Jak bude vypadat svět kvůli emisím v roce 2100. Umělá inteligence ukázala ponurou budoucnost

Pokud v nadcházejících letech nedocílíme nulových emisí, globální oteplování a znečištění ovzduší se vymkne kontrole a klima se stane nepřátelským vůči všemu živému. Vědcům umožnila nahlédnout do této dystopické budoucnosti umělá inteligence.

Tým odborníků pro zelenou energii ze společnosti Uswitch ve spolupráci s ředitelem výzkumu iniciativy Net Zero z Oxfordské univerzity Samem Fankhauserem analyzovali údaje o emisích z různých částí světa.

Obrázek: Jak bude vypadat svět kvůli emisím v roce 2100. Umělá inteligence ukázala ponurou budoucnost

Paříž, Francie. Zdroj: Midjourney

Těmito daty pak nakrmili nástroj umělé inteligence známý jako Midjourney, který na jejich základě vizualizoval podobu dvaceti nejslavnějších měst na konci století. Takto budou podle AI vypadat, pokud nedocílíme do roku 2050 nulových emisí.

Svět beznaděje

Podle Midjourney sníží znečištění v Dubaji a dalších městech viditelnost. V Krugerově národním parku již kvůli suchu nebudou vhodné podmínky pro život, většina původních druhů vymizí, napsal server BusinessTech.

Obrázek: Jak bude vypadat svět kvůli emisím v roce 2100. Umělá inteligence ukázala ponurou budoucnost

Berlín, Německo. Zdroj: Midjourney

Londýn by se stal podstatně sušším. Výrazně by se snížila kvalita ovzduší a zvýšila úroveň znečištění. Obyvatele britské metropole by lynčovala nekonečná vedra. Tmavé a velmi znečištěné místo by se pak stalo z Toronta.

Z rovněž silně znečištěného New Yorku by zmizela veškerá zeleň, přičemž Central Park by trvale zdevastovalo sucho. Odborníci varují, že úroveň znečištění bude na některých místech tak vysoká, že nebude cesty zpět.

Pozitivní scénář

„Pokud země po celém světě nezačnou měnit své zvyky, pak by následky mohly vést k tomu, že bude mnoho míst vypadat k nepoznání,“ řekl jeden z expertů Uswitch Ben Gallizzi. Podle něj je důležité si představit, jak bude svět s emisemi v následujících desetiletích vypadat.

Obrázek: Jak bude vypadat svět kvůli emisím v roce 2100. Umělá inteligence ukázala ponurou budoucnost

Egypt, Gíza. Zdroj: Midjourney

Vědci požádali AI, aby vygenerovala podobu těch samých měst v případě úspěšného dosažení nulových emisí. Zaplavila je zeleň a vrátila se divoká zvěř. Nebe bylo mnohem jasnější, po smogu ani památky.

Gallizzi upozornil, že musíme snížit svou uhlíkovou stopu, abychom zabránili vymírání živočišných druhů, vzestupu mořských hladin a vzniku lesních požárům. Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) však varoval, že cíl nulových emisí není dosažitelný.

Zdroje: BT

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
tom

sušší Londýn? Nebude náhodou pod vodou vzhledem k tání ledovců?

Ivan

to je taky fejk…kdo kdy dělal nějaký fyzikální pokus s vodou a změnou skupenství tak ví, že led má o 9 procent větší objem než voda…takže ledovce pokrývající oceán neudělají vůbec nic a ty co jsou na souši tak to zvednou trochu, ale žádný drama asi..lidi se spíš budou stěhovat… Číst více »

Martas

Ale musíte počítat i s ledovou plochou jaksi nad mořem. Ne jen co je pod vodou.

Jiri

je úplně jedno, co je nad vodou, pokud to plave ve ve vodě, tak to na objem vody nemá vliv, problém jsou tající ledovce na pevnině, ty už vodu přidají a to komplet objem.

Ivan

„Tým odborníků pro zelenou energii ze společnosti Uswitch ve spolupráci s ředitelem výzkumu iniciativy Net Zero z Oxfordské univerzity Samem Fankhauserem….“ už jen z tohoto začátku mi bylo jasné jaké obrázky vzniknou…kupodivu je ale nyní emisí mnohem méně než před 30 lety…pardon…tedy v Evropě…zbytek světa na to háže velký bobek… Číst více »

Junik

Otázka je, jestli by nebylo lepší, aby se snížil počet lidí na zemi.(mimo Evropu)

Petr

Lepší by bylo snížit počet otravných levicových aktivistů.

Petr

Co má společného zvěř ve městech s CO2??
Prostě zase jen generovaná kravína z aktivistických zdrojů.

michal

Hmmm..Tak vědci se již opírají o to co vykouzlí umělá iteligence dle zadaných kritérií a vydávají to za budoucnost? Stejně tak můžu vykouzlit dle jiných klíčových slov růžovou budoucnost plnou květin a králíčků. Doufám že výkum této skupiny vědců pracujících s programem AI kreslítka dostal dostatečně velký finanční obnos aby… Číst více »

vladimirstrejcek

Na tohle nemusim bejt umělá inteligence,stačí když se podívám co vyváděj s Evropou a naší republikou.Budem topit dřevem a uhlím jak za krále klacka.Letadla nám kálej na hlavy splodiny po tunách,oprášené dieselektrické mašiny smděj jak ďas,nejsou schopni vyházet ze silnic starý Tatranky a Avie a další smraďochy a honěj se… Číst více »

Alhanz

A největší znečišťovatel na této planetě je letecká doprava. Ale… Proti té se nikdo nikdy nedovolí říct, napsat, natočit…, ani jedno negativní slovíčko. Proč???

jan

Každá vládnoucí elita při nadcházejícím kolapsu moci strašila lidi katastrofami. Zlými bohy nebo nadpřirozenem všeho druhu… a vždy do byly pohádky. Svět se nemění. Například zvedání hladiny moří pokračuje od starověku cca 300 před kristem stále stejným tempem ať je u moc Alex Velikej nebo Tutanchamon nebo voskovej Bidet. A… Číst více »

Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny