Čeští politici neumí rozbalit ZIP archiv. Co to je a jak si poradit?

Jak rozbalit archiv ve formátu ZIP? Pro většinu uživatelů naprostá banalita, která patří mezi základní úkony práce s počítačem. Ne však pro některé z českých politiků. Jak si s archivy poradit?

Archivy jsou jedním z nejčastějších typů souborů, se kterými se lze v praxi setkat. Elegantně totiž řeší situaci, kdy potřebujete někomu zaslat např. 20 digitálních dokumentů a nechcete je posílat jako 20 příloh. Po zabalení do archivu je můžete poslat jako 1 soubor, který následně druhá strana opět rozbalí a má k dispozici oněch stejných 20 dokumentů. Archivy navíc dokáží zmenšit datovou velikost a zkomprimovat tak zabalená data.

Archivy nemusí mít jen formát .ZIP. Časté jsou také formáty .7Z, .RAR, .GZ, .GZIP, .TAR a spousta dalších.

Ještě aby digitalizace fungovala: Politici nezvládají základní úkony práce s PC

Na sjezdu ČSSD padla podle serveru Seznam Zprávy stížnost ze strany z tábora spojenců Tomáše Petříčka, kteří si stěžovali, že jim byla část souborů zaslána formou tzv. zazipovaných archivů. To prý pro mnohé ze straníků znamenalo nepříjemnou překážku.

Obrázek: Čeští politici neumí rozbalit ZIP archiv. Co to je a jak si poradit?

Soubory zabalené v komprimované složce. Noční můra některých politiků. Jde přitom o základní digitální dovednosti. Foto: Freepik

V době, kdy je práce s archivy standardní součástí většiny operačních systémů je to přinejmenším zvláštní stížnost. I proto jsme připravili jednoduchý návod, se kterým zvládne ZIP archiv rozbalit každý, třeba i známý odpůrce počítačů Miloš Zeman.

Jak rozbalit ZIP soubory?

Představte si modelovou situaci: Do schránky vám dorazil e-mail s přílohou ve formátu .ZIP. Jde o důležité podklady, na které dlouho čekáte a vy se chcete dostat k obsahu archivu. Jak to udělat?

  1. Nejprve si stáhněte přílohu do libovolné složky na PC či na mobilu.
  2. Pro otevření .ZIP souborů jako takových není na počítačích s Windows, které jsou nejrozšířenější, zapotřebí další software. Na archiv jednoduše kliknete dvojklikem (otevře se obsah archivu) a v Průzkumníkovi Windows se vám zobrazí obsah složky. Se soubory můžete následně pracovat stejně, jako by šlo o běžnou složku.
  3. Pokud chcete zobrazit náhledy souborů a mít je k dispozici rovnou v rozbalené podobě, v horní části okna můžete vybrat Extrahovat > Rozbalit vše.
Obrázek: Čeští politici neumí rozbalit ZIP archiv. Co to je a jak si poradit?

Prohlížení .ZIP archivů je ve Windows 10 jednoduché. Pokud jde o archiv v jiném formátu, stačí použít specializovaný program zdarma. Foto: inSmart.cz

Průzkumník ve Windows práci s archivy zvládá bez problémů. Nabízí sice jen velmi povrchní funkce a podporuje jen minimum formátů, ale pro běžný .ZIP poslouží dobře. To samé platí o Apple macOS či distribucích Linuxu i pro mobily s iOS a Androidem, které mají funkci integrovanou v systému.

Program na práci s archivy zdarma

Pokud to s archivy myslíte vážně a často je i vytváříte, je lepší volbou specializovaný software. Mezi nejlepší a navíc zdarma patří program 7-ZIP. Stáhnout ho můžete bezplatně na oficiálních stránkách 7-ZIP.org. Ten nabízí mj. podporu desítek formátů, používá rychlejší a efektivnější kompresní algoritmy a je vyvíjen s otevřeným zdrojovým kódem. Nechybí pak ani čeština.

Pokud byste z nějakého důvodu nemohli na dané zařízení instalovat software a archiv by nešel otevřít, stále existují cesty. Např. do online služby Extract.me stačí nahrát požadovaný archiv a následně se zobrazí jeho obsah. Jako nouzové řešení tak poslouží dobře.

Až se tedy někdo ve vašem okolí bude vymlouvat, že s archivy neumí pracovat a je to na něj moc složité, odkažte ho na tento návod. V době, kdy jsou digitální zařízení běžnou součástí našich životů jde spíše o výmluvu někoho, kdo není ochoten použít vyhledávač.

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním