Displej vyměněný za 2 minuty, za 5 rozebraný. Fairphone 5 si opravíte doma

Společnost Fairphone se zaměřuje na telefony, které vydrží dlouho. A to nejen z pohledu softwarových aktualizací, ale i hardwaru a oprav. Jakoukoliv součást si vyměníte doma během pár minut. Pojďte se podívat, jak rychle nám trvalo Fairphone 5 na veletrhu IFA rozložit a složit.

Fairphone 5 byl představen před pár týdny a nyní je v předprodeji. Rovnou řekněme, že za cenu 699 Euro (cca 17 tisíc korun) se nejedná o nic levného. Je však unikátní, a to z několika důvodů. Tím prvním je jeho snadná opravitelnost. Stačí sundat zadní kryt (žádné odlepování, jen jako za dřívějších dob) a můžete si třeba vyměnit baterii za novou. Nebo další komponenty, jako jsou fotoaparáty, USB-C konektor, který je častým problémem (ne tedy konkrétně C, ale micro-USB v minulosti trpělo na špatné zacházení), sluchátko nebo hlasitý reproduktor.

Obrázek: Displej vyměněný za 2 minuty, za 5 rozebraný. Fairphone 5 si opravíte doma
Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Nakonec je to i displej, který také není lepený, ale stačí jen odšroubovat ze zední strany pár šroubků a starý rozbitý můžete doma vyměnit za nový. Za kolik? Nový stojí 99 Euro, tedy asi 2400 Kč. Baterie je za 1000 korun, nabíjecí USB-C konektor za 500 Kč. Celý telefon lze rozložit a složit za 10 minut, za 2 minuty vyměníte samotný displej. Nabídka náhradních dílů je bohatá.

Jestli vás ani toto nepřesvědčilo, pojďme na softwarovou podporu. Při vydání je vybaven Fairphone 5 operačním systémem Android 13. Jedná se o čistý Android, který běhá velmi plynule. Výrobce slibuje 5 verzí operačního systému Android, tedy dle dnešních měřítek 5 let aktualizací operačního systému. Samotná záruka na zařízení je pak také 5letá. Softwarová podpora ze strany výrobce procesoru je až do roku 2031, tedy 8 let. Proč? jedná se totiž o trochu speciální procesor.

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Qualcomm QCM 6490 vám asi nic neřekne. Je to model určený pro produkty IoT (internet věcí), u kterých se podpora počítá na delší roky, než u běžných telefonů. Tomu odpovídá nadstandardní softwarová podpora ze strany výrobce. Hardwarově je to čipset podobný Qualcomm Snapdragon 778G, který si odbyl premiéru před 2 lety. Jedná se o osmijádrový procesor s podporou 5G, WiFi 6, který v modelu Fairphone 5 doplní 8 GB o 256 GB vnitřní paměti, které lze rozšířit micro-SD kartami až o další 2 TB.

Telefon je dále vybaven slotem na fyzickou SIM kartu a vedle toho e-SIM. Jde tedy o dual SIM telefon. K tomu má také NFC. Baterie o kapacitě 4200 mAh se dá nabíjet 30W adaptérem. Potěší pak přítomnost stereo reproduktorů. Zapínací tlačítko skrývá čtečku otisků prstů.

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Displej tentokrát hodně povýšil. Už se nejedná o LCD, ač to bylo IPS, ale jde o OLED s obnovovací frekvencí 90 Hz. Úhlopříčka lehce narostla na 6,46″, avšak ne na úkor velikosti, nýbrž díky tenčím rámečkům. Rozlišení displeje je 2700 × 1224 pixel a je chráněný sklem Gorilla Glass 5. Když jsme u těch rozměrů, Fairphone 5 je velký 161,6 × 75,83 × 9,6 mm a váží 212 gramů. Hlavní konstrukce telefonu včetně rámečku je z jednoho kusu hliníku.

V případě kamer se jedná také o menší upgrade. Všechny jsou 50megapixelové, které používají slučování pixelů, takže z nich dostanete 12,5Mpx fotky. Hlavní fotoaparát má optickou stabilizaci, světelnost f/1,88 a senzor Sony IMX 800. Ultra-širokoúhlý je již bez optické stabilizace, umožnuje makro režim a světelnost f/2,2 doplňuje senzor Sony IMX 858. Přední kamerka se světelností f/2,45 má úhel záběru 90°. Všechny snímače jsou schopné nahrávat video až do rozlišení 4K při rychlosti 30 snímků za sekundu. Zadní dvojici doplňuje ještě senzor ToF, který měří hloubku ostrosti a přisvětlovací dioda.

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Fairbuds XL: Sluchátka opravitelná do posledního šroubku

Novinkou na stránku Fairphone na veletrhu IFA byla také bezdrátová náhlavní sluchátka. Ta jsou také plně opravitelná a rozebíratelná. Tvoří je hlavní mostní konstrukce, výplň, sluchátka spojuje chytře kabel, na jehož obou stranách je USB-C, takže nic speciálního. Koupit jako náhradní díl můžete vše, každou jednotlivou položku, co vidíte na fotce. Tedy třeba jen náušníky, nebo jen jeden reproduktor nebo baterie. Sluchátka jsou za cenu 249 Euro, tedy asi 6 tisíc.

Zdroj: Se souhlasem společnosti Fairphone a Ondřej Košťál, inSmart.cz

Zdroj: Ondřej Košťál, veletrh IFA 2023

 

 

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?