Evropská unie podnikla patřičné kroky k omezení dezinformací a nebezpečného obsahu šířícího se platformami společností Meta, TikTok či X v souvislosti s aktuálně probíhajícím střetem na Blízkém východě. Chce tak snížit dopady informační války, která je dnes již nedílnou součástí moderních válečných konfliktů.
Hned několik dní po vypuknutí války mezi Izraelem a hnutím Hamás obdrželo vedení společností Meta, TikTok a X (dříve Twitter) poměrně důrazné varování ze strany vrcholného evropského regulačního orgánu před dezinformacemi a násilných příspěvků souvisejících s tímto konfliktem. Pod zprávou byl podepsán evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, pod jehož jurisdikci tato problematika v rámci EU spadá. Evropská unie se totiž od listopadu 2022 řídí nařízením 2022/2065 o digitálních službách (z angl. Digital Services Act neboli DSA), které nastavuje pravidla pro společnosti propojující uživatele s digitálními službami či obsahem.
Oznámení pak bylo varováním nejen před tímto explicitním obsahem, ale také pro společnosti samotné, jelikož obsahovalo upozornění na možné dopady na podnikání v případě, že k regulaci příspěvků tohoto typu nedojde. Z dopisu, který Breton adresoval majiteli společnosti X Elonu Muskovi například vyplývá, že prokáže-li vyšetřování Evropské komise porušení těchto předpisů, mohou být sociální platformě uloženy peněžní sankce. Ty přitom mohou dosahovat až do výše 6 % celosvětového ročního obratu společnosti. Ačkoliv se pak všechny tři firmy vlastnící světově nejrozšířenější sociální sítě jaly celou situaci téměř okamžitě řešit, bylo ze strany EU nutné upozornění několikrát opakovat, jelikož příspěvky na platformách přibývají na denní bázi.
Musk vyzval ke zveřejnění konkrétních porušení
Elon Musk je již z minulosti znám pro svou mnohdy až přílišnou otevřenost při komunikaci s veřejností. Ani tato situace pak není výjimkou. Musk tak vyzval Evropskou unii k uvedení seznamu porušení nařízení DSA, kterého se mu však nedostalo. Breton se v komunikaci odkázal na svůj původní dopis, jehož znění zveřejnil mimo jiné na platformě X.
Following the terrorist attacks by Hamas against 🇮🇱, we have indications of X/Twitter being used to disseminate illegal content & disinformation in the EU.
Urgent letter to @elonmusk on #DSA obligations ⤵️ pic.twitter.com/avMm1LHq54
— Thierry Breton (@ThierryBreton) October 10, 2023
Trojice společností však podle všeho na všech svých zainteresovaných podnikla kroky nezbytné k potlačení
USA do situace na sociálních sítích zasahovat neplánují. A v podstatě ani nemohou
Varování ze strany EU jde podle odborníků nad rámec toho, co by bylo pravděpodobně možné ve Spojených státech, které jsou v tomto směru limitovány prvním dodatkem Ústavy. Ten chrání celou řadu nenávistných projevů, přičemž brání vládě je potlačovat. O fungování prvního dodatku v praxi jsme se měli možnost přesvědčit například během nedávné pandemie, kdy se americké úřady pokoušely s dezinformátory bojovat. Dozvuky těchto snah rezonují soudními síněmi v USA ještě dnes, přičemž ani jedna strana nemá vyhráno.
I přesto však nenechává situace na Blízkém východě americké politiky klidnými. Série dopisů, které minulý týden zaslala newyorská státní návladní Letitia James několika sociálním médiím, je příkladem toho, jak se američtí úředníci mohou pokusit tuto ústavní hranici překročit. James požádala trojici výše uvedených společností spolu s Googlem o sdělení, jakým způsobem identifikují a odstraňují příspěvky vyzývající k násilí a teroristickým činům. Ze své pozice tak pochopitelně nemůže podobně jako Thierry Breton hrozit firmám přísnými sankcemi, může jim ale názorně ukázat, jakým způsobem je informační válka nebezpečná, a jak rozsáhlé účinky může mít na celý svět, mnohdy vzdálený i desítky tisíc kilometrů od původního ohniska konfliktu.
Úvodní fotografie: Bing AI