Vlna podvodných SMS a e-mailů se snaží české uživatele připravit o peníze. Obrana je přitom jednoduchá a opatrnost se vyplácí. Jak zjistit, kam míří zkrácený odkaz?
Češi čelí už řadu let phishingovým podvodům. Podvodné SMS a e-maily požadují po uživatelích platbu či zadání údajů z platební karty. Většinou jde o zkrácené odkazy, které maskují adresu cílové stránky. Takové zprávy je nejlepší ignorovat a na odkazy neklikat. Jak může takové kliknutí dopadnout jsme pro vás vyzkoušeli v rámci textu Co se stane, když naletíte na poštovní podvod? Vyzkoušeli jsme to za vás.
Zkrácené URL adresy fungují na jednoduchém principu, kdy uživatele po zadání krátké varianty přesměrují na cílovou stránku. Původní myšlenka byla dát odkazům kratší a zapamatovatelnou formu. Podvodníci však zkracovače používají mj. ke skrytí svých adres.
Služba ukáže podobu cílové stránky
Pokud si pravostí zprávy nejste jistí, neměli byste na ni reagovat. Pokud z jakéhosi důvodu chcete/musíte, měli byste provést alespoň jednoduchou kontrolu cílové adresy. Speciální webová stránka dokáže snadno ověřit, na jakou adresu skutečně vede zkrácený odkaz.
- Na odkaz neklikejte.
- Nakopírujte jej a následně vložte do pole na stránce checkshorturl.com.
- Po chvíli se vám zobrazí snímek i adresa cílové stránky.
Některé služby umožní kontrolu odkazu použitím speciální adresy. Např. pokud je odkaz z populární zkracovací služby bit.ly, můžete zobrazit cílovou URL snadno připsáním + na konec.
Právě dorazila falešná poštovní sms, která vede kamsi – překvapení! – do Ruska.
Nevím, jestli se to ví: Přidáním pluska za bitly odkaz (https://t.co/KWp5gnfOvn) se ukáže informativní stránka s jeho cílem. pic.twitter.com/uN7SPIV0Mk
— SUCHOSCH••• (@suchosch) February 27, 2022
Češi jsou častým cílem internetových podvodů
Čeští uživatelé čelili velké vlně podvodů především kolem Vánoc a dalších svátků typu Valentýn, kdy měli podvodníci největší šanci s SMS o platbě za balíčky uspět. Řada nepozorných uživatelů přišla po zadání platebních údajů o peníze. Potvrzuje to i příběh čtenářky, které uvěřila podvodníkům a přišla tak o poslední peníze na svém účtu. Útočníkům naletěla po oslovení na internetovém bazaru. Právě za zájemce z bazaru, zaměstnance banky či podporu dopravní společnosti se podvodníci vydávají nejčastěji.