Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing

Podvodníci maskují svá telefonní čísla tak, aby se mohli vydávat za volající z bank, od policie nebo IT podpory Microsoftu. Mohou se ale snadno vydávat i za kohokoliv z nás. Jak se proti spoofingu bránit?

I když se fenomén podvodného spoofingu dostal do povědomí veřejnosti již před několika lety, v současnosti zažívá mezi kyberzločinci novou vlnu popularity. Jak jsme si vysvětlili v našem článku Falešné e-maily a hovory z pravých telefonních čísel: Co je to spoofing?, jde o metodu, díky níž se útočníci mohou vydávat za kohokoliv jiného – ať už jedince, nebo legitimní instituce – banky, policejní složky či IT společnosti.

Podvodníci maskují svá skutečná telefonní čísla, e-mailové adresy nebo weby tak, aby vypadali věrohodně. Neváhají zneužít jméno či identitu prakticky kohokoliv, klidně Policie ČR. Cíl podvodníků je většinou jednoduchý – snaží se od obětí vylákat citlivé údaje, jako jsou hesla, čísla karet, nebo je přesvědčit k finančním transakcím.

Jak se proti spoofingu bránit?

  1. Buďte obezřetní při každém příchozím hovoru či SMS zprávě. Nikdy nesdělujte citlivé údaje někomu, koho jste sami nekontaktovali. Při každém podezření či pochybnosti raději zavěste a přerušte komunikaci.
  2. Nenechte se vylekat. Podvodníci často naléhají a straší, abyste neměli čas přemýšlet. Zachovejte chladnou hlavu a raději hovor ukončete s tím, že se ozvete oficiálním kanálem.
  3. Volejte zpět na ověřená čísla. Pokud máte pochybnosti, najděte si oficiální kontakty banky, policie apod. a sami je kontaktujte přes čísla z jejich webu. Ověřte si, zda vám doopravdy volali.
  4. Nikdy neudělujte přístup k počítači nebo mobilu cizím lidem. A to ani v případě, kdy se vydávají za podporu např. z Microsoftu či banky.
  5. Buďte všímaví k podezřelému chování. Varovnými signály mohou být např. přízvuk či cizí jazyk volajícího, velké množství kontrolních otázek či nátlak a urgence. Pokud vám skutečně volá banka, rozhodně nebude volajícímu vadit, pokud zavěsíte a zavoláte na oficiální infolinku , jejíž číslo si najdete z webových stránek.

Co dělat, když někdo tvrdí, že jste mu údajně před chvíli volali vy?

Nemusíte se hned bát, že by vám někdo napíchl telefon. Zde jde pravděpodobně o situaci, kdy bylo zneužito vaše číslo pro spoofing. Vysvětlete druhé straně, že k žádnému hovoru z vaší strany nedošlo a vaše číslo pouze posloužilo pro maskování identity skutečného volajícího. Jinak bohužel proti zneužití svého vlastního čísla zatím bojovat nemůžete. Důležité je se s podvodníky nevybavovat a zbytečně je neprovokovat, viz zmínka ze sociální sítě X výše, kde se podvodníci za podobné jednání začali mstít.

Se spoofingem jsme se v redakci setkali také. „Volalo mi neznámé číslo, ale nestihl jsem hovor zvednout. Na internetu jsem k číslu nic negativního nenašel. Zavolal jsem tedy na něj. Překvapená slečna na druhé straně tvrdila, že mi vůbec nevolala a musí jít o omyl. Jak se později ukázalo, i zde šlo o spoofing. Podvodníci zneužívali k telefonátům její číslo,“ zmiňuje šéfredaktor inSmart.cz, Lukáš Voříšek.

Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing

Podvodníci se díky spoofingu vydávají za instituce i kohokoliv jiného. Nová vlna podvodů cílí na běžné lidi. Foto: Freepik

Obecně byste také měli zvážit blokaci neznámých či podezřelých čísel, aktivovat ochranu proti volání z anonymních zdrojů, popřípadě využívat mobilní aplikace pro filtrování spamu a podvodných hovorů. Z osobní zkušenosti mohu doporučit českou aplikaci Můžu to zvednout?, která je zdarma. Ze zahraničích je uznávaným řešením aplikace True Caller. Obě jsou dostupné pro Android i iOS.

I když se podvodný spoofing bez zásahu operátorů a ČTÚ nedá na straně uživatele snadno automaticky identifikovat, lze ho zatím alespoň částečně eliminovat a zmírnit rizika. Opatrnost je v tomto případě nejlepším způsobem prevence.

Zdroj: ČTÚ, X

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alexandra

Zbytečně se s podvodníky nevybavovat? Ten, kdo mi zavolá, že ode mě má nepřijatý hovor, je přece napálený a ne podvodník. Jemu volal někdo, kdo použil moje číslo nebo číslo naší firmy. Takže jen řeknu, že od nás nikdo nevolal a že se jedná pravděpodobně o nějaký druh podvodu. Nemám… Číst více »

Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu