Čeští politici neumí rozbalit ZIP archiv. Co to je a jak si poradit?

Jak rozbalit archiv ve formátu ZIP? Pro většinu uživatelů naprostá banalita, která patří mezi základní úkony práce s počítačem. Ne však pro některé z českých politiků. Jak si s archivy poradit?

Archivy jsou jedním z nejčastějších typů souborů, se kterými se lze v praxi setkat. Elegantně totiž řeší situaci, kdy potřebujete někomu zaslat např. 20 digitálních dokumentů a nechcete je posílat jako 20 příloh. Po zabalení do archivu je můžete poslat jako 1 soubor, který následně druhá strana opět rozbalí a má k dispozici oněch stejných 20 dokumentů. Archivy navíc dokáží zmenšit datovou velikost a zkomprimovat tak zabalená data.

Archivy nemusí mít jen formát .ZIP. Časté jsou také formáty .7Z, .RAR, .GZ, .GZIP, .TAR a spousta dalších.

Ještě aby digitalizace fungovala: Politici nezvládají základní úkony práce s PC

Na sjezdu ČSSD padla podle serveru Seznam Zprávy stížnost ze strany z tábora spojenců Tomáše Petříčka, kteří si stěžovali, že jim byla část souborů zaslána formou tzv. zazipovaných archivů. To prý pro mnohé ze straníků znamenalo nepříjemnou překážku.

Obrázek: Čeští politici neumí rozbalit ZIP archiv. Co to je a jak si poradit?

Soubory zabalené v komprimované složce. Noční můra některých politiků. Jde přitom o základní digitální dovednosti. Foto: Freepik

V době, kdy je práce s archivy standardní součástí většiny operačních systémů je to přinejmenším zvláštní stížnost. I proto jsme připravili jednoduchý návod, se kterým zvládne ZIP archiv rozbalit každý, třeba i známý odpůrce počítačů Miloš Zeman.

Jak rozbalit ZIP soubory?

Představte si modelovou situaci: Do schránky vám dorazil e-mail s přílohou ve formátu .ZIP. Jde o důležité podklady, na které dlouho čekáte a vy se chcete dostat k obsahu archivu. Jak to udělat?

  1. Nejprve si stáhněte přílohu do libovolné složky na PC či na mobilu.
  2. Pro otevření .ZIP souborů jako takových není na počítačích s Windows, které jsou nejrozšířenější, zapotřebí další software. Na archiv jednoduše kliknete dvojklikem (otevře se obsah archivu) a v Průzkumníkovi Windows se vám zobrazí obsah složky. Se soubory můžete následně pracovat stejně, jako by šlo o běžnou složku.
  3. Pokud chcete zobrazit náhledy souborů a mít je k dispozici rovnou v rozbalené podobě, v horní části okna můžete vybrat Extrahovat > Rozbalit vše.
Obrázek: Čeští politici neumí rozbalit ZIP archiv. Co to je a jak si poradit?

Prohlížení .ZIP archivů je ve Windows 10 jednoduché. Pokud jde o archiv v jiném formátu, stačí použít specializovaný program zdarma. Foto: inSmart.cz

Průzkumník ve Windows práci s archivy zvládá bez problémů. Nabízí sice jen velmi povrchní funkce a podporuje jen minimum formátů, ale pro běžný .ZIP poslouží dobře. To samé platí o Apple macOS či distribucích Linuxu i pro mobily s iOS a Androidem, které mají funkci integrovanou v systému.

Program na práci s archivy zdarma

Pokud to s archivy myslíte vážně a často je i vytváříte, je lepší volbou specializovaný software. Mezi nejlepší a navíc zdarma patří program 7-ZIP. Stáhnout ho můžete bezplatně na oficiálních stránkách 7-ZIP.org. Ten nabízí mj. podporu desítek formátů, používá rychlejší a efektivnější kompresní algoritmy a je vyvíjen s otevřeným zdrojovým kódem. Nechybí pak ani čeština.

Pokud byste z nějakého důvodu nemohli na dané zařízení instalovat software a archiv by nešel otevřít, stále existují cesty. Např. do online služby Extract.me stačí nahrát požadovaný archiv a následně se zobrazí jeho obsah. Jako nouzové řešení tak poslouží dobře.

Až se tedy někdo ve vašem okolí bude vymlouvat, že s archivy neumí pracovat a je to na něj moc složité, odkažte ho na tento návod. V době, kdy jsou digitální zařízení běžnou součástí našich životů jde spíše o výmluvu někoho, kdo není ochoten použít vyhledávač.

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty