Nebezpečný Valentýn: Kyberzločinci číhají na zamilované vybírající dárky na internetu

Po Vánocích je tu další svátek hodný pozornosti kybernetických podvodníků. Ani koupě růží přes internet nemusí být bezpečná. 55 % valentýnských domén je podezřelých a 6 % hodnotí odborníci jako nebezpečné. Valentýna ve svých kampaních využívají i rozesílači spamu. Na co si dát pozor?

Obecně platí, že kolem velkých svátků a událostí se objeví spousta podvodníků, kteří se na nich snaží vydělat. To platí i v digitálním světě, kde jsou sice na denním pořádku, ale např. kolem Vánoc počet podvodů dramaticky narůstá.

Společnost Check Point upozorňuje na nárůst kybernetických hrozeb souvisejících s valentýnskou tématikou. V lednu vzrostl počet valentýnských domén o 152 % ve srovnání s prosincem. 55 % domén bylo podle odborníků podezřelých a 6 % nebezpečných. Navíc každý 371. škodlivý e-mail souvisel právě s Valentýnem.

Podvodníci lákají na nákupy, kradou však data

Check Point objevil phishingové podvody, které lákají oběti k nákupu valentýnských dárků a pokouší se ukrást citlivá data a osobní informace. Pokud je nabídka příliš dobrá, než aby to byla pravda, pak se pravděpodobně jedná o podvod. Uživatelé by si měli dávat pozor na podezřelé e-maily, včetně e-mailů vyzývající k obnovení hesla, a měli by se vyhýbat zbytečnému sdílení osobních informací.

Kyberzločinci vždy reagují na aktuální události a významné akce a vytváří tematické škodlivé domény a phishingové zprávy. Aktuálně se podvodníci snaží v souvislosti s Valentýnem zneužívat například oblíbenou značku milenců „The Million Roses“. Z podvržené adresy posílají podvodný e-mail s odkazem na nebezpečnou webovou stránku. Vše je vytvořené poměrně věrohodně a uživatelé tak mohou snadno podvodu uvěřit.

Obrázek: Nebezpečný Valentýn: Kyberzločinci číhají na zamilované vybírající dárky na internetu

Webové stránky mohou vypadat věrohodně. To ale zdaleka neznamená, že se vás nesnaží okrást. Co se např. stane, když se objevíte na falešných stránkách České pošty? Vyzkoušeli jsme to za vás. Foto: Freepik

Kyberzločinci se intenzivně snaží líčit pasti na valentýnské milence. V lednu jsme zaznamenali nárůst nově registrovaných valentýnských domén o 152 % a výrazné procento stránek je podezřelých nebo přímo nebezpečných. Útočníci lákají k ‚nákupu‘ na podvodných stránkách, ale jde jen o návnadu a snahu ukrást osobních údaje, které lze využít k řadě dalších podvodů. Často se setkáváme s krádežemi informací o platebních kartách a krádežemi identit. Pokud na internetu hledáte valentýnské dárky, buďte obezřetní a dávejte si pozor na příliš lákavé nabídky, gramatické chyby a jiná varovná znamení. Pokud máte jakékoli pochybnosti, neriskujte, protože pasti kyberzločinců mohou vypadat lákavě a věrohodně, ale následky mohou být velmi kruté, žádnou lásku a smilování nečekejte,“ říká Pavel Krejčí, Security Engineer v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Rady a tipy. Jak zůstat na internetu v bezpečí?

  1. Nikdy nesdílejte své přihlašovací údaje a nepoužívejte stejná hesla. Krádeže přihlašovacích údajů jsou oblíbeným cílem kybernetických útoků. Řada lidí používá stejná uživatelská jména a hesla napříč různými účty, takže hackeři pak získají přístup k dalším online službám.
  2. Pozor na e-maily s žádostí o resetování hesla. Pokud obdržíte nevyžádaný e-mail s žádostí o resetování hesla, neklikejte na odkazy ve zprávě. Kliknutím na odkaz se totiž můžete dostat na phishingové stránky, které sice budou připomínat originální web, ale své přihlašovací údaje poskytnete kyberzločincům.
  3. Nenechte se zmanipulovat. Techniky sociálního inženýrství se snaží zneužívat lidskou přirozenost. Lidé častěji udělají chybu, když spěchají nebo chtějí plnit zdánlivě důležité příkazy. Phishingové útoky běžně používají tyto techniky k přesvědčení obětí, aby ignorovaly jakékoli podezření a klikly na odkaz nebo otevřely přílohu.
  4. Všímejte si detailů. Pokud budete pozorní, můžete odhalit řadu věcí, které signalizují phishing. Jedná se třeba o špatné formátování, pravopisné a gramatické chyby, včetně názvů domén, a obecné pozdravy jako „vážený uživateli“ nebo „drahý zákazníku“. Ujistěte se také, že odkazy začínají https:// a nikoli http://. A nikdy nedůvěřujte podezřelým zprávám.
  5. Obecně platí, že nesdílejte více, než je nezbytně nutné, a to bez ohledu na web. Společnosti nepotřebují vaše rodné číslo, abyste u nich mohli nakoupit. Nikdy neposkytujte své přihlašovací údaje třetím stranám.
  6. Smažte podezřelé zprávy. Pokud máte podezření, že něco není v pořádku, důvěřujte svým instinktům a podezřelou zprávu smažte bez otevírání a klikání na odkazy.
  7. Neklikejte na přílohy. Neotvírejte přílohy v podezřelých nebo podivných zprávách – zejména přílohy Word, Excel, PowerPoint nebo PDF.
  8. Ověřte odesílatele. U každé zprávy zkontrolujte, kdo jej posílá. Kdo nebo co je zdrojem zprávy? Dávejte pozor na překlepy nebo rozdíly v e-mailové adrese odesílatele. A neváhejte blokovat podezřelé odesílatele.
  9. Neodkládejte aktualizace. V mobilním telefonu i počítači používejte vždy nejnovější verze softwaru. Nové verze mají totiž opravené chyby a záplatované zranitelnosti. Použití zastaralého softwaru může hackerům umožnit, aby se dostali k vašim osobním informacím.
  10. Nikdy nevěřte příliš dobrým nabídkám jako například „80% sleva na nový iPhone“. Buďte velmi opatrní i u výstražných zprávách a vždy raději napřímo kontaktujte danou společnost, ať už vám přijde nějaká upomínka z banky nebo třeba zpráva o nedoručené zásilce.
  11. Chraňte se před phishingovými útoky. Důležitým prvním krokem k ochraně je pochopení taktik hackerů a rizik souvisejících s phishingovými útoky. Moderní phishingové kampaně jsou ale sofistikované a je pravděpodobné, že řada lidí podvod nepozná. Důležité je proto používat i bezpečnostní řešení na ochranu koncových bodů a e-mailů a pokročilé anti-phishingové řešení.

Podobně jako u jiných tipů je i zde nejdůležitější opatrnost uživatelů. Jak jsme totiž mnohokrát psali, stačí málo a můžete podvodníkům naletět. Pokud vás zajímá, jak podvodníci v podobných případech postupují, neměl by vám uniknout náš nedávný článek Jak probíhají podvody v internetových bazarech? ve kterém jsme popsali příběh čtenářky, která přišla o tisíce korun.

Zdroj: Check Point, inSmart.cz

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?