Izrael vs. Hamás: EU vyzvala svatou trojici sociálních sítí k potlačení informační války

Evropská unie podnikla patřičné kroky k omezení dezinformací a nebezpečného obsahu šířícího se platformami společností Meta, TikTok či X v souvislosti s aktuálně probíhajícím střetem na Blízkém východě. Chce tak snížit dopady informační války, která je dnes již nedílnou součástí moderních válečných konfliktů.

Hned několik dní po vypuknutí války mezi Izraelem a hnutím Hamás obdrželo vedení společností Meta, TikTok a X (dříve Twitter) poměrně důrazné varování ze strany vrcholného evropského regulačního orgánu před dezinformacemi a násilných příspěvků souvisejících s tímto konfliktem. Pod zprávou byl podepsán evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, pod jehož jurisdikci tato problematika v rámci EU spadá. Evropská unie se totiž od listopadu 2022 řídí nařízením 2022/2065 o digitálních službách (z angl. Digital Services Act neboli DSA), které nastavuje pravidla pro společnosti propojující uživatele s digitálními službami či obsahem.

Obrázek: Izrael vs. Hamás: EU vyzvala svatou trojici sociálních sítí k potlačení informační války

Evropská komise má od loňského listopadu k dispozici nové prostředky, jimiž může regulovat závadný obsah na sociálních sítích. Zdroj: Unsplash

Oznámení pak bylo varováním nejen před tímto explicitním obsahem, ale také pro společnosti samotné, jelikož obsahovalo upozornění na možné dopady na podnikání v případě, že k regulaci příspěvků tohoto typu nedojde. Z dopisu, který Breton adresoval majiteli společnosti X Elonu Muskovi například vyplývá, že prokáže-li vyšetřování Evropské komise porušení těchto předpisů, mohou být sociální platformě uloženy peněžní sankce. Ty přitom mohou dosahovat až do výše 6 % celosvětového ročního obratu společnosti. Ačkoliv se pak všechny tři firmy vlastnící světově nejrozšířenější sociální sítě jaly celou situaci téměř okamžitě řešit, bylo ze strany EU nutné upozornění několikrát opakovat, jelikož příspěvky na platformách přibývají na denní bázi.

Musk vyzval ke zveřejnění konkrétních porušení

Elon Musk je již z minulosti znám pro svou mnohdy až přílišnou otevřenost při komunikaci s veřejností. Ani tato situace pak není výjimkou. Musk tak vyzval Evropskou unii k uvedení seznamu porušení nařízení DSA, kterého se mu však nedostalo. Breton se v komunikaci odkázal na svůj původní dopis, jehož znění zveřejnil mimo jiné na platformě X.

Trojice společností však podle všeho na všech svých zainteresovaných podnikla kroky nezbytné k potlačení

USA do situace na sociálních sítích zasahovat neplánují. A v podstatě ani nemohou

Varování ze strany EU jde podle odborníků nad rámec toho, co by bylo pravděpodobně možné ve Spojených státech, které jsou v tomto směru limitovány prvním dodatkem Ústavy. Ten chrání celou řadu nenávistných projevů, přičemž brání vládě je potlačovat. O fungování prvního dodatku v praxi jsme se měli možnost přesvědčit například během nedávné pandemie, kdy se americké úřady pokoušely s dezinformátory bojovat. Dozvuky těchto snah rezonují soudními síněmi v USA ještě dnes, přičemž ani jedna strana nemá vyhráno.

Obrázek: Izrael vs. Hamás: EU vyzvala svatou trojici sociálních sítí k potlačení informační války

Regulace obsahu se týká populárních sítí Instagram, Facebook, Twitter (X), TikTok a dalších. Zdroj: Unsplash

I přesto však nenechává situace na Blízkém východě americké politiky klidnými. Série dopisů, které minulý týden zaslala newyorská státní návladní Letitia James několika sociálním médiím, je příkladem toho, jak se američtí úředníci mohou pokusit tuto ústavní hranici překročit. James požádala trojici výše uvedených společností spolu s Googlem o sdělení, jakým způsobem identifikují a odstraňují příspěvky vyzývající k násilí a teroristickým činům. Ze své pozice tak pochopitelně nemůže podobně jako Thierry Breton hrozit firmám přísnými sankcemi, může jim ale názorně ukázat, jakým způsobem je informační válka nebezpečná, a jak rozsáhlé účinky může mít na celý svět, mnohdy vzdálený i desítky tisíc kilometrů od původního ohniska konfliktu.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Úvodní fotografie: Bing AI

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte