Vivo V29: Vlajkový design a unikátní portréty za příznivou cenu

Vivo na českém trhu představilo nový telefon střední třídy, který si bere prémiový design z Xkové řady, cenu Včkové řady, ale zároveň přidává něco nového a netradičního. Tím je Aura Light, kruhové přisvícení pro portrétové fotografie.

Design telefonu a příslušenství

Vivo V29 je telefon střední třídy. Design však dostal od modelu X80 Pro, resp. X90 Pro, které jsme již dříve recenzovali. Jedná se však čistě o vzhled. Provedení odpovídá ceně, a tak kovový rámeček nahradil plast. Zůstaly však zaoblené hrany po stranách displeje, zarovnaná spodní hrana a horní hrana se skleněným prvkem s nápisem Professional Portrait. Telefon dostal také voděodolnost s certifikací IP68.

Vivo V29. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Zadní strana je skleněná s velmi zajímavou texturou 3D částic (pouze u námi testované modré verze), která je u každého telefonu trochu jiná a unikátní. Při naklonění telefonu světlo dopadá jinak a všechny částice jakoby plavaly na povrchu. V balení mimo kabelu a napájecí adaptéru najdete i čirý silikonový kryt, který telefon dobře chrání a to včetně fotoaparátů, kde je kry ještě více vystouplý.

Vivo V29. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Telefon s rozměry 164,1 × 74,8 × 7,46 mm patří k těm trochu větším, tedy přesněji stejně velkým jako vlajkové lodě, ale hmotnost 186 g je znát a telefon je oproti nim lehoučký a spolu s jeho tloušťkou a zaoblenými hranami se velmi dobře drží v ruce, a to včetně silikonového krytu.

V balení najdeme vše potřebné. Vedle nutné dokumentace je to napájecí adaptér a potřebným USB kabelem a již zmíněný průhledný silikonový kryt. Do absence se dostala redukce pro sluchátka z USB-C na 3,5mm audio výstup.

Obrázek: Vivo V29: Vlajkový design a unikátní portréty za příznivou cenu
Balení Vivo V29. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Fotoaparát

Na zádech zůstal také velký vystouplý modul s fotoaparáty. Ty jsou zde celkem 3, vedlejší 2Mpx černobílý senzor pro bokeh, 8megapixelový ultra-širokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.2 a hlavní fotoaparát s rozlišením 50 Mpx se světelností f/1.88. Fotoaparáty jsou doplněny dvoubarevným LED přísvitem a ještě něčím, co se nazývá Aura Light.

Vivo V29. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Jde o přísvit ne bodový, ale kruhový. Kruh o průměru 15,6 mm by měl u portrétů snížit stíny, které bodové LED osvětlení vytvoří. Druhou vychytávkou světelného prstence Aura Light je možnost měnit jeho barvu, resp. teplotu světla od velmi teplé (červené) barvy až po téměř neutrální bílou, spíše tedy teplou bílou. Vivo nezmiňuje teplotu, ale podle aplikace na měření teploty světla je to 2700K až 5300K. Musíte však počítat s tím, že takto velké osvětlení je náročnější a po pár minutách svícení se vám z důvodu vysoké teploty vypne.

Vivo V29. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

V komentářích při uvedení tohoto modelu jsem vídal názory jako, že je to hloupost, že tak malé kruhové světlo nemá žádný smysl pro portréty. Ano, tak malé světlo nedokáže ozářit celý obličej jako nějaké 10× větší s násobně vyšším výkonem. Smysl to ale má. Pokud totiž chcete vyfotit lidi v nějakém šeru a potřebujete světlo, bodové světlo je příliš ostré a vytvoří ostré hrany stínů a bude koncentrované do jednoho bodu.

Vivo V29. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Toto kruhové nejen, že může nastavit teplotu světla, tak je mnohem měkčí, stíny se rozptýlí. Ač hlavní fotoaparát nemá úplně blízkou ostřící vzdálenost, lze použít 2× digitální zoom ve spojení s Aura Light pro poměrně dobré makro fotografie. Trochu to tak může připomínat speciální makro fotoaparát s kruhovým přísvitem, který jsme viděli u Moto G100.

První je bodové přisvícení LED, od druhé je Aura Light nejprve automatika a po té od nejteplejší po neutrální teplotu. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

První bez přísvitu, druhé je bodové přisvícení LED, od třetí je Aura Light nejprve automatika a po té od nejteplejší po neutrální teplotu. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Vlevo bez přisvícení, vpravo Aura Light. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

 

Nejvíc možností je v běžném foto režimu, kde si můžete vybrat který přísvit chcete a případně i nastavit teplotu světla Aury. V portrétovém režimu nemáte na výběr, tam pokud chcete přisvítit, zapne se Aura Light. To samé ve videu, kde je navíc další omezení, kdy nejde měnit teplota světla. Tady bych bral i možnost přepnout na bodovou LED, jelikož má vyšší výkon a pokud chcete osvítit ve videu něco vzdálenějšího, tak s Aura Light nepochodíte.

Ultra-širokoúhlý, širokoúhlý objektiv a 2násobné digitální přiblížení. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Hlavní širokoúhlý fotoaparát má na první pohled dobré parametry, ale kazí to krycí sklo, zejména u videa, které dělá dost často nepříjemné odlesky. Fotografie jsou ostré, ale detaily slité a jiné zase příliš zvýrazněné. Za dobrého světla a s dobrým nastavením se ale jedná o dobrý fotoaparát. U ultra-širokoúhlého je poznat nižší rozlišení a v šeru začne hodně ztrácet. V dobrém světle je ale bez problémů použitelný.

Testovací fotografie z Vivo V29. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Možnosti natáčet video jsou zde standardní, od zpomaleného 720p při 240 snímcích za sekundu, přes 1080p s 60 snímky po 4K s rychlostí 30 sn./s.  Tradičně jediný použitelný režim v případě, že chcete využívat oba fotoaparáty, tedy mít možnost oddálit a zvětši úhel záběru, je 1080p při 30 snímcích za sekundu. Pouze při tomto nastavení také funguje režim super stabilizace obrazu, kdy se k optické stabilizaci přidá stabilizace digitální.

Testovací videa jsou v playlistu, šipkami tedy v ovladači můžete přepínat mezi jednotlivými videi.

Přední fotoaparát mě překvapil svými možnostmi. Má 50 megapixelů a světelnost f/2.0. Vedle běžného jednonásobného přiblížení totiž nabízí i dvojnásobné, a naopak větší záběr 0,8×, což se hodí pro skupinové fotky. Video lze natáčet ve stejných nastaveních, jako se zadním fotoaparátem.

Přední 50Mpx fotoaparát. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Displej

Displej má úhlopříčku 6,78″ a rozlišení 2800 × 1260 pixelů. Rozlišení nelze změnit, jeho obnovovací frekvence však ano. Lze nastavit buď 60 nebo 120 Hz, či automatické přepínání. Zde je však nějaká softwarová chybička, jelikož při automatickém přepínání jsem zaznamenal maximální obnovovací frekvenci 90 Hz, kdežto při 120Hz režimu se frekvence dostala až na 120 Hz. Je typu AMOLED, takže můžete používat například Always-On displej, těšit se na černočernou černou.

Vivo V29. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

V displeji se nachází také optická čtečka otisků prstů. Je vcelku rychlá, jako to je zvykem. Rozlišení displeje nelze v nastavení snížit pro úsporu baterie. Barevné profily jsou zde 3: Standardní, Pro a jasný. Vivo neuvádí maximální jas, avšak i za současného slunečného počasí je venku krásně čitelný.

Výkon, baterie, zvuk

Telefon Vivo V29 pohání čipset Qualcomm Snapdragon 778G, což už je 2 roky starý model, ale výkonu má dostatek. Jde o osmijádrový procesor s frekvencí až 2,4 GHz (4 velká jádra s frekvencí 2,4 GHz a čtyři malá s frekvencí 1,8 GHz) vyrobený 6nm procesem. Je doplněný 8 GB operační paměti, kterou lze ještě virtuálně rozšířit o dalších 8 GB (na celkových 16) tím, že se ukousne část interního úložiště, které má kapacitu 256 GB. Tento procesor se výkonem dostal na úroveň procesor Kirin 990, který byl použit v roce 2019 v modelu Huawei Mate 30 Pro.

Telefon je dual-SIM s tím, že druhá SIM může být buď fyzická, nebo virtuální eSIM. Z datových sítí podporuje samozřejmě 5G, z polohových GPS, Beidou, GLONASS, Galileo, QZSS a GNSS, WiFi 6E, Bluetooth 5.2 a NFC.

Vivo V29. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

 

Baterie má kapacitu 4600 mAh a telefon s ní vydrží den a kousek podle používání. V řeči čísel je to něco málo přes 6 hodin zapnutého displeje. Nabíjení je zde jen drátové, za to však vcelku rychlé pomocí 80W adaptéru. Na 70 % baterie jste tak za 15 minut.

O zvuk se stará jediný hlasitý reproduktor na spodní hraně, stereo zde chybí. Jeho reprodukce je hlasitá a kvalita zvuku dobrá. 3,5 mm zvukový výstup zde nečekejte, jak je standardem. Musíte si pořídit redukci nebo bezdrátová sluchátka.

Systém

Operační systém Funtouch OS staví na Androidu 13 s menší nadstavbou, která je ale spíše jen kosmetická. Systém je rychlý, dobře odladěný a nezasekává se. Systém nabízí velké množství přizpůsobení vzhledu, ať už plno různých animací, stylů alway-on displeje apod. Prostředí telefonu je hezky plynulé a nesetkal jsem se s tím, že by se telefon při běžném používání sekal. Jako aplikace pro volání, kontakty a SMS zprávy používá ty základní od Googlu.

Vivo V29. | Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Softwarová podpora ze strany Vivo je u tohoto modelu 3 roky bezpečnostních aktualizací a 2 roky systémových aktualizací, což je o rok méně oproti řadě X. Vivo V29 by tak mělo dostat ještě 2 verze Androidu, končit by tak měl na Androidu 15.

Závěr

Vivo V29 je zajímavým křížencem řady V a X. Z vyšší řady si bere vzhled, kvalitnější displej a rychlé nabíjení, z V řady pak inovační funkce jako Aura Light nebo netradiční design zad. Fotoaparát především pro focení lidí a portrétů je více než vhodný. Systém je čistý, rychlý a hodně přizpůsobitelný.

Design, výkon a cenu hodnotím velmi pozitivně. Konstrukce telefonu se krásně drží a nízká hmotnost je znát. Příjemná je také voděodolnost IP68 a rychlé 80W nabíjení. Trochu škoda stereo reproduktorů, ale to už bychom asi byly o třídu výš.

Fotografie z hlavního snímače jsou za dobrých podmínek bezvadné, to stejné s ultra-širokoúhlým. S klesajícím světlem jim však dochází dech dříve, než u dražších modelů. Video je tradiční. Překvapil však přední fotoaparát.

Vivo V29
  • Design a zpracování - 83%
    83%
  • Systém - 92%
    92%
  • Výkon a provozní vlastnosti - 87%
    87%
  • Výdrž baterie a nabíjení - 87%
    87%
  • Výbava - 78%
    78%
  • Foto a video - 80%
    80%
85%

Hodnocení

Vivo V29 je zajímavým křížencem řady V a X. Z vyšší řady si bere vzhled, kvalitnější displej a rychlé nabíjení, z V řady pak inovační funkce jako Aura Light nebo netradiční design zad. Fotoaparát především pro focení lidí a portrétů je více než vhodný. Systém je čistý, rychlý a hodně přizpůsobitelný.

Klady

  • Aura Light
  • 80W nabíjení
  • Design
  • Vyladěný systém s širokými možnostmi přizpůsobení
  • Voděodolnost IP68

Zápory

  • Stereo reproduktory

Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?