Důležitá výhoda: Český software umožňuje Ukrajincům nahlédnout do mobilů bojujících Rusů

Český nástroj dokáže odemknout chytré telefony i hodinky ruských vojáků, díky čemuž mohou Ukrajinci prozkoumat jejich obsah. Dostanou se tak snadno i k obsahu, který si Rusové myslí, že Ukrajinci nezískají.

Ihned po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině nabídla česká společnost Compelson bezpečnostním složkám Ukrajiny svůj forenzní software MOBILedit Forensic na rok zdarma. Dnes je v zemi aktivních přes padesát licencí, které využívá přímo ukrajinské ministerstvo obrany, státní či vojenská policie, pohraniční stráž nebo také Státní úřad pro vyšetřování válečných zločinů. Pomocí českého nástroje tak mohou získávat informace například o přesunech nepřátelských sil nebo obsah zpráv.

Český software pomáhá Ukrajině napadené Ruskem

„Když konflikt na Ukrajině vypukl, vypadalo to jako srážka zajíce s medvědem. Řada firem napříč různými obory ihned Ukrajině podala pomocnou ruku. Protože se v Compelsonu dlouhé roky věnujeme boji se zločinem, považovali jsme za svoji povinnost poskytnout náš software ukrajinským bezpečnostním složkám,“ komentuje svou motivaci Dušan Kožušník, zakladatel a CEO společnosti Compelson.

Obrázek: Důležitá výhoda: Český software umožňuje Ukrajincům nahlédnout do mobilů bojujících Rusů

Díky chytrému řešení se česká firma dostane do většiny mobilních telefonů i v případě, že jsou zamčené. Na fotografii Dušan Kožušník, zakladatel a CEO společnosti Compelson. Foto: Se souhlasem Compleson

Po zahájení ozbrojeného konfliktu nabídl Compelson svůj software MOBILedit Forensic 9 na rok zdarma zástupcům Ukrajiny a jejím bezpečnostním složkám. Těm se tak naskytla příležitost získat řadu informací, které mají potenciál poskytnout zemi taktickou výhodu. V současnosti je v zemi aktivních padesát licencí softwaru MOBILedit Forensic 9, rozdělených mezi Ministerstvo obrany Ukrajiny, státní a vojenskou policii, pohraniční stráž nebo také Státní úřad pro vyšetřování válečných zločinů.

Analýzou získaných mobilních zařízení a chytrých hodinek jsou ukrajinští vyšetřovatelé schopni získat data například o přesunech vojenských jednotek nebo zprávy či informace o proběhlých hovorech, ale také analyzovat obsah fotografií v zařízení.

„Doba pokročila a války se již dlouho nevedou jen na bitevním poli. Vždy navíc platilo, že kdo má informace, má náskok před protivníkem. Díky našemu softwaru MOBILedit Forensic 9 mají různé ukrajinské bezpečnostní složky možnost právě tyto informace získávat z mobilních zařízení a chytrých hodinek. Ukrajinské síly tím získají data o proběhlých zprávách či hovorech, ale třeba i GPS lokace, podle kterých se dají vytrasovat přesuny i základny nepřátelských jednotek,“ komentuje přínos svého produktu v ozbrojeném konfliktu Kožušník.

Obrázek: Důležitá výhoda: Český software umožňuje Ukrajincům nahlédnout do mobilů bojujících Rusů

Bojující na obou stranách u sebe běžně mají mobilní telefony. Ty jsou potom důležitým zdrojem informací. Foto: Freepik

Vedle samotného softwaru nabídl Compelson ukrajinským složkám také školení v používání produktu tak, aby jeho možnosti dokázali vyšetřovatelé naplno využít. Experti Compelsonu proto věnovali vzdálenému zaškolení různých složek více než patnáct hodin. Mimo to poskytují technickou podporu na dálku.

Kde se vojáci ukrývají? Fotografie prozradí více než slova

V rámci aplikace MOBILedit Forensic 9 nabízí Compelson funkci Camera Ballistic, pomocí níž lze zjistit, zda byly fotografie umístěné v paměti zařízení pouze staženy z internetu, nebo přímo vyfoceny. Pro potřeby forenzního vyšetřování obrázků a fotografií Compelson ve světle probíhajícího konfliktu rozšířil možnosti detekce objektů na fotografiích o detekci zbraní a zbraňových systémů. Při analýze tak lze určit, jaké zbraně se na fotografiích nachází, případně o jakou vojenskou techniku se jedná. Compelson tímto přidává další díl do skládačky, jejímž cílem je co největší úplnost informací.

Nejnovější aktualizaci svého softwaru MOBILedit Forensic 9 představil klientům Compelson v říjnu uplynulého roku. Oproti předchozí verzi v ní navíc nabízí možnost forenzní analýzy cloudových služeb, ale také chytrých hodinek značek Garmin, Samsung, TCL a Alcatel. Analýzu chytrých hodinek značky Apple přinesl Compelson v listopadu 2021.

Zdroj: TZ Compelson

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kadlec

Hned zítra si koupím tlačítkový!!!!

ne ovecka

takze dalsi zlodeji dat a informaci o lidech, jen ted je to podano, ze je vse v poradku, casem se mame na co tesit

Radek

Hned všechno vykecejte at se muze protistrana na to pripravit. O takovych vecech se nema mluvit psat, jakkoliv je zverejnovat. Tim protivnikovi davate info ze o nich vite.

nygdo

Jakýkoli mobil, jehož firmware umí spustit tzv. servisní zprávy, je prolomitelný bez vědomí majitele za pomoci operátora, na jehož BTS se mobil přihlásí a to i bez SIM karty. Týká se to i novějších tlačítkových – datum začátku prodeje od roku 2005 zhruba.

Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?