Jak je na tom ČR s veřejným dobíjením elektromobilů? Nabíječek je víc než dost

Elektromobily jsou drahé, nikam nedojedou a nabíječek je nedostatek. Věty, které v internetových diskuzích slýcháme každou chvíli. Realita je ale jinde. Čeští provozovatelé veřejných nabíječek rozšiřují nabíjecí síť rychleji než elektromobily stíhají přibývat. PRE nedávno otevřela svou 600. dobíjecí stanici a nabíjecích míst má už mnohem více. Nové nabíječky aktivně buduje i ČEZ a EON.

Pro pohodlné dálkové cestování s elektromobilem je vedle samotného dojezdu důležitá také síť nabíjecích stanic kopírující silniční a dálniční síť. Velmi aktivní je v tomto směru Pražská energetika, která má v provozu přes 600 dobíjecích stanic, přičemž řadu pomalejších dobíječek nahrazuje novějšími a rychlejšími typy.

Jak padlo na tiskové konferenci k otevření 600. dobíjecí stanice na konci července, jen za letošní rok se nabíjecí síť PRE rozšířila o více než 150 nových dobíječek. Každá má zpravidla schopnost napájet několik elektromobilů naráz, takže nabíjecích bodů je již jen v síti PRE více než tisíc. Díky spolupráci se sítí čerpacích stanic OMV se navíc rychlonabíječky dostávají i do míst, kde doposud chyběly, případně šlo o pomalejší modely.

Obrázek: Jak je na tom ČR s veřejným dobíjením elektromobilů? Nabíječek je víc než dost

600. dobíjecí stanice PRE v České republice. Nabíjecích bodů je na každé stanici zpravidla několik. Foto: Redakce inSmart.cz

Jen pro srovnání. V současné době je v ČR kolem 4 000 tradičních čerpacích stanic. Nabíječek bylo začátkem roku podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) přes 1 300 a nabíjecích bodů přes 2 600. Nyní budou čísla ještě o něco vyšší.

PRE chce postupně rozšířit všechny své 75kW nabíjecí stanice u čerpacích stanic na 150 kW, což už jsou hodnoty, které pro většinu současných elektromobilů s podporou rychlonabíjení znamenají dobití baterie do přijatelné půl hodiny. Jak ukazuje např. 300kW rychlonabíječka na pražském Pankráci, do budoucna budou standardem i vyšší rychlosti.

Obrázek: Jak je na tom ČR s veřejným dobíjením elektromobilů? Nabíječek je víc než dost

Na Pankráci se vedle čerpací stanice OMV nachází nabíjecí stanice PRE s podporou až 2×300kW nabíjení. Foto: Redakce inSmart.cz

Své sítě v České republice rozšiřují i ostatní. ČEZ začátkem roku oslavil 500. otevřenou dobíjecí stanici a do roku 2025 jich chce mít v provozu přes 800, přičemž řadu stávajících chce upgradovat pro vyšší nabíjecí výkon. Nutno podotknout, že nejrychlejší rychlonabíjení nabízí nyní právě ČEZ v Mikulově. Na místě má stanici ABB Terra 360 s podporou 360kW nabíjení.

Vytíženost veřejných nabíjecích stanic je zatím minimální

Majitelé elektromobilů nyní v České republice zažívají „zlaté časy“, kdy mají na většině míst republiky na výběr a nabíjecí stanice přibývají každým dnem. Množství nabíjecích bodů zatím v Česku rozhodně problémem není a podle Karla Hanzelky, tiskového mluvčího Pražské energetiky, problém s nedostatkem veřejných nabíjecích míst v nejbližších letech určitě nehrozí. „V současné době jsou kapacity nabíjecích stanic využity v řádu jednotek procent. Výstavba nabíjecích stanic navíc pokračuje rychlým tempem a i když počet elektromobilů pomalu roste, o dostatečnou kapacitu veřejných nabíječek se zákazníci bát rozhodně nemusí.

Obrázek: Jak je na tom ČR s veřejným dobíjením elektromobilů? Nabíječek je víc než dost

Když si vše dáme do kontextu rostoucího dojezdu nových modelů eletromobilů, nevypadá situace tak špatně, jak by ji někteří chtěli vidět. Doplňte si možnost nabíjení doma či v práci a rázem je vše jinak. A to jsme stále v začátcích. Foto: Redakce inSmart.cz

Zdroje: TK PRE, ČEZ, redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ficus

Při cenách, jaký ti zmetci mají, nenabíjím prakticky jinde než z vlastních zdrojů a u zásuvky. Úplnej vrchol byl, když u stojanu eonu jsem použil čip PRE, a naúčtovali mi v tzv roamingu přes 18 kč za kwh ! No tak takovouhle zlodějinu praktikují už snad jen ti „Šmejdi“ Takhle… Číst více »

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?