Infrastruktura a průmysl pod útokem: Hackeři oťukávají bezpečnost továren a elektráren

Podle bezpečnostní agentury Dragos podniká nejmenovaná hackerská skupina (známá je někdy jako Xenotime) kybernetické útoky na řadu cílů po celém světě.

Stát měla dříve za útokem na průmyslové řídící systémy petrochemické továrny v Saúdské Arábii a nyní podle Dragosu testuje i další cíle, mimo jiné také rozvodné sítě v USA.

Nejde o jediný případ podobných útoků, ty se množí. Zatímco u těch relativně primitivních, jako je například přetížení webových stránek vládních úřadů pomocí DDoS útoků (distribuované denial of service), alespoň nehrozí větší nebezpečí, v případě úspěšného útoku na infrastrukturní cíle hrozí finanční, ale potenciálně i horší ztráty.

Obrázek: Infrastruktura a průmysl pod útokem: Hackeři oťukávají bezpečnost továren a elektráren

 

Na bezpečnostní křižovatce

Dobře to ilustruje případ útoku na továrnu firmy TSMC ze srpna minulého roku, který částečně vyřadil několik výrobních závod na několik dní a finanční ztráty z toho plynoucí nebyly zanedbatelné. Podle agentury Bloomberg, na níž v článku odkazujeme, se mají navíc podobné útoky stupňovat a finanční ztráty narůstat.

Zpět však k hackerské skupině Xenotime, která nyní testuje zabezpečení různých cílů. Při útoku na petrochemickou továrnu v roce 2017 se malware zaměřil na systémy, které ovládají nouzové vypnutí systémů – bezpečnostní společnosti poté varovaly, že malware mohl být schopen prostřednictvím přístupu k některým bezpečnostním systémům způsobit fyzické škody.

Analytici v té době také upozorňovali, že aktivita malwaru byla shodná s přípravou cizího mocnosti na útok, a mohlo tak jít o součást cvičení zaměřeného na ofenzivní zbraně kybernetické války. Bezpečnostní firma FireEye později zjistila napojení malwaru na ruskou, státem vlastněnou laboratoř. Později našla FireEye téměř identický malware na systémech další, tentokrát blíže nejmenované společnosti.

Obrázek: Infrastruktura a průmysl pod útokem: Hackeři oťukávají bezpečnost továren a elektráren

Podle Dragosu nyní skupina Xenotime zkouší, „oťukává“ bezpečnost různých rozvodných sítí v USA a Asii; dříve se oproti tomu soustředila na ropný průmysl a plyn.

Riziko cílených kybernetických útoků na infrastrukturu roste, stejně jako množství k internetu připojených zařízení a variabilita malwaru i potenciálních způsobů útoku.

Zdroj: Dragos, FireEye, ZDnet

Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu