Čtyři nové iPhony 14: Kolik budou stát a proč svět zaujala chytrá díra v displeji?

Apple na své tradiční tiskové konferenci představil řadu novinek v čele s novými iPhony 14 a 14 Pro. Nechyběly chytré hodinky Apple Watch Series 8 a Watch SE, stejně jako nová verze sluchátek. Jaké jsou nové iPhony?

Zářijová akce společnosti Apple se jako obvykle točila kolem nového hardwaru, přičemž skladba produktů v posledních letech překvapí jen málokdy. Zvěsti správně předpověděly představení nových hodinek Apple Watch Ultra, došlo i na Apple Watch Series 8 a nové Apple Watch SE. Čtveřice iPhonů 14 také ve většině ohledů splnila očekávání – včetně smutného faktu, že zmenšená verze iPhonu 14 nebude. Dlouho očekávané aktualizace se dočkala také sluchátka AirPods Pro.

iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Nejvíce zaujala díra v displeji

Společnost Apple dnes překvapivě představila čtyři nové iPhony ve dvou různých řadách. K základnímu iPhonu 14 přibyla větší verze iPhone 14 Plus s 6,7palcovou obrazovkou. Kromě větší obrazovky je design v podstatě totožný s loňským iPhonem 13. Jak už to tak bývá, fotoaparát se dočkal největších vylepšení – Apple uvádí, že došlo na nový hlavní zadní fotoaparát i přední TrueDepth kameru, které jsou kombinovány s novým procesorem pro zpracování fotografií nazvaným Photonic Engine pro lepší výkon při slabém osvětlení. Vylepšen byl také True Tone blesk. Pro uživatele natáčející video byl představen nový stabilizovaný „akční režim“, který by měl snížit chvění a vibrace, k nimž dochází při pohybu během natáčení.

Obrázek: Čtyři nové iPhony 14: Kolik budou stát a proč svět zaujala chytrá díra v displeji?

Na malou variantu budete letos čekat marně. Foto: Se souhlasem Apple

Satelitní připojení a detekce nehody

iPhony dostaly několik nových bezpečnostních prvků. Stejně jako nové modely Apple Watch je i iPhone 14 vybaven funkcí detekce nehody, která využívá nový akcelerometr a gyroskop spolu s modely strojového učení k detekci vážných autonehod; pokud uživatel nemůže dosáhnout na telefon nebo jej použít, telefon automaticky zavolá záchrannou službu. Nový iPhone je také vybaven satelitním připojením pro kontaktování záchranných služeb v místech, kde není mobilní signál. Jako obvykle Apple také uvádí, že iPhone 14 bude mít lepší výdrž baterie než kdykoli předtím. Týká se to zejména iPhone 14 Plus a Max, které mohou mít díky svým větším rozměrům větší baterii. Pomalé nabíjení zůstalo, v tomto směru je Apple stále daleko za konkurencí, která dokáže nabíjet násobnou rychlostí.

WP DataTables

Modely iPhone 14 Pro a 14 Pro Max obsahují všechny funkce, které najdete v základním iPhonu 14, spolu s některými významnými vylepšeními. iPhone 14 Pro má poprvé always-on obrazovku. Obnovovací frekvence displeje v tomto režimu klesne na 1 Hz a obrazovka se ztmaví, podobně jako se to děje na vlastním displeji Apple Watch, který je vždy zapnutý. Díky tomu uvidíte oznámení a widgety z nové zamykací obrazovky v iOS 16 neustále.

Obrázek: Čtyři nové iPhony 14: Kolik budou stát a proč svět zaujala chytrá díra v displeji?

Na první pohled jde o pouhý výřez v displeji. Apple ho však šikovně zapracoval do uživatelského rozhraní. Foto: Apple

Výřez Dynamic Island překvapil

Další významnou změnou na displeji iPhonu 14 Pro je nahrazení výřezu oválným výřezem, který Apple nazývá Dynamic Island. Místo toho, aby tento prostor zůstal jen prázdným otvorem pro umístění předního fotoaparátu a systému detekce obličeje, bude tato oblast fungovat společně s iOS 16 a poskytovat rychlý náhled na procesy probíhající na pozadí telefonu, jako jsou časovače, pokyny, Face ID nebo přehrávání hudby. Oproti statickému a poměrně velkému výřezu, který je součástí iPhonu již několik let, jde o příjemné vylepšení.

Řada Apple iPhone Pro má vždy několik významných vylepšení v oblasti fotoaparátů a stejně je tomu i letos. iPhone 14 Pro má nový 48megapixelový snímač se slučováním pixelů v poměru 4:1 pro objektiv hlavního fotoaparátu. iPhone 14 Pro tak podobně jako HONOR 70 spojí čtyři pixely do jednoho velkého pixelu, díky čemuž zachytí více světla a získá hodnotnější informace ze senzoru. To uživatelé ocení především při slabším osvětlení. Výsledná velikost snímku je kolem 12 Mpx. K dispozici je také 2× teleobjektiv pro přiblížení bez ztráty kvality. Nový je také ultraširokoúhlý fotoaparát a přední kamera a iPhone 14 Pro samozřejmě využívá nový Photonic Engine pro další vylepšení obrazu.

Obrázek: Čtyři nové iPhony 14: Kolik budou stát a proč svět zaujala chytrá díra v displeji?

Ceny v USD jsou stejné jako u předchozí generace. V korunách si připlatíme. Foto: Se souhlasem Apple

České ceny iPhonu 14

Všechny modely iPhone 14 a iPhone 14 Pro bude možné předobjednat od pátku 9. září. Cena iPhonu 14 začíná na 699 dolarech a dostupný bude od 16. září, zatímco iPhone 14 Plus za 799 dolarů dorazí 7. října. Ceny iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max začínají na 999, resp. 1 099 dolarech a v obchodech budou rovněž 16. září. České ceny jsou bohužel zklamáním. U iPhone 14 Pro jsou o téměř 5 000 Kč vyšší, viz tabulka výše. A třeba takový 1TB iPhone 14 Pro Max v ČR vyjde na vysokých 53 490 Kč s DPH.

Zdroj: Apple Keynote

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?