Chytrý robot Tesla Bot: Nahradí lidi v nudných povoláních a bude věrným sluhou

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk představil humanoidního robota Tesla Bot, který bude využívat stejnou umělou inteligenci, jako flotila autonomních vozidel Tesla. Funkční verze robota se během Muskova odhalení neobjevila, ačkoli trochu bizarní tanec performera oblečeného jako Tesla Bot ano.

K nečekanému odhalení došlo na konci prezentace Tesla AI Day, přičemž Musk kromě několika slajdů poskytl jen málo podrobností o futuristickém robotovi. Očekává se, že 172 cm vysoký robot bude vážit 56,7 kg  a bude vyroben z lehkých a pevných materiálů.

Hlava robota bude vybavena kamerami autopilota, které používají vozidla Tesla ke snímání okolí, a bude obsahovat obrazovku pro zobrazování informací. Jako mozek bude sloužit počítač Tesla Full Self-Driving. „Měl by být přátelský,“ zažertoval Musk, „a schopný se pohybovat ve světě, který byl vytvořen pro lidi.

Tesla Bot: Umělá inteligence v humanoidní formě

Robot byl nečekaným překvapením po devadesátiminutové prezentaci, v níž byly podrobně představeny některé z vylepšení umělé inteligence, která pohání elektromobily Tesla, včetně superpočítače Dojo, který pomáhá vozům naučit se pohybovat v městských ulicích bez lidské pomoci. „Dává nám smysl přenést vše do humanoidní podoby,“ řekl Musk.

Obrázek: Chytrý robot Tesla Bot: Nahradí lidi v nudných povoláních a bude věrným sluhou

Tesla Bot by měl být podobný člověku. Senzory a umělou inteligenci bude využívat stejnou, jako vozy Tesla. Foto: Se souhlasem společnosti Tesla

Na třech slajdech byly popsány navrhované specifikace robota a Musk nezapomněl zdůraznit, že Tesla Bota bude snadné přemoci. Už v minulosti Musk totiž brojil proti používání robotů jako zbraní a varoval před riziky, které může umělá inteligence představovat – jednou umělou inteligenci dokonce označil za „největší riziko, kterému jako civilizace čelíme.

Umělé inteligence bychom se měli obávat,“ zopakoval Musk během diskuze po prezentaci. „To, o co se tady v Tesle snažíme, je vytvořit užitečnou umělou inteligenci, kterou mají lidé rádi a která je … jednoznačně dobrá.“

Fyzická práce bude volbou: Roboti nahradí lidi

Umělé inteligence bychom se měli obávat ,“ zopakoval Musk po prezentaci. „To, o co se tady v Tesle snažíme, je vytvořit užitečnou umělou inteligenci, kterou mají lidé rádi a která je … jednoznačně dobrá,“ vtipkoval Musk s narážkou na řadu sci-fi filmů, kde AI dojde do fáze, kdy se pokusí ovládnout či vyhladit lidskou rasu.

Na jednom ze slajdů bylo konkrétně uvedeno, že Tesla Bot bude ideálním řešením pro „nebezpečné, opakující se a nudné úkoly“, a Musk uvedl příklad, podle kterého by robot mohl dostat příkaz „jdi do obchodu a kup…“.

Musk, který má sklony k odvážným prohlášením o budoucnosti, se trochu rozpovídal o tom, jak si představuje, že Tesla Bot změní budoucnost práce. „Tohle, myslím, bude docela hluboké,“ řekl. „V podstatě bude v budoucnu fyzická práce volbou. Pokud ji budete chtít dělat, budete ji moci dělat, ale nebudete ji muset dělat.“

Pro fyzickou práci má Tesla Bot připraveny ruce podobné lidským, stejně jako nohy a hlavu. Výkonný hardware je ukrytý v těle robota, kamery poté v hlavě. Řada senzorů bude umístěna po celém těle. Robot se zvládne pohybovat rychlostí až 8 km/h a zvednout dokáže až 68 kg. Na natažených rukou poté dokáže (pravděpodobně kvůli rovnováze) unést 4,5 kg.

Musk chce ukázat funkční prototyp už v roce 2022

Těžko říct, jak vzdálená taková budoucnost může být, ale mezi předvedením několika slajdů a dodáním skutečného, fungujícího humanoidního robota je obrovský rozdíl. Pravděpodobně bude trvat ještě dlouho, než si prostřednictvím Tesla Bota donesete nákup, nebo vás nahradí v práci. O ceně zatím nepadla ani zmínka. Podle věčného optimisty Muska má být funkční prototyp hotový příští rok. Realita ale může být, jak se již několikrát u značky Tesla ukázalo, úplně jiná…

Zdroje: 1, 2

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu