Šílenství na finančních trzích. Tak popisovali analytici dění kolem akciových titulů, které si vybrali uživatelé sítě Reddit jako cíle k nafouknutí ceny. Pro mnohé to byla spekulace, pro jiné zábava, pro další pomsta gigantům z Wall Street. Aplikace Robinhood, přes kterou uživatelé z USA rádi obchodují, nyní zakázala obchodování akciových titulů společností Gamestop a AMC. Ti se mstí a v obchodu s aplikacemi Google Play svými hodnoceními poslali jindy dobré hodnocení aplikace k bodu mrazu.
Pryč jsou doby, kdy investoři investovali podle skutečné hodnoty akcií. Ačkoliv investoři staré školy, jako je legendární Warren Buffett, tak stále činí, zbytek trhu je jak utrhnutý ze řetězu. Co bylo dříve nemyslitelné, je dnes realitou. Svůj podíl na tom má „tisknutí peněz“ ze strany států i rostoucí popularita aplikací pro snadné investování na burze jako jsou Revolut a Robinhood.
Od hodnotového investování k davovému šílenství
Zatímco dříve museli uživatelé provést registraci prostřednictvím brokera, vybrat vhodný titul a za každou transakci zaplatit vysoký poplatek, dnes je tomu jinak. Aplikace Robinhood zažila na jaře 2020 obrovský nárůst nových uživatelů. Těm umožňuje snadno a levně investovat do akciových titulů a obchodovat na burze. Uživatelé v USA tak začali hromadně investovat do akcií a to i do těch, o kterých nic nevěděli.
Své o tom ví společnost Zoom Communications, stojící za oblíbeným komunikačním nástrojem. Zájem o její akcie byl obrovský a lidé v panice nakupovali. Jenže ne vždy koupili správně. Akcie technologické společnosti Zoom Technologies tak díky tomu poskočily více než 18x.
Teď přišli investoři s novým schématem. V diskuzích na portálu Reddit se předem domluví, jakou levnou akcii v nejbližších dnech nafouknou na ceně a následně tak učiní. Cílem není jen touha vydělat, ale podle některých i snaha pomstít se velkým investorům z Wall Street. Nutno podotknout, že ačkoliv mnozí vidí v této činnosti ušlechtilý cíl, jde o běžné nafukování ceny aktiva dobře známé ze světa kryptoměn, kde v roce 2017 docházelo k podobnému nafukování cen každý den.
- Bitcoin na cestě k 1 000 000 Kč: Jak koupit bitcoin v ČR?
Vydělávalo na něm několik předem domluvených investorů typu John McAfee. Naopak ti, kteří naskočili později a nestihli včas prodat, přišli o velkou část své investice. Lze očekávat, že podobné dopady bude mít i současné bleskové přefukování cen akcií ze strany drobných investorů, ačkoliv kvůli shortům přišli o velké částky i velcí investoři. Spoléhat na racionalitu a předvídat chování investorů dnes totiž nefunguje. Je tedy dobré mít se před podobnou investicí na pozoru.
Boj proti přefukování akcií skončil jejich odstraněním z aplikace
Jízda na horské dráze, kterou vybrané tituly zažily, neskončí pro řadu investorů dobře. Na Redditu se skupina cca 4 milionů uživatelů nazvaná jako Wallstreetbetsnew domluvila na nafouknutí hned několika titulů. Jedním z nich byly akcie společnosti Nokia, došlo i na BlackBerry, provozovatele kabelové a satelitní televize AMC a v neposlední řadě akcie společnosti Gamestop. Gamestop se ještě před půl rokem obchodovala za 1,2 % své stávající hodnoty. Kdo do akcií tehdy investoval, přišel si k dnešnímu dni na vysoké zhodnocení. Jen za poslední týden vzrostla cena přibližně 10x.
Nutno podotknout, že růst GME není úplně racionální. Společnost delší dobu bojuje se změnou trhu s počítačovými hrami. Lidé totiž začali hry nakupovat především online a od roku 2013 do roku 2020 firma ztratila kolem 95 % hodnoty. Rok 2020 byl díky oznámení partnerství s Microsoftem o něco přívětivější, ale současný nárůst není postavený ani na finančních výsledcích ani na zajímavých novinkách. Lidé si jen tak hrají.
Wallstreetbetsnew: Naštvaní uživatelé poslali hodnocení aplikace Robinhood k ledu
Jsou praktiky Wallstreetbetsnew legální? Americký regulační úřad pro cenné papíry (SEC) se skupinou již zabývá, neboť jejími členy mají být mj. investoři, kteří byli vyšetřováni pro podezření s nakládáním s „insider“ informacemi. Aby se zabránilo dalším ztrátám a zároveň byli chráněni méně zkušení investoři, došlo k zablokování obchodování titulů GME a AMC na straně aplikace Robinhood.
Zablokování mělo za následek naštvané reakce investorů, kteří přešli k taktice nazývané jako „review bombing“. Na obchodech s aplikacemi začali Robinhoodu dávat ve vekém negativní recenze. Aplikace, která se mohla ještě před týdnem pochlubit hodnocením 4,4 z 5 má nyní tragické hodnocení 1,1.
Jak vše skončí je otázkou. Velké fondy a investoři se u mnoha titulů raději stahují z trhu, neboť bojovat proti milionům investorů se může prodražit. Své o tom ví např. fond Melvin Capitals, který se kvůli shortování akcií GME dostal do finančních problémů.