Americká agentura NASA se připravuje podle jednoho z jejích předních vědců na těžbu na Měsíci a už k tomu vyvíjí potřebné technologie. K naší přirozené družici již brzy vyšle experimentální vrtné zařízení. Pod lunárním povrchem se skrývá cenné bohatství v podobě vody, kyslíku a vzácných kovů.
S agenturou Reuters o tom hovořil jeden z vědců NASA Gerald Sanders. Agentura chce nejprve využít ložiska vody a kyslíku. Nakonec však hodlá rozšířit těžební úsilí na železo a vzácné zeminy. Už k tomu vyvíjí potřebné technologie.
Proč už nelétáme na Měsíc? Dnes už je to přes 50 let, co člověk naposledy přistál na Měsíci. Brzy se nám tom možná podaří konečně znovu. Mise Axiom 2 chce dostat lidskou posádku k Měsíci. Podívat se tam mají i umělci a vesmírní turisté, mezi nimiž je i Čech Yemi A.D.
V příštím měsíci vyšle agentura k Měsíci testovací vrtnou soupravu. Větší zpracovávání měsíčního povrchu by mělo podle Sanderse započít už v roce 2032. Co za poklady se skrývá pod lunárním povrchem přitom zjistili vědci teprve nedávno.
A co na Měsíc investoři?
Cílem NASA je přilákat na Měsíc investory, bohatá ložiska zdrojů totiž mohou přitahovat komerční investice. „Investujeme do průzkumu a snažíme se porozumět zdrojům, abychom zajistili, že vnější investice budou dávat smysl a povedou k vývoji a výrobě,“ řekl Sanders.
„Doslova se jen škrábeme po povrchu,“ upozornil odborník. Voda může sloužit k udržení života na Měsíci během dlouhodobých výzkumů na jeho povrchu a pozdější kolonizace. Měsíc lze rovněž označit odrazovým můstkem na Mars.
S pomocí vody totiž lze vyrábět raketové palivo – vodík. Měsíc by tak mohl plnit úlohu jakési předsunuté základny pro mise na rudou planetu. Vzácné horniny by se pak zpracovávaly na Zemi, vysvětlil Sanders.
Mise Artemis je začátek
NASA si klade za cíl vrátit člověka na Měsíc do roku 2025 v rámci mise Artemis, i když termín se ještě podle spekulací může zpozdit. Vůbec poprvé na lunárním povrchu stane žena, elektroinženýrka Christina Kachová a barevný člověk, pilot Victor Glover.
K této dvojici se ještě připojí Kanaďan Jeremy Hansen, který se do vesmíru podívá poprvé, a Reid Wiseman. Sedmačtyřicetiletý pilot se zkušenostmi z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) bude posádce velet.
V roce 2026 chce na Měsíci odebírat vzorky půdy ve spolupráci s NASA Australský úřad pro vesmír. Pro tyto účely již připravuje rover.
Zdroj: Reuters