Zloději telefonů si drbou hlavu. Apple se připravuje na zavedení nové zásadní funkce v aktualizaci iOS 18, která zásadně ovlivní trh s kradenými součástkami. Funkce Activation Lock nyní nebude chránit pouze samotné zařízení, ale i jednotlivé komponenty iPhonu, jako jsou baterie, displeje a kamery. Tento krok by mohl výrazně snížit černý trh s náhradními díly a kradenými zařízeními.
Funkce Activation Lock není pro uživatele Applu nic nového. Tato ochrana byla původně součástí aplikace Find My a umožňuje uživatelům zablokovat své ztracené či odcizené zařízení na dálku. Zloději často reagovali na tuto ochranu rozebráním iPhonu a prodejem jeho komponent, což zůstávalo dosud mimo rámec ochrany Apple.
Replaceable parts such as Battery, Display, Camera, etc., in iPhone 12 and later can now be linked to your Apple Account and activate Activation Lock if they are installed in another iPhone.
This feature is now active in iOS 18 RC. pic.twitter.com/6COr8ACsaE
— Beta Profiles (@BetaProfiles) September 12, 2024
S příchodem iOS 18 se ale mění i tato situace. Nový systém totiž přichází s vylepšenou verzí zámku aktivace, který zahrnuje i jednotlivé součástky iPhonu. Když se někdo některý z těchto komponent, jako například baterie nebo fotoaparát, pokusí nainstalovat do jiného zařízení, které má povolenou funkci Ztracený režim (Lost Mode), Apple automaticky zablokuje kalibrační funkce pro daný díl. Jinými slovy, pokud budou odcizené díly nainstalovány do jiného zařízení, budou nepoužitelné, dokud se neověří, že původní majitel zadal své Apple ID a heslo.
Boj proti černému trhu a ochrana byznysu
Tento krok Applu je jednoznačně reakcí na rostoucí trh s kradenými díly iPhonů, který v posledních letech získává na síle. Kradené komponenty často končí v opravárenských dílnách nebo na černém trhu, kde jsou prodávány jako levnější alternativa k originálním dílům. Tím Apple nejen přichází o zisk, ale čelí i narůstajícím obavám o bezpečnost svých uživatelů.
Funkce blokace kradených dílů je podle nás rozhodně krokem správným směrem. Díky této technologii budou zloději demotivováni od krádeží, jelikož riskují, že součástky budou v podstatě nepoužitelné a neprodejné. To by mohlo vést ke snížení počtu krádeží iPhonů po celém světě, neboť výdělek z prodeje dílů již nebude tak lukrativní.
Nicméně, záměr Applu nemusí být čistě altruistický. Ochrana uživatelů je sice hlavní prioritou, ale Apple tímto krokem rovněž chrání svůj byznys. Kradené součástky představují pro společnost nemalou finanční ztrátu, a snaha uzavřít tento „únik“ příjmů je proto i z pohledu Applu logickým krokem.
Nevíte odkud pochází vaše vyměněné díly? Neaktualizujte iOS
Zákazníci Applu, kteří používají iPhone 12 nebo novější modely, mohou očekávat, že tato nová funkce bude k dispozici s nadcházející aktualizací iOS 18, která se má veřejnosti zpřístupnit 16. září.
Odemknutí uzamčených komponent bude možné pouze prostřednictvím Apple ID původního majitele. Tímto způsobem Apple nejen chrání své uživatele před používáním nelegálně získaných dílů, ale také zajišťuje, že opravy a výměny dílů budou prováděny oficiálními partnery, což posílí jeho kontrolu nad trhem s opravami.
iOS 18 bude možné nainstalovat na následující modely:
- iPhone 16
- iPhone 16 Plus
- iPhone 16 Pro
- iPhone 16 Pro Max
- iPhone 15
- iPhone 15 Plus
- iPhone 15 Pro
- iPhone 15 Pro Max
- iPhone 14
- iPhone 14 Plus
- iPhone 14 Pro
- iPhone 14 Pro Max
- iPhone 13
- iPhone 13 mini
- iPhone 13 Pro
- iPhone 13 Pro Max
- iPhone 12
- iPhone 12 mini
- iPhone 12 Pro
- iPhone 12 Pro Max
- iPhone 11
- iPhone 11 Pro
- iPhone 11 Pro Max
- iPhone XS
- iPhone XS Max
- iPhone XR
- iPhone SE (druhá generace a novější)
Kritika ze strany zastánců práva na opravu
Zavedení této funkce však nezůstalo bez odezvy. Zastánci práva na opravu a někteří nezávislí opraváři již vyjádřili obavy, že tento krok Applu by mohl negativně ovlivnit trh s náhradními díly. „Apple se snaží zabít trh s použitými díly. Žádný servis už nebude kupovat součástky, protože nebude mít jistotu, zda jsou ‚odemčené‘,“ napsal uživatel na sociální síti X (dříve Twitter). To může znamenat, že zákazníci budou muset pečlivě odemknout své staré díly před jejich výměnou či likvidací, jinak budou v budoucnu nepoužitelné.
Kritici také upozorňují na možné zvýšení množství elektronického odpadu. Nepoužitelné díly by mohly skončit na skládkách, což přispěje k rostoucímu environmentálnímu problému spojenému s elektroodpadem. Z tohoto důvodu je důležité sledovat, jak bude Apple tuto novinku implementovat a jaký dopad bude mít na celý ekosystém oprav.
Apple přišel na způsob, jak zabránit krádežím telefonů
Ačkoli se jedná o kontroverzní krok, z dlouhodobého hlediska má potenciál výrazně snížit počet krádeží iPhonů a černý trh s kradenými díly. Uživatelé tak budou lépe chráněni, a Apple navíc posílí svou pozici na trhu. Kritika ze strany opravářů a ochránců práv spotřebitelů by však neměla být opomíjena, zejména s ohledem na rostoucí otázky týkající se práva na opravu a udržitelnosti.
Funkce Aktivace zámku pro jednotlivé díly je bezpochyby revolučním krokem, který nastavuje nový standard v boji proti krádežím chytrých telefonů. Apple tím znovu ukazuje, že jeho strategie není jen o ochraně zákazníků, ale také o obraně vlastního byznysu.
Tady jde hlavně o bussines s novými iphony. Pro Apple ideálně aby se iPhone po 5 letech služby samovolně znefunkčnil.
Taky by mohli takto znefunkcnit ztracene iphony od MAMUTU hned by se videlo kdo je komu jak prodal…
v t-mobile by z toho nebyly stastni 😀
Skvělá myšlenka. Takže když má korporát tisíce Iphonů, tak ty desítky telefonů které jsou zamčené na lidi co už ve firmě nepracují nebo je z důvodu jakékoliv závady nejde zapnout bude možno v klidu vyhodit, a všechny díly které by bylo možno vzít z nich jako aku, displeje, kamery a… Číst více »
Apple zde chrání hlavně své o obchodní zájmy a moc si asi nedělá hlavu s tím, že naštve pár zákazníků… Prezentuje to samozřejmě především jako bohulibou ochranu proti krádežím.