Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

Podvodný e-shop může na první pohled vypadat zcela normálně. Opakují se však vlastnosti, které mají podvodné stránky společné. Jak na internetu nenaletět a dělat když jste už naletěli?

Podvodné internetové obchody často nabízí atraktivní nabídky. Po zaplacení zboží však často vůbec nedojde k jeho dodání, nebo dorazí zboží nízké kvality či třeba zboží poškozené. Riziko narůstá především v obdobích nákupní horečky kolem Vánoc a významných svátků. Útočníkům hraje do karet i jednoduchost tvorby webových stránek za využití dostupných služeb a nástrojů.

Jak vypadá typický podvodný internetový obchod a jak v případě problému získat peníze zpět?

Podvodný e-shop a jeho 6 typických znaků

Podvodné internetové obchody mají typicky jednu, případně hned několik z níže zmíněných vlastností. Zákazník by si měl neznámé obchody před nákupem vždy ověřit a ujistit se, že jde o seriózního prodejce s dobrými recenzemi. Mnohé napoví také způsob, jak jste se na e-shop dostali. Podvodné e-shopy často využívají nevyžádaných e-mailů (spamu) a reklam na sociálních sítích pro oslovení zákazníků. Pokud vám na e-shopu cokoliv nesedí, nevyplatí se riskovat. Přijít můžete o peníze, osobní údaje i čísla platební karty.

Chybí kontaktní údaje

Při nákupu e-shopu je důležité ověřit si základní informace. O mnohém napoví i pouhý pohled do patičky stránky, kde se nejčastěji nachází odkazy na kontaktní údaje, případě kontaktní údaje samotné. U podvodných stránek často chybí provozovatel, adresa, telefon a další nezbytné informace. Když tyto údaje nenajdete v kontaktech, kde může být např. jen kontaktní formulář, stále by měly být na webu obchodní podmínky obsahující všechny informace o provozovateli. Absence kontaktních údajů by měla být velkým varováním.

Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

E-shop musí splňovat platnou legislativu. Jestli chybí kontakty a informace o provozovateli, vyhněte se mu. Foto: Freepik

Chybí obchodní podmínky

Obchodní podmínky jsou v České republice ze zákona povinné Na webových stránkách obchodu by se měly nacházet na viditelném místě. Podvodné e-shopy často neobsahují ani kontakty ani obchodní podmínky. Kontaktní formulář doopravdy nestačí.

Texty plné chyb a překlepů

Tváří se e-shop jako český? Pak by měly odpovídat i tedy a informace na webu. Podvodníci často pochází ze zahraničí a sází na strojový překlad.

Ceny jsou podezřele nízké

Pokud je něco až podezřele lákavé, pravděpodobně jde o podvod. Podezřele vysoké slevy a nabídky, které se nedají odmítnout častokrát končí podvedením kupujícího. Pokud nevíte, jaká je běžná cena produktu, zadejte si jeho název do vyhledávače. Napoví také česká Heureka.cz a Zboží.cz.

Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

Podezřele nízké ceny mohou být jedním z varovných signálů. Foto: Freepik

E-shop nemá dohledatelné recenze

Obchod nemá žádnou historii. Pokud při vyhledávání názvu obchodu ve vyhledávače nemůžete dohledat žádné recenze a zmínky, měli byste zpozornět. Výjimkou jsou situace, kdy jde o nový obchod. V takovém případě by však měl nakupující stále ověřovat alespoň výše zmíněné podmínky.

Recenze na internetu upozorňují na podvod

O e-shopech mnohé napoví recenze na srovnávačích zboží či třeba v internetových diskuzích. Pokud je tato možnost dostupná, vyfiltrujte si vedle celkového přehledu hodnocení také samostatně negativní recenze. Zjistíte díky tomu např. nejčastějí důvody nespokojenosti s e-shopem.

Jak si ověřit, že nejde o podvod?

Před nákupem v e-shopu si projděte stránky a ujistěte se, že splňují výše zmíněné náležitosti. Minimem by mělo být vyhledání e-shopu vy vyhledávači hledejte ve formátu Adresa e-shopu + zkušenosti. Například tedy „columbiaeshop.cz + zkušenosti“. Zde jsme vybrali jeden z podvodných e-shopů objevujících se v databázi podvodných e-shopů.

  • Databázi podvodných a rizikových e-shopů provozuje i česká ČOI. Lze v ní vyhledávat a u každého e-shopu jsou zmíněny nedostatky. S databází pracuje i český Seznam.cz, který podvodné e-shopy blokuje a detekovat je umí i antivirus společnosti ESET.

