka

Pojem „hypersonický“ odkazuje na rychlost letu tohoto typu raket. Střela tak letí mnohem rychleji, než je rychlost zvuku, která na úrovni moře dosahuje zhruba 1225 km/h. Zatímco běžná trysková letadla pak dosahují běžné rychlosti téměř 1000 km/h, hypersonické střely se pohybují rychlostí pěti až šestinásobnou či dokonce vyšší. Tento typ raket navíc operuje v mnohem vyšších vrstvách atmosféry než podzvukové střely, avšak také níže než například mezikontinentální balistické střely. Létají tudíž v úzce specifikovaném pásmu, kde se jiné vzdušné hrozby prakticky nevyskytují. Pro tuto oblast navíc neexistuje příliš dobré pokrytí jednotlivými sledovacími zařízeními, a tato technologie tak představuje výraznou taktickou výhodu v rámci výzbroje jednotlivých armád.

Obrázek: Hypersonické střely představují taktickou výhodu. Velká Británie chce dohnat Rusko a Čínu

Arzenál hypersonických střel může být významnou strategickou výhodou. Velká Británie a USA však spíše doufají v jejich regulaci. Foto: Pixabay

Střely lze efektivně využít především v likvidaci konkrétních strategických cílů, například letadlových lodí či další vojenské techniky. Schopnost vyřadit takový cíl tak může mít významný dopad na výsledek velkého konfliktu.

Hypersonická technologie se používá již desítky let. Její výhodou je možnost řízení dráhy letu prakticky ihned po vypuštění rakety. Střela však musí být v průběhu cesty k cíli neustále sledována. V současné době je na světě vyvíjeno hned několik typů hypersonických střel, největšími velmocemi v této oblasti jsou však bezpochyby USA, Rusko a Čína. Nyní se k této trojici chce přidat i Velká Británie.

Vývoj nadzvukových raket by ve skutečnosti mohl být krokem v jejich omezení

Pravděpodobně největší riziko moderních hypersonických střel nepředstavuje samotná raketa, ale spíše destabilizační vliv, který má tato technologie na světovou politiku. Diskuze na toto téma již probíhají poměrně dlouho. Současným cílem je, aby Velká Británie posílila postavení Spojených států vůči Číně a Rusku, což by mohlo vyvolat společnou schůzi těchto raketových velmocí a vyjednat případné podmínky omezení hypersonické technologie, podobně jako tomu je v případě jaderných zbraní. Ze strany Ruska pak zaznívají informace o tom, že jejich hypersonické střely jsou schopné sloužit jako nukleární střely. Ačkoliv toto tvrzení dosud nebylo potvrzeno, představuje určitou hrozbu pro celý svět, a výrazně tak mění pravidla hry globální diplomatické politiky, jelikož s ohledem na rychlost letu těchto střel je čas na případnou dohodu mezi útočícím a bránícím se státem omezen na minimum.

Souběžně s vývojem zdokonalování samotných raket pak probíhají také snahy o nalezení efektních nástrojů pro jejich zneškodnění. USA aktuálně pracují na vývoji komplexního obranného systému kombinujícího systém kosmických senzorů. Klíčová však bude také spolupráce s klíčovými vojenskými spojenci.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?