Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli

Co kdyby bylo každé vaše rozhodnutí hodnoceno ve formě skóre jako v počítačové hře? Pokud budete dobrý občan, budete moci dělat téměř cokoliv. Pokud ne, půjdete na převýchovu. Přesně taková je představa mnohých při debatě na téma sociálního skóre. Realita je ale zatím spíše jinde.

Jak se nám potvrdilo při nedávné návštěvě Číny, v Pekingu i jiných městech Číny budete mít místy zvláštní pocit. Jdete po ulici a po každých 10-20 metrech na vás hledí kamery. Možná jste dokonce slyšeli o tajemném konceptu čínského sociálního kreditu. Čína má podle často sdíleného mýtu na základě kamer a digitálních technologií hodnotit chování svých občanů a podle toho jim přiřazovat jakési skóre. Pokud je dostatečně vysoké, tak přináší jedinci pozitiva. Pokud nízké, má jedinec problém a čeká ho např. omezení svobodného cestování či zákaz využívání některých služeb a nákupu nemovitostí. Jenže realita je zatím ve většině míst jiná.

Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli

Pekingské ulice jsou posety bezpečnostními kamerami. V Číně je kamer údajně přes 700 milionů a v některých místech rozpoznávají obličeje a sledují pohyb lidí. Foto: Redakce inSmart.cz

Všudypřítomné kamery vás sledují, ale většinou nehodnotí

Čínský sociální kreditní systém je jednou z nejvíce nepochopených věcí o Číně na Západě. Když čínská vláda v roce 2014 oznámila plán na vybudování systému pro odměňování důvěryhodných činů a trestání nedůvěryhodného chování, mnozí si představili dystopický systém, který by sledoval každého občana a automaticky ho bodově hodnotil.

Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli

Kamery na každém kroku vypadají pro Evropana poněkud nezvykle. Foto: Redakce inSmart.cz

Realita je ale zatím jiná. Takový komplexní děsivý systém neexistuje. Naproti tomu systém, na kterém vláda od roku 2014 pracuje, je směsice pokusů regulovat finanční úvěrový průmysl, umožnit vládním agenturám sdílet data a umožnit tak lepší kontrolu obyvatelstva.

Ačkoliv to tedy na první pohled může znít všelijak, v mnohém se systém neliší od našich trestních rejstříků a scoringu bank.

Je pravdou, že některé místní vlády byly odvážnější se svými variacemi sociálního kreditu. Opravdu komplexní celostátní sociální kreditní systém však bude Číně stále ještě nějakou dobu trvat.

Několik klíčových faktů

Neexistuje centralizované sociální skóre vypočítané pro každého občana ve smyslu, který si mnozí představovali. Jde spíše o podobné kreditní skóre, jako využívají naše banky a instituce k hodnocení kredibility jedince. Čínská vláda rozlišuje mezi finančním kreditem a sociálním kreditem. Finanční kredit funguje podobně jako scoring úvěrových kanceláří na Západě. Sociální kredit je širší koncept zahrnující dodržování předpisů a propagaci „společenských hodnot“.

Systém je překvapivě low-tech, bez sofistikovaných algoritmů nebo umělé inteligence. Představa, že Čína zvládá kontrolovat kamerami v reálném čase více než miliardu lidí je zatím bláhová. Systém většinou tvoří oddělené databáze, bez vyspělých algoritmů či umělé inteligence. Velké technologické společnosti v konceptu sociálního kreditu hrají jen okrajovou roli.

Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli

Sociální kredit je opředen mnoha mýty. Foto: AI DALL-E

Kontroverzní pilotní programy jako ve městě Rongcheng, kde je sociální kredit všudypřítomný, jsou omezené a čínská centrální vláda je v minulosti dokonce kritizovala. Právě v Rongchengu jsou lidé hodnoceni na základě svého chování. Pokud např. jedou autem a nezastaví u přechodu, přijdou o část bodů. Stejné platí při porušení nařízení a zákonů. Pokud však lidé třeba věnují svůj čas na dobrovolnickou činnost, body tím získají. Získat je mohou i včasným splácením půjček a dalšími aktivitami.

I když současný kreditní systém není ve většině míst Číny využíván způsobem, jakým jsme o něm na Západě přemýšleli, jednoho dne by tomu tak být klidně mohlo. Předvídat další kroky čínské vlády si totiž troufne jen málokdo. Přesto je zřejmé, že sociální kredit je pro určité režimy a jejich fungování nepochybně lákavým řešením.

Možná fungování sociálního kreditu změní technologie v čele s AI, možná se změní samotné politické směřování země. Ale je důležité vše hodnotit a vnímat na základě faktů, nikoli mýtů a senzacechtivých titulků.

Zdroje: 1, 2, Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Takže to funguje jak jsme si představovali jen to ještě technicky nezvládají v celém rozsahu.

Martin

Zajímavé, odkud autor čerpal informace? Ten text vypadá jako PR z čínského velvyslanectví.

Miroslav Skuček

Správně.. Prostě koupím nějakého svolného jedince a ten bude zpívat písničku, že je to vlastně neškodný a milý.. Krásný příklad toho, co je někdo schopen pro (jistě nemalé) peníze udělat.. Hnus..

Bič boží

Zítra budeš konzultovat s Putinem postup denacifikace? Nebo ještě lépe…. se Solovjevem v jeho show, viď?

Ashan

Fascinující jsou tihle fanatičtí vzteklí fanoušci Pětidemolice…

Giomek

Pred 20 ti lety jsem mutnosti zavedeni socialniho indexu psal do diskusi, Cina je zase o krok pred nama. A je to spravne, aby se dotovaly nemackenka a zbytecne existence je opravdu zvrhle…

Bič boží

Tobě zadotuji sterilizaci, protože další takové už prosím neeee….

Luboš

To, že sociální skóre funguje podobně jako u nás mě uklidnilo. Hned se cítím líp, když vím, že jsme na tom se svobodou podobně jako v Číně.

Bič boží

Vážený autore stupidního fekálního článku. Právě jsme vám snížili váš osobní kredit potřebný pro život v civilizovaném demokratickém a svobodném světě. Na základě tohoto snížení je každá osoba jdoucí okolo vás povinna vám plivnout do ksichtu a kopnout do koulí.

Ashan

Jen to ze sebe vypusť Ferdánku, taaaak pěkně, hned ti bude líp…

Fakta nebo fikce? To se dozvíte po reklamně

Vždyť článek sám sobě odporuje. Autor nejdřív tvrdí, že žádné sociální skóre neexistuje, aby hned v jiném odstavci potvrdil, že sociální skóre existuje. „Čínská vláda rozlišuje mezi finančním kreditem a sociálním kreditem. Finanční kredit funguje podobně jako scoring úvěrových kanceláří na Západě. Sociální kredit je širší koncept zahrnující dodržování předpisů… Číst více »

Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?