Na stránkách ČOI naleznete i odkaz na stažení doplňku do prohlížeče, který dokáže podvodné e-shopy detekovat. Pokud tak máte ve svém okolí důvěřivé jedince, můžete jim nainstalovat rozšíření do prohlížeče, které je bude varovat za vás. Doplněk je dostupný zdarma pro prohlížeč Chrome, Firefox a MS Edge.

Nejčastější problémy

Nejčastější problémy plynoucí z podvodného jednání e-shopů jsou především finančního rázu. V níže zmíněných modelových situacích najdete mj. informaci, jak v takovém případě ideálně postupovat.

Nedorazila objednávka

Po odeslání a zaplacení objednávky by mělo zboží z českého e-shopu dorazit v období cca 2 týdnů. Dodací doba se může lišit v závislosti na podmínkách a informacích uvedených na e-shopu u konkrétní objednávky.

Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

Když balíček nedorazí, nejprve oslovte e-shop a pak kontaktujte svoji banku. Foto: Freepik

Pokud již doba uplynula, je důležité kontaktovat prodejce a zeptat se na stav objednávky. Pokud vám pozdější termín dodání nevyhovuje, můžete se s obchodem domluvit na zrušení objednávky (tak či onak máte ze zákona nárok na vrácení zboží do dvou týdnů od doručení).

V případě podvodných e-shopů však většinou zboží vůbec nedorazí a nikdo nekomunikuje. Může za to i fakt, že na stránce často chybí rozumné kontaktní metody.

Dorazilo jiné zboží

E-shop inzeruje krásné šaty za pár korun a ve výsledku zákazníkovi dorazí zboží pochybné kvality a vzhledu. Neodpovídající produkt je častým problémem u čínských e-shopů. I zde platí, že mnohé napoví recenze a zkušenosti dalších uživatelů.

V případě pochybení e-shopu máte nárok na výměnu zboží či jeho vrácení. Pokud jde o český e-shop, využít můžete svůj nárok na vrácení zboží do dvou týdnů.

Byla stržena větší částky než měla

Pokud došlo k dvojitému stržení platby, případně když stržená částka vůbec neodpovídá, spojte se nejprve s e-shopem. Pokud šlo o chybu platební brány, bude vám platba vrácena. Pokud druhá strana nekomunikuje, kontaktujte svou banku a požádejte o zrušení transakce.

Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

Ke stržení špatné částky může mj. dojít z důvodu chyby platební brány. Foto: Freepik

Mizí peníze z účtu/karty

Pokud po nákupu na podezřelém obchodě evidujete na svém účtu pohyby, které nepochází z vaší aktivity, měli byste obratem kontaktovat svou banku. Ta nejčastěji zablokuje kartu a vystaví vám novou. Zároveň s tím bude banka pracovat na vrácení transakcí a pokusí se vám navrátit odcizené prostředky.

Co dělat, když jste byli podvedeni?

Ne vždy si uživatel podvodu všimne a stát se obětí může kdokoliv z nás. Platí zde, že byste neměli podvodné jednání ignorovat. Je potřeba nahlásit i menší incidenty, kdy vznikla škoda v řádu stokorun. Policie častokrát má otevřený případ či složku k danému e-shopu a jen čeká na dostatečný počet poškozených, resp. dostatečnou výši škod. Každý nahlášený incident může pomoci s dopadením pachatele a ušetřit tak stres i peníze dalším potenciálním obětem.

Kam podvodné jednání nahlásit? Podvodné jednání e-shopu a podněty k prošetření můžete posílat na e-podatelnu České obchodní inspekce. Finanční incidenty hlaste své bance a po poradě s bankou případně můžete oslovit i Policii ČR.

Tip: Plaťte kartou, ideálně virtuální a jednorázovou

Platby kartou mají výhodu v případě některého z výše zmíněných problémů. Většinu plateb kartou lze totiž reklamovat a získat tak v případě podvodu peníze zpět. V případě nedodání objednávky z platby kartou můžete po neúspěšném kontaktování e-shopu kontaktovat banku a požádat o reklamaci transakce z důvodu nedodání zboží či služeb. Proces může zabrat až několik týdnů, peníze se vám však většinou vrátí.

Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

Jednorázová karta má výhodu. Pokud se k ní dostane podvodník, je mu k ničemu. Foto: Freepik

Užitečnou funkcí některých bank a služeb jsou tzv. jednorázové či virtuální karty. Ty fungují jednoduše – banka pro danou transakci vygeneruje novou platební kartu s částkou odpovídající dané transakci. V případě krádeže čísla karty tak nepřijdete o další peníze. Karta je často funkční pouze pro onu jedinou transakci, případně ji lze manuálně zrušit a vygenerovat novou. Virtuální platební karty nabízí řada bank i fintech startupů. Za zmínku stojí Revolut, Twisto, Česká spořitelna, ČSOB či mBank.

Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním