Internetové bankovnictví v zahraničí: Jak ochránit své připojení na cestách?

Připojení k internetovému bankovnictví a další citlivé stránky skrze nezabezpečené WiFi připojení z hotelu či kavárny může být bezpečnostním rizikem. Jak ochránit své soukromí i na nezabezpečené síti díky VPN zdarma?

Pokud na cestách využíváte bankovní aplikace, mezi které lze zařadit i oblíbený Revolut či Twisto, měli byste dbát vyšší opatrnosti při volbě internetového připojení, skrze které transakce provádíte. Ačkoliv již naprostá většina podobných služeb a aplikací svůj provoz šifruje, existuje šikovný způsob, jak přidat vrstvu ochrany navrch.

VPN je označení pro virtuální soukromou síť. VPN aplikace šifrují veškerý váš internetový provoz a navíc nedovolí případným slídilům zjistit, odkud se připojujete a jaká je vaše skutečná IP adresa. Budete se tak moci s klidným svědomím připojit k jakékoliv síti a mít jistotu, že jsou vaše data a účty v bezpečí.

VPN zdarma pro mobil i počítač: Hotspot Shield Free

Většina VPN aplikací je placených. Tvůrci aplikací musí z něčeho financovat provoz serverů rozmístěných po celém světě, skrze které putují všechna zašifrovaná data. Přesto se však na trhu nachází několik šikovných bezplatných řešení.

Obrázek: Internetové bankovnictví v zahraničí: Jak ochránit své připojení na cestách?

Bezplatná verze VPN Hotspot Shield Free se může pochlubit slušným denním limitem 500 MB (není to mnoho, ale pro účely plateb a vyřízení e-mailů to bohatě stačí) i dostupností pro všechny hlavní platformy. VPN je dostupná ve verzi pro počítač s Windows a MacOS, smartphone s Androidem i iOS.

Jak získat VPN zdarma a zašifrovat síťový provoz:

  1. Navštivte stránky pro stažení bezplatné verze VPN Hotspot Shield
  2. Zde klikněte na tlačítko „Download Free“. Budete automaticky přesměrováni na stažení verze vhodné pro zařízení, ze kterého jste web navštívili. Např. na Androidu do obchodu Google Play, na Windows dojde ke stažení instalačního souboru. VPN lze stáhnout i jako rozšíření do prohlížeče Chrome.
  3. Při instalaci stačí odklikat běžné volby a odmítnout registraci a pořízení trialu placené verze.
  4. Po nainstalování se otevře jednoduché okno, ve kterém snadno zapnete a vypnete zabezpečené připojení jediným kliknutím na zapínací tlačítko.

Obrázek: Internetové bankovnictví v zahraničí: Jak ochránit své připojení na cestách?

Při instalaci na Android: Při prvním spuštění se 2x přes celou obrazovku zobrazí možnost přejít test placené verze. V obou případech hledejte křížek, kterým nabídku zrušte. Poté udělíte aplikaci práva a připojení spustíte kliknutím na tlačítko Connect.

TIP: Pokud využíváte VPN na cestách, nemusíte ji využívat ve všech situacích, ale pouze v případech, kdy to dává smysl. Např. pro sledování YouTube či pouštění hudby ze Spotify ochranu VPN nepotřebujete.

Rychlá VPN pro občasné využití

V bezplatné verzi si u VPN Hotspot Shield Free nemůžete zvolit, z jaké země bude vaše připojení přesměrováno. To pro většinu situací nemusí vadit. Pokud však potřebujete simulovat připojení z určité země např. kvůli omezení autorských práv u určitého obsahu na Netflixu či YouTube, můžete vždy sáhnout po placené verzi. Za měsíc vyjde služba na cca 280 Kč, v případě předplatného na několik let již zaplatíte „jen“ 90 Kč měsíčně. V případě placené verze tak patří k těm dražším.

Hotspot Shield patří i v bezplatné verzi k rychlejším VPN. Pokud byste hledali další šikovné alternativy, doporučujeme sáhnout např. po aplikaci Tunel Bear, která je taktéž dostupná pro většinu nejpoužívanějších platforem.

Obrázek: Agrovoltaika: Pěstování pod solárními panely má řadu výhod
Agrovoltaika: Pěstování pod solárními panely má řadu výhod
Obrázek: Megakometa v roce 2031 proletí ve vzdálenosti Saturnu, viditelná však nebude
Megakometa v roce 2031 proletí ve vzdálenosti Saturnu, viditelná však nebude
Obrázek: Rychlý a neomezený internet v letadlech? SpaceX jedná s aerolinkami o Starlinku
Rychlý a neomezený internet v letadlech? SpaceX jedná s aerolinkami o Starlinku
Obrázek: Sluchátka jako zdravotní zařízení? Apple AirPods mohou měřit teplotu a nahradí naslouchátko
Sluchátka jako zdravotní zařízení? Apple AirPods mohou měřit teplotu a nahradí naslouchátko
Obrázek: Jak snadno stáhnout aplikace do mobilu Huawei? Je to čím dál jednodušší
Jak snadno stáhnout aplikace do mobilu Huawei? Je to čím dál jednodušší
Obrázek: Tip z Microsoftu: Jak nainstalovat Windows 11 na PC s nepodporovaným procesorem?
Tip z Microsoftu: Jak nainstalovat Windows 11 na PC s nepodporovaným procesorem?
Obrázek: Jak se připojit k blokovaným zahraničním službám a obsahu? Pomůže VPN
Jak se připojit k blokovaným zahraničním službám a obsahu? Pomůže VPN
Obrázek: YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček
YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček