Co je VPN a jak funguje? Zůstaňte na internetu v bezpečí a získejte přístup k blokovaným stránkám

Jak se ze zahraničí připojit ke službám, které jsou omezené jen pro určitou oblast a zemi? Díky VPN můžete sledovat vysílání České Televize i ze zahraničí a navíc vám pomůže zvýšit vaši bezpečnost v prostředí internetu. Co to je VPN a jak funguje?

Představte si situaci, kdy si sednete do kavárny a připojíte se k nezabezpečené Wi-Fi. Během pití kávy se podíváte na sociální sítě, stáhnete si nové e-maily a zkontrolujete stav svého bankovnictví. Co se za tu chvíli mohlo stát? Útočník připojený ke stejné síti mohl mj. získat vaše přihlašovací údaje, přečíst si nezašifrovanou komunikaci a zjistit, jaké stránky navštěvujete. A nemusel to být kdovíjaký hacker. Pokud byste použili šifrovanou VPN, zůstala by vaše komunikace všem ostatním uživatelům skrytá. Jak je to možné?

Obrázek: Co je VPN a jak funguje? Zůstaňte na internetu v bezpečí a získejte přístup k blokovaným stránkám

Připojení k VPN je dnes díky aplikacím velmi jednoduché. Službu lze navíc kdykoliv vypínat a zapínat podle potřeby. Foto: Pixabay

Co je to VPN?

Pojem VPN, z angl. virtual private network – virtuální soukromá síť, odkazuje na technologii zabezpečeného připojení mezi dvěma sítěmi, případně mezi konkrétním uživatelem a sítí. Důležitý je zde fakt, že k propojení zde dochází prostřednictvím nedůvěryhodné sítě, kterou je z tohoto pohledu síť Internet. Jelikož je pohyb uživatele na internetu vysledovatelný a může docházet i k odchytu jeho komunikace, je VPN cestou, jak zůstat na síti do jisté míry anonymní.

VPN komunikaci uživatele šifruje a navíc ukryje jeho IP adresu za IP adresu serverů poskytovatele VPN. V praxi je tak komunikace mířící do vašeho zařízení pro třetí stranu nečitelná a lze ji považovat za bezpečnou. VPN má navíc tu vlastnost, že dokáže přesvědčit stránky na internetu, že uživatel na web přistupuje odjinud, než je tomu doopravdy. V praxi tak lze obejít různá geografická omezení, kdy jsou stránky blokované z jiné země, tzv. Geoblocking. Díky české VPN, např. https://surfshark.com/servers/czech-republic, si například můžete pustit online vysílání ČT kdekoliv na světě. Web si totiž bude myslet, že se skutečně nacházíte v ČR.

Proč používat VPN? Bezpečnost především

Jak padlo výše, nejdůležitější vlastností je právě bezpečnost připojení při využití VPN. Šifrovaná komunikace s VPN servery skryje vaši aktivitu tak, že ji není možné snadno identifikovat. Běžně totiž poskytovatel internetového připojení velmi dobře vidí, jaké stránky navštěvujete. Při použití VPN pouze uvidí, že sítí míří spousta zašifrovaných dat z VPN serveru, ale už netuší, že jste např. navštívili sociální síť či burzu kryptoměn. 

Obrázek: Co je VPN a jak funguje? Zůstaňte na internetu v bezpečí a získejte přístup k blokovaným stránkám

Zjednodušená ilustrace ukazuje, jak VPN chrání uživatele před vnějšími elementy. Foto: Surfshark, redakce inSmart.cz

V praxi lze VPN doporučit každému i při běžném využívání internetu. Díky službě se totiž můžete na síti pohybovat anonymně. V praxi lze říct, že i kdybyste seděli v kavárně a někdo sledoval síťový provoz, nebude schopný zachytit žádné relevantní informace a odcizit tak např. vaše přihlašovací údaje.

Nutné je myslet na to, že VPN chrání pouze síťovou komunikaci jako takovou. Identifikace pomocí souborů cookies apod. je stále možná. Některé VPN nabízí funkce jako blokování cookies či dokonce zabudované blokování reklam.

Kde používat VPN? V kavárně, v hotelu i na letišti

Právě kavárny, nádraží a letiště jsou nejčastějšími místy, kde se připojujeme k veřejné síti. Taková síť s sebou nese i určitá rizika. Pokud by např. někdo monitoroval síť, dokázal by sledovat, na jaké stránky se přihlašujete apod. Při použití šifrované VPN je komunikace jen proudem dat, která potenciálnímu útočníkovi k ničemu nejsou.

Dalším místem, kde dává použití VPN smysl, jsou např. hotely. Ty mají častokrát sítě v katastrofálním stavu a sledovat lze při využití veřejně dostupných nástrojů síťový provoz v celém hotelu. Užitečná je VPN i z důvodu, že si u většiny služeb můžete zvolit, jaký server a v jaké zemi chcete pro připojení použít.

Obrázek: Co je VPN a jak funguje? Zůstaňte na internetu v bezpečí a získejte přístup k blokovaným stránkám

Obsah blokovaný mimo Českou republiku si díky VPN bez problému spustíte odkudkoliv na světě. Foto: Lukáš Voříšek, redakce inSmart.cz

Oceníte to v situacích, kdy si chcete např. pustit zápas hokejové reprezentace běžící na webu České televize. Stream je totiž dostupný pouze uživatelům přistupujícím z ČR, což dokáže VPN elegantně obejít. Velké oblibě se VPN těší např. v Číně, Bělorusku a dalších zemích, kde režim blokuje svobodný internet. Bez VPN se totiž v Číně k Facebooku, Twitteru či Google službám vůbec nepřipojíte.

VPN mnozí znají díky nutnosti připojit se k firemním pracovním nástrojům v rámci home office. Pro firmy je využití šifrovaného spojení nezbytností. VPN totiž dokáže lépe zabránit tomu, aby se do firemní sítě nenaboural někdo z venčí.

VPN na mobilu i na PC

VPN lze dnes používat na prakticky jakémkoliv zařízení. Nastavit lze připojení k privátní síti přímo na routeru, nebo na jednotlivých koncových zařízeních (PC, notebooky, mobily, konzole) formou aplikace či zadáním parametrů do nastavení zařízení.

Na trhu jsou dostupné placené i bezplatné služby. Placené nabízí vyšší rychlosti připojení a větší počet serverů po celém světě. Častokrát také nabízí lepší možnosti šifrování či lepší aplikace pro koncová zařízení. Cena VPN služeb se pohybuje v desítkách až stovkách Kč za měsíc v závislosti na parametrech a počtu zařízení. Většina služeb nabízí zkušební období, ve kterém buďto neplatíte nic, nebo vám jsou v případě nespokojenosti peníze vráceny. U bezplatných VPN je potom nejčastějším omezením krátká doba připojení, nižší rychlost a omezený počet serverů.

Pokud často cestujete a využíváte na cestách třeba bankovní služby, měli byste použití VPN zvážit, můžete si tak ušetřit mnohé nepříjemnosti. A pokud chcete mít dobrý pocit, že vás váš poskytovatel internetového připojení nemůže sledovat, měli byste zabezpečené připojení zvážit také. Vězte totiž, že čeští operátoři a poskytovatelé internetového připojení velmi dobře vědí, na jaké stránky chodíte.

Nevýhody VPN

Vedle řady výhod má použití VPN i drobné nevýhody. Nejde však o nic, co by vás mělo od jejich používání odradit. Zvýšená bezpečnost za to nepochybně stojí.

Snížená rychlost. Při použití VPN dojde k určitému snížení rychlosti připojení. V závislosti na konkrétní VPN jde o hodnoty kolem 10 %. Obecně platí, že rychlejší jsou placené VPN s kvalitními servery než bezplatné VPN.

Vyšší latence. Jelikož je VPN jakýmsi prostředníkem při vaší komunikaci se vzdálenými servery, musí data urazit delší cestu do a od vašeho zařízení. Tím se prodlužuje latence, neboli odezve komunikace. Při běžném prohlížení a sledování videa to nevadí. Problém by mohl nastat např. u akčních her, pro jejichž hraní stejně nedává VPN příliš smysl.

Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?