Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

Podvodný e-shop může na první pohled vypadat zcela normálně. Opakují se však vlastnosti, které mají podvodné stránky společné. Jak na internetu nenaletět a dělat když jste už naletěli?

Podvodné internetové obchody často nabízí atraktivní nabídky. Po zaplacení zboží však často vůbec nedojde k jeho dodání, nebo dorazí zboží nízké kvality či třeba zboží poškozené. Riziko narůstá především v obdobích nákupní horečky kolem Vánoc a významných svátků. Útočníkům hraje do karet i jednoduchost tvorby webových stránek za využití dostupných služeb a nástrojů.

Jak vypadá typický podvodný internetový obchod a jak v případě problému získat peníze zpět?

Podvodný e-shop a jeho 6 typických znaků

Podvodné internetové obchody mají typicky jednu, případně hned několik z níže zmíněných vlastností. Zákazník by si měl neznámé obchody před nákupem vždy ověřit a ujistit se, že jde o seriózního prodejce s dobrými recenzemi. Mnohé napoví také způsob, jak jste se na e-shop dostali. Podvodné e-shopy často využívají nevyžádaných e-mailů (spamu) a reklam na sociálních sítích pro oslovení zákazníků. Pokud vám na e-shopu cokoliv nesedí, nevyplatí se riskovat. Přijít můžete o peníze, osobní údaje i čísla platební karty.

Chybí kontaktní údaje

Při nákupu e-shopu je důležité ověřit si základní informace. O mnohém napoví i pouhý pohled do patičky stránky, kde se nejčastěji nachází odkazy na kontaktní údaje, případě kontaktní údaje samotné. U podvodných stránek často chybí provozovatel, adresa, telefon a další nezbytné informace. Když tyto údaje nenajdete v kontaktech, kde může být např. jen kontaktní formulář, stále by měly být na webu obchodní podmínky obsahující všechny informace o provozovateli. Absence kontaktních údajů by měla být velkým varováním.

Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

E-shop musí splňovat platnou legislativu. Jestli chybí kontakty a informace o provozovateli, vyhněte se mu. Foto: Freepik

Chybí obchodní podmínky

Obchodní podmínky jsou v České republice ze zákona povinné Na webových stránkách obchodu by se měly nacházet na viditelném místě. Podvodné e-shopy často neobsahují ani kontakty ani obchodní podmínky. Kontaktní formulář doopravdy nestačí.

Texty plné chyb a překlepů

Tváří se e-shop jako český? Pak by měly odpovídat i tedy a informace na webu. Podvodníci často pochází ze zahraničí a sází na strojový překlad.

Ceny jsou podezřele nízké

Pokud je něco až podezřele lákavé, pravděpodobně jde o podvod. Podezřele vysoké slevy a nabídky, které se nedají odmítnout častokrát končí podvedením kupujícího. Pokud nevíte, jaká je běžná cena produktu, zadejte si jeho název do vyhledávače. Napoví také česká Heureka.cz a Zboží.cz.

Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

Podezřele nízké ceny mohou být jedním z varovných signálů. Foto: Freepik

E-shop nemá dohledatelné recenze

Obchod nemá žádnou historii. Pokud při vyhledávání názvu obchodu ve vyhledávače nemůžete dohledat žádné recenze a zmínky, měli byste zpozornět. Výjimkou jsou situace, kdy jde o nový obchod. V takovém případě by však měl nakupující stále ověřovat alespoň výše zmíněné podmínky.

Recenze na internetu upozorňují na podvod

O e-shopech mnohé napoví recenze na srovnávačích zboží či třeba v internetových diskuzích. Pokud je tato možnost dostupná, vyfiltrujte si vedle celkového přehledu hodnocení také samostatně negativní recenze. Zjistíte díky tomu např. nejčastějí důvody nespokojenosti s e-shopem.

Jak si ověřit, že nejde o podvod?

Před nákupem v e-shopu si projděte stránky a ujistěte se, že splňují výše zmíněné náležitosti. Minimem by mělo být vyhledání e-shopu vy vyhledávači hledejte ve formátu Adresa e-shopu + zkušenosti. Například tedy „columbiaeshop.cz + zkušenosti“. Zde jsme vybrali jeden z podvodných e-shopů objevujících se v databázi podvodných e-shopů.

  • Databázi podvodných a rizikových e-shopů provozuje i česká ČOI. Lze v ní vyhledávat a u každého e-shopu jsou zmíněny nedostatky. S databází pracuje i český Seznam.cz, který podvodné e-shopy blokuje a detekovat je umí i antivirus společnosti ESET.

Na stránkách ČOI naleznete i odkaz na stažení doplňku do prohlížeče, který dokáže podvodné e-shopy detekovat. Pokud tak máte ve svém okolí důvěřivé jedince, můžete jim nainstalovat rozšíření do prohlížeče, které je bude varovat za vás. Doplněk je dostupný zdarma pro prohlížeč Chrome, Firefox a MS Edge.

Nejčastější problémy

Nejčastější problémy plynoucí z podvodného jednání e-shopů jsou především finančního rázu. V níže zmíněných modelových situacích najdete mj. informaci, jak v takovém případě ideálně postupovat.

Nedorazila objednávka

Po odeslání a zaplacení objednávky by mělo zboží z českého e-shopu dorazit v období cca 2 týdnů. Dodací doba se může lišit v závislosti na podmínkách a informacích uvedených na e-shopu u konkrétní objednávky.

Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

Když balíček nedorazí, nejprve oslovte e-shop a pak kontaktujte svoji banku. Foto: Freepik

Pokud již doba uplynula, je důležité kontaktovat prodejce a zeptat se na stav objednávky. Pokud vám pozdější termín dodání nevyhovuje, můžete se s obchodem domluvit na zrušení objednávky (tak či onak máte ze zákona nárok na vrácení zboží do dvou týdnů od doručení).

V případě podvodných e-shopů však většinou zboží vůbec nedorazí a nikdo nekomunikuje. Může za to i fakt, že na stránce často chybí rozumné kontaktní metody.

Dorazilo jiné zboží

E-shop inzeruje krásné šaty za pár korun a ve výsledku zákazníkovi dorazí zboží pochybné kvality a vzhledu. Neodpovídající produkt je častým problémem u čínských e-shopů. I zde platí, že mnohé napoví recenze a zkušenosti dalších uživatelů.

V případě pochybení e-shopu máte nárok na výměnu zboží či jeho vrácení. Pokud jde o český e-shop, využít můžete svůj nárok na vrácení zboží do dvou týdnů.

Byla stržena větší částky než měla

Pokud došlo k dvojitému stržení platby, případně když stržená částka vůbec neodpovídá, spojte se nejprve s e-shopem. Pokud šlo o chybu platební brány, bude vám platba vrácena. Pokud druhá strana nekomunikuje, kontaktujte svou banku a požádejte o zrušení transakce.

Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

Ke stržení špatné částky může mj. dojít z důvodu chyby platební brány. Foto: Freepik

Mizí peníze z účtu/karty

Pokud po nákupu na podezřelém obchodě evidujete na svém účtu pohyby, které nepochází z vaší aktivity, měli byste obratem kontaktovat svou banku. Ta nejčastěji zablokuje kartu a vystaví vám novou. Zároveň s tím bude banka pracovat na vrácení transakcí a pokusí se vám navrátit odcizené prostředky.

Co dělat, když jste byli podvedeni?

Ne vždy si uživatel podvodu všimne a stát se obětí může kdokoliv z nás. Platí zde, že byste neměli podvodné jednání ignorovat. Je potřeba nahlásit i menší incidenty, kdy vznikla škoda v řádu stokorun. Policie častokrát má otevřený případ či složku k danému e-shopu a jen čeká na dostatečný počet poškozených, resp. dostatečnou výši škod. Každý nahlášený incident může pomoci s dopadením pachatele a ušetřit tak stres i peníze dalším potenciálním obětem.

Kam podvodné jednání nahlásit? Podvodné jednání e-shopu a podněty k prošetření můžete posílat na e-podatelnu České obchodní inspekce. Finanční incidenty hlaste své bance a po poradě s bankou případně můžete oslovit i Policii ČR.

Tip: Plaťte kartou, ideálně virtuální a jednorázovou

Platby kartou mají výhodu v případě některého z výše zmíněných problémů. Většinu plateb kartou lze totiž reklamovat a získat tak v případě podvodu peníze zpět. V případě nedodání objednávky z platby kartou můžete po neúspěšném kontaktování e-shopu kontaktovat banku a požádat o reklamaci transakce z důvodu nedodání zboží či služeb. Proces může zabrat až několik týdnů, peníze se vám však většinou vrátí.

Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte

Jednorázová karta má výhodu. Pokud se k ní dostane podvodník, je mu k ničemu. Foto: Freepik

Užitečnou funkcí některých bank a služeb jsou tzv. jednorázové či virtuální karty. Ty fungují jednoduše – banka pro danou transakci vygeneruje novou platební kartu s částkou odpovídající dané transakci. V případě krádeže čísla karty tak nepřijdete o další peníze. Karta je často funkční pouze pro onu jedinou transakci, případně ji lze manuálně zrušit a vygenerovat novou. Virtuální platební karty nabízí řada bank i fintech startupů. Za zmínku stojí Revolut, Twisto, Česká spořitelna, ČSOB či mBank.

Obrázek: Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Obrázek: Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Obrázek: Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu