Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network

Jak platit Bitcoinem přes Lightning Network? Rychlé a levné platby je díky technologii LN možné provádět snadno. Zeptali jsme se odborníka a pokusili se popsat, jak rychlá platební síť nad Bitcoinem funguje.

Co je to Lightning Network (LN)?

Lightning Network je další vrstvou, která je umístěna nad blockchainem Bitcoinu. Umožňuje rychlé a levné zpracování transakcí mimo blockchain, čímž zlepšuje škálovatelnost Bitcoinu. Technicky jde o komplexní záležitost a není nutné znát technické detaily jejího přesného fungování.

Lightning Network je sítí kanálů, které umožňují téměř okamžité transakce mezi účastníky systému. Myšlenka Lightningu spočívá v tom, že každá jednotlivá transakce NEmusí být zaznamenána v hlavním blockchainu. Místo toho se do tzv. blockchainu zaznamenává pouze transakce, která kanál vytváří, a výstupní transakce – všechny ostatní se zaznamenávají v síti Lightning.

Pokud si například dva uživatelé chtějí pravidelně posílat finanční prostředky, mohou vytvořit kanál vytvořením peněženky s více podpisy (tzv. multisig) a přidáním finančních prostředků v podobě BTC. Od té chvíle mohou provádět neomezené množství transakcí podpořených těmito prostředky. V podstatě se jedná o transakce mimo blockchain zaznamenané pomocí tzv. smart contractu. Obě strany každou transakci digitálně podepíší a aktualizují stav kanálu. Ke skutečnému přerozdělení původních prostředků v peněžence dochází až v hlavním BTC blockchainu při uzavření kanálu na základě konečné bilance.

Kanál mezi dvěma uživateli je zároveň součástí sítě vzájemně propojených kanálů. Prostředky lze převést komukoli jinému s Lightning peněženkou, přičemž o nejúspornější „cestě“ mezi odesílatelem a příjemcem rozhodují algoritmy na pozadí.

Pokud dojde k jakémukoli sporu, mohou obě se strany vrátit k poslednímu podepsanému stavu, aby získaly své prostředky zpět. Obě strany také mají možnost jednostranně uzavřít kanál, čímž ukončí svůj vztah. Po uzavření platebního kanálu je aktualizovaný zůstatek zapsán do blockchainu a uživatel může své bitcoiny opět používat v hlavní síti.

S LN lze posílat peníze levně a prakticky okamžitě. Fungování LN pěkně popisuje video výše.

Lightning Network prakticky: Jak platit s BTC rychle i malé částky?

Odborník na Bitcoin a aktivní člen české BTC komunity, Ondřej Novák, poradil několik praktických tipů pro platby v rámci Lightning Network. Technologii je předpovídána velká budoucnost a ačkoliv vše zatím vypadá poměrně složitě, LN řeší některé z největších problémů Bitcoinu.

Jak začít s LN?

Je třeba otevřít platební kanál. Je třeba mít wallet (peněženku), která umí LN. Lze použít například Phoenix, který je ideální pro lidi, kteří mají rádi Trezor, nebo desktopové peněženky, např. Electrum od verze 4 (čím novější tím lepší).

Přijdu otevřením kanálu o vložené prostředky?

Ne, nepřijdete, ale tradiční BTC peněženka je neuvidí. Prostředky budou vidět jen ve walletu, ve kterém jste kanál otevřeli. A stav kanálu je pak započítán do zůstatku.

Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network

Lightning Network je další vrstvou nad Bitcoinem, která řeší mj. problémy se škálovatelností. Foto: Pixabay

Je možné mít stav kanálu ve více peněženkách?

Ne není. Stav kanálu je informace, která se mění s každým přeneseným satoshi. Tato informace se ukládá do walletu. Stav není dopředu deterministický jako u adres, takže je opravdu potřeba si ukládat stav po každé změně. Wallet si doslova udržuje historii změn, tedy aktuální stav a všechny předchozí již neplatné stavy.

Jak se Lightning Network kanál zálohuje?

Blbě. Tohle může být maličko problém a tvůrci walletů na to musí myslet. Samotné ukládání stavu by se mělo dělat do nějaké transakční databáze, která je třeba odolná proti ztrátě dat při např. výpadku proudu v době, kdy se zapisuje nový stav. Pokud by totiž wallet začala zavírat kanál, jehož stav je neplatný, mohla by to druhá strana pochopit jako pokus o podvod a prostředky stáhnout k sobě. Je jasné, že kromě zálohy vlastní databáze moc možností nezbývá. Tedy, je zde ještě jedna možnost, a to zálohovat informaci o protějšku pomocí nichž lze požádat protějšek, aby kanál zavřela.

Kanál lze zavřít jednostranně a prostředky z kanálu se vám vrátí do walletu (mínus transakční poplatky). Pokud tedy máte možnost udělat si zálohu kanálu, tak v případě ztráty stavu kanálu (smažu wallet, rozbije se mi disk), mohu zálohu použít pouze k uzavření kanálů, které byly otevřeny před zničením stavu. Záloha je ovšem podmíněna tím, že protistrana existuje a kooperuje.

Co když protistrana přestane spolupracovat?

Pokud máte svůj stav kanálu, lze jej jednostranně zavřít. Prostředky z jednostranně uzavřeného kanálu se vám ale vrátí až po určité době (dle nastavení, bývá to kolem 14 dnů).

Musí být wallet neustále online? Slyšel jsem, že wallet která není online může být okradena

Nemusí, ale je dobré čas od času wallet zapnout do režimu online. Interval se jmenuje Dispute period a bývá, jak jsem zmínil výše, v řádu desítek dnů. Pokud by druhá strana jednostranně zavřela kanál ve špatném stavu, má své prostředky zamčené pro případ, aby se naše strana v čas „ozvala“ a mohla protistranu potrestat. K tomu je potřeba být online. Ale jak píšu, online stačí být občas.

Další možností ochrany je watchtower, což je online služba (dá se zřídit i na Electrum), která pouze obsahuje seznam připravených transakcí, pro případ, že by se nějaký kanál takto jednostranně zavřel, watchtower okamžitě vyšle na blockchain patřičnou penalty transakci – protože transakce jsou již podepsané, může tuto služby třetí strana provozovat plně anonymně.

Tady je potřeba říct, že jsem zatím nezaznamenal pokusy okrádat wallet, které jsou offline. Žádný uzel totiž nemá jistotu, jestli daná wallet náhodou nemá watchtower. To se totiž nikam nehlásí. Takže je nutné předpokládat, že každá wallet má watchtower a při pokusu o podvod bude podvádějící nespíš na straně poražených.

Pro příjem LN platby ale musím být online?

Ano.

Jak pošlu peníze pomocí LN?

Ten, komu chcete zaplatit musí vygenerovat Invoice, což je buď QR kód, nebo hoodně dlouhý řetězec rozsypaného čaje, plný písmen a čísel. To není adresa, je to jednorázový platební příkaz (většinou s časovou platností) a obsahuje také částku. Ten jen vložíte do walletu a dáte zaplatit. V textu invoice, úplně na začátku, lze mezi písmenky vidět částku v MSAT (Millisatoshi). Případě to umí zobrazit i sama wallet. Nedoporučuju částku měnit, nechávat vypisovat invoice bez částku, protože celé invoice je zabezpečený a podepsaný, bez částky se pak nedá ověřit, že došlo tolik peněz, kolik bylo odesláno.

Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network

Platby nascanováním QR kódu jsou běžné. LN se hodně rozšířil např. v El Salvadoru, kde přijali BTC za zákonné platidlo. Foto: Freepik

Snažím se poslat peníze, dostávám chybu Route not found

Je možné, že se snažíte zaplatí víc, než kolik máte v kanále prostředků. Je třeba odečíst nějakou rezervu, která se tam nechává pro poplatky nutné k zavření kanálu. Také je možné, že uzel, ke kterému jste připojen, nemá dostatečnou likviditu, nebo likvidita chybí kdekoliv po cestě.

Chyba Temporary Node Failure

Jeden z uzlů na cestě selhal, zkuste to znova. Někdy je dobré mít otevřeno víc kanálu na víc uzlů a pak se zkouší více cest.

Jak mám udělat, aby mi někdo zaplatil?

Stačí vygenerovat invoice na zadanou částku a tu mu poslat. Můžete ji poslat jakýmkoliv nezabezpečeným kanálem, protože invoice je podepsaný a nedá se po cestě změnit.

Nemohu přijímat platby

Tohle je asi jeden z nejdůležitější aspektů LN. Když otevřete kanál na nějaký uzel, všimnete si, že na vaší straně jsou prostředky, zatímco protistrana má nulu. Tedy nemůžete přijmout žádné prostředky, protože protistrana nedodala likviditu. To je běžné chování, je třeba si uvědomit, že protistrany často jsou velké uzly, které nemusí chtít část své likvidity dávat každému pobudovi, co si k nim otevře kanál. Běžné je, že váš kanál je nastraně uzlu pouze zaregistrován, ale nepošle do něj ani satoshi ze své likvidity. Je proto potřeba nejprve svůj zůstatek poslat kanálem někam pryč.

Můžete si jím například „nabít“ LN peněženku Phoenix. Z Phoenixu se pak dají prostředky poslat na adresu zpět do walletu. Nebo pomocí Boltz lze udělat reverzní swap a prostředky si poslat zpět do walletu na adresu. Je třeba počítat s tím, že nikdo se nevzdá své likvidity pro vaše krásné anonymní oči, takže všechny tyhle operace mají nějaké poplatky. Jakmile je větší část prostředků na straně uzlu, už nebudete mít problém s příjmem peněz po LN.

Jak koupit bitcoin? V České republice s ním můžete bezpečně platit na řadě míst. Adopce kryptoměny zdaleka nekonční. Nově je Bitcoin oficiální měnou Salvadoru.

Služba Pay-to-open

Některé uzly podporují službu pay-to-open. Například Phoenix peněženka umí vytvořit invoice tak, že při platbě do prázdné peněženky se otevře kanál z uzlu ACINQ. Je to jejich vlastní funkce a navíc se za ni platí. Rozhodně ale není o mnoho dražší, než otevření vlastního kanálu onchain transakcí. Podobnou službu nabízí Boltz, ovšem tam je třeba mít otevřený kanál k nim, jakmile Boltz zjistí, že v kanále není kapacita, otevře kanál opačně, aby vám mohl zaslat prostředky, které jsou na cestě. Pevně věřím, že takových služeb bude přibývat.

Co je to trampolína?

Aby bylo možné někomu zaplatit, je třeba si stáhnout mapu celé sítě a při platbě pak dochází k sestavení cesty přes všechny cesty mezi uzly až k příjemci. Ta mapa je docela velká a navíc dlouho trvá, než se sesynchronizují změny. Trampolíny jsou speciální uzly, které tenhle úkol vykonávají, a klient to tedy nemusí dělat. Vhodné je to např. pro mobily.

Nicméně pokud váš klient nestahuje celou mapu sítě, pak musí být připojen pouze k trampolíně a musí všechny platby směrovat přes ni. V Electrum se mi několikrát stalo, že platbu se přes trampolínu nepodařilo provést, a prošla až po vypnutí trampolíny přes kanál, který vedl na jiný uzel. Někdy to zase bylo obráceně. Tohle se časem určitě vychytá.

Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network

S LN lze platit na řadě míst včetně kamenných obchodů i e-shopů. Foto: Freepik

Je placení po LN síti složité?

Není. Mobilní wallety jsou často koncipované tak, že ani nepoznáte, že nějaké kanály jsou. Pro platby po LN síti často dostačuje jednoduchý přístup, že ve walletu mám přesně tolik a tolik, a to mohu zaplatit. Phoenix řeší i situace, kdy by náhodou v kanálech likvidita došla otevřením dalších kanálů transparentně.

Pokud chcete LN platby přijímat, je to díky Electrumu jednoduché. Electrum podporuje LN bez potřeby provozovat full Bitcoin node. Nicméně tam už je potřeba se o své kanály starat, a pokud provádím hodně plateb, tak je občas potřeba prostředky vybrat, aby se doplnila likvidita na přijímací straně. Electrum lze nakonfigurovat jako server, a pomocí tří RPC metod přes http rozhraní lze jednoduše tvořit invoice a kontrolovat jejich stav.

Co z toho všeho mám?

S Lightning Network zaplatíte hned, během sekundy, není třeba čekat na potvrzení a neplatíte vysoké poplatky. Teslu bych si ale prostřednictvím LN zatím nekupoval, přeci jen je určená na menší částky.

Autor tipů: Ondřej Novák, aktivní člen komunity a odborník na Bitcoin, o který se zajímá již od roku 2010.

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků