Záhadný Metaverse: Budoucnost, nebo slepá ulička technologického vývoje?

Metaverse je virtuální vesmír, na kterém chce postavit svou budoucnost nejen Facebook (Meta). Patří mu ale doopravdy budoucnost, nebo jde jen o bláhový sen technologických vizionářů?

Facebook změnil svůj název, aby dal jasně najevo, že se chce v budoucnu více zaměřit na metaverse – fiktivní vesmír. Jde tak vstříc trendu, kdy se zástupci z řad mileniálů a generace Z napříč celým vyspělým světem stále častěji shromažďují ve virtuálních alternativních světech. Termín metaverse se rychle stává trendy slovem v oblasti technologie a byznysu – víte ale, co přesně znamená?

Metaverse je poměrně širokým pojmem, avšak obecně vzato označuje online prostory, které umožňují lidem zažívat více pohlcující interakci než obyčejné webové stránky. Nejčastěji je toho docíleno pomocí virtuální reality, používají se tudíž VR headsety, nicméně lidé taktéž termín metaverse používají pro označení virtuálního prostředí, kde mají vytvořeného svého avatara, malou kreslenou postavičku, která představuje je samotné, a mohou se s ní procházet a komunikovat s avatary ostatních lidí, stejně jako ve videohře.

Budoucnost, nebo slepá ulička technologického vývoje?

Sám generální ředitel Mark Zuckerberg pak dokonce prohlásil, že Facebook se v příštích pěti letech změní z firmy zaměřené na sociální média na společnost zabývající se primárně virtuální vesmírem. A rozhodně se nejednalo o planá slova, neboť již v současnosti investuje značné prostředky do vývoje headset souprav a brýlí pro virtuální a rozšířenou realitu (AR), přičemž má v plánu v Evropě vytvořit více než 10 tisíc pracovních míst, aby mohl své plány v oblasti virtuálního vesmíru přetavit ve skutečnost.

Obrázek: Záhadný Metaverse: Budoucnost, nebo slepá ulička technologického vývoje?

Metaverse chce hojně využívat virtuální reality. Foto: Freepik

Není tedy divu, že fanoušci metaverse jej považují za další etapu vývoje internetu – avšak až budoucnost samozřejmě ukáže, zdali je toto nadšení opodstatněné, či je boom metavesmíru pouze nafouklou technologickou bublinou. V praxi jsme z metaverza zatím příliš neviděli a prezentované koncepty mají k praktickému použití daleko.

Vše směřuje ke spojení reálného a digitálního světa

V poslední době se rovněž hodně hovoří o propojování digitálního a fyzického světa, neboť v důsledku celosvětové zdravotní krize stále větší procento lidí pracuje z domova nebo se účastní školních přednášek na dálku – tráví tedy mnohem více času online a přicházejí o lidskou interakci.

V současné době se s přáteli a kolegy, kteří nejsou fyzicky v naší blízkosti, spojujeme tak, že navštěvujeme webové stránky, jako jsou sociální sítě nebo používáme aplikace pro zasílání zpráv či pořádání videohovorů. Avšak tyto platformy se pomalu stávají ohranými, což je právě šance pro metaverse. Nyní, kdy je zvýšená poptávka po online prostorech, lidé totiž začínají zjišťovat, že interakce mohou být vícerozměrné a podobné běžnému životu. Toho už využily kupříkladu módní společnosti, které experimentují s výrobou virtuálního oblečení, jež mohou nosit avataři v prostředí metaverse. Stejně tak metaverse zažil už i své první větší virtuální koncerty a obchodní jednání.

Psali jsme o metaverse:

Virtuální vesmír má zatím ke skutečnosti daleko

Avšak pokud si metavesmír představujete jakožto alternativní digitální svět, který je téměř k nerozeznání od skutečného fyzického života, tak vás prozatím musíme zklamat – v současné době je totiž stále většina virtuálních prostorů polozdařilou fikcí, která vypadá spíše jako součást nějaké videohry, než jako skutečný život. Avšak vývoj nezastavíš, a proto v následujících letech pravděpodobně dojde ke stírání rozdílů mezi virtuálnem a realitou.

Obrázek: Záhadný Metaverse: Budoucnost, nebo slepá ulička technologického vývoje?

Jste připraveni žít svůj život ve virtuálním vesmíru? Okusit jej můžete např. v Horizon Worlds. Foto: Se souhlasem Meta

Už dnes navíc existuje specifický typ metaverse, který využívá technologii blockchain, tedy technologii, jež stojí za bitcoinem. Takovýto virtuální svět založený na blockchainu je decentralizovaný a uživatelé v něm mohou nakupovat pomocí kryptoměn digitální aktiva a NFT, jako je například značkové oblečení a dokonce i pozemky. Umíte si „život“ v takovém světě představit?

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W