Infrastruktura a průmysl pod útokem: Hackeři oťukávají bezpečnost továren a elektráren

Podle bezpečnostní agentury Dragos podniká nejmenovaná hackerská skupina (známá je někdy jako Xenotime) kybernetické útoky na řadu cílů po celém světě.

Stát měla dříve za útokem na průmyslové řídící systémy petrochemické továrny v Saúdské Arábii a nyní podle Dragosu testuje i další cíle, mimo jiné také rozvodné sítě v USA.

Nejde o jediný případ podobných útoků, ty se množí. Zatímco u těch relativně primitivních, jako je například přetížení webových stránek vládních úřadů pomocí DDoS útoků (distribuované denial of service), alespoň nehrozí větší nebezpečí, v případě úspěšného útoku na infrastrukturní cíle hrozí finanční, ale potenciálně i horší ztráty.

Obrázek: Infrastruktura a průmysl pod útokem: Hackeři oťukávají bezpečnost továren a elektráren

 

Na bezpečnostní křižovatce

Dobře to ilustruje případ útoku na továrnu firmy TSMC ze srpna minulého roku, který částečně vyřadil několik výrobních závod na několik dní a finanční ztráty z toho plynoucí nebyly zanedbatelné. Podle agentury Bloomberg, na níž v článku odkazujeme, se mají navíc podobné útoky stupňovat a finanční ztráty narůstat.

Zpět však k hackerské skupině Xenotime, která nyní testuje zabezpečení různých cílů. Při útoku na petrochemickou továrnu v roce 2017 se malware zaměřil na systémy, které ovládají nouzové vypnutí systémů – bezpečnostní společnosti poté varovaly, že malware mohl být schopen prostřednictvím přístupu k některým bezpečnostním systémům způsobit fyzické škody.

Analytici v té době také upozorňovali, že aktivita malwaru byla shodná s přípravou cizího mocnosti na útok, a mohlo tak jít o součást cvičení zaměřeného na ofenzivní zbraně kybernetické války. Bezpečnostní firma FireEye později zjistila napojení malwaru na ruskou, státem vlastněnou laboratoř. Později našla FireEye téměř identický malware na systémech další, tentokrát blíže nejmenované společnosti.

Obrázek: Infrastruktura a průmysl pod útokem: Hackeři oťukávají bezpečnost továren a elektráren

Podle Dragosu nyní skupina Xenotime zkouší, „oťukává“ bezpečnost různých rozvodných sítí v USA a Asii; dříve se oproti tomu soustředila na ropný průmysl a plyn.

Riziko cílených kybernetických útoků na infrastrukturu roste, stejně jako množství k internetu připojených zařízení a variabilita malwaru i potenciálních způsobů útoku.

Zdroj: Dragos, FireEye, ZDnet

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Skládačky netáhnou: Motorola předběhla Honor, Samsung se potýká s klesajícím podílem na trhu
Od vynálezu parního stroje k AI za 250 let: Přežijeme zrychlující se AI revoluci?
Konečně telefon, který vydrží: Realme GT 7 zvládne bez nabíjení tři dny (první dojmy)
Obrázek: AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
Jak ušetřit za Oneplay? S OKU trikem se zákazníkům daří získat i 40 % slevu
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat