Ve vesmíru je nyní přelidněno: Posádka č. 63 dorazila po karanténě na vesmírnou stanici ISS

Ne každá profese má to štěstí, že lze práci provádět z domova. Ať už ale řádí pandemie, nebo je normální stav, astronauty mířící na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS čeká povinná karanténa, takové vypuknutí vážné nemoci ve vesmíru by totiž mohlo ohrozit celou posádku.

Astronauti mířící na ISS prochází před každou cestou povinnou karanténou. Důvodem je snaha o zabránění rozvinutí a přenosu chorob na palubě vesmírné stanice. Kvůli koronavirové epidemii byla však opatření přísnější a platilo to i pro osoby přítomné u startu rakety. Astronauti byli od začátku měsíce v povinné karanténě a kontakt nesměli mít ani se svou rodinou. Po karanténě mohla nová posádka, tentokrát s označením 63 vyrazit na palubu ISS.

Obrázek: Ve vesmíru je nyní přelidněno: Posádka č. 63 dorazila po karanténě na vesmírnou stanici ISS

Ve vesmíru je nyní přelidněno

Astronauti z mise 63 nahradí stávající posádku po týdnu, kdy budou společně pobývat na stanici. V současné době jsou tak ještě obě posádky zároveň na palubě stanice. Předávají si úkoly, agendu a v příštím týdnu se stávající posádka vrátí zpět. Doposud byla na stanici trojice obyvatel, přičemž nejdéle z trojice je na palubě inženýr letu Andrew R. Morgan, a to celých 265 dní. Posádka mise 63 má taktéž 3 členy a nyní je tedy ve vesmíru 6 lidí – 3 z USA a 3 z Ruska.

Posádka z mise 63 má vedle vědeckých úkolů také za úkol přivítat na palubě posádku z první komerční mise. Další posádka dorazí na palubě lodi SpaceX Crew Dragon, kterou vynese raketa Falcon 9. Mise je zatím naplánována na květen letošního roku. Otázkou je, zda se kvůli pandemii nezdrží. Až doposud lety na ISS obsluhovaly ruské rakety Sojuz, nyní je nahradí rakety z produkce SpaceX Elona Muska. Výhodou raket Falcon je především možnost jejich opakovaného použití, čímž dochází k výrazné úspoře nákladů.

V příštích měsících tak k ISS konečně zamíří raketa a loď americké výroby. Roky technologického vývoje najdou své uplatnění a než Boeing dokončí vývoj svých lodí, bude SpaceX pravděpodobně hlavním dodavatelem letů do vesmíru.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší