Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva

Výdrž baterie je dnes jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru nového telefonu. Nová vlajková loď Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ se přitom pyšní nejen solidní kapacitou baterie, ale i rychlostí jejího nabíjení. Jak je na tom ale zařízení ve skutečnosti? Vyzkoušeli jsme jeho schopnosti za vás.

Mobilní telefony jsou dnes běžnou součástí našich životů. Slouží nám jako prostředek ke komunikaci, zdroj informací, kalendář či monitor našeho zdraví. S velkou mocí ale přichází i velká zodpovědnost. Univerzální správce ve vaší kapse či kabelce si tak mnohdy bere velkou daň v podobě vysokých nároků na baterii. Řada výrobců mobilních telefonů se tak snaží brát tento aspekt v potaz, a optimalizovat tak výkon baterie ve svých zařízeních. Tímto směrem se ubírá i Redmi, dceřiná společnost korporátu Xiaomi, která do svých současných vlajkových lodí nasazuje mimo jiné podporu 120W Hyper Charge nabíjení. Co tato technologie dokáže v praxi na modelu Redmi Note 13 Pro+?

Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva

Mobilní telefon Redmi Note 13 Pro+ je vybaven baterií o kapacitě 5000 mAh. Za jak dlouho se ale dokáže nabít? Zdroj: Se souhlasem Xiaomi

Výkon Redmi Note 13 Pro+: Vše, co potřebujete vědět o baterii

Pod krytem mobilního telefonu Redmi Note 13 Pro+ se nachází standardní lithium-iontový akumulátor o kapacitě 5000 mAh. Baterie je prakticky totožná s tou, kterou Redmi nasadil do předchozího modelu Note 12 Pro+, a po stránce výkonu jde o zlatou střední cestu napříč konkurencí. Při neustálém aktivním užívání se tak dostanete na klasickou výdrž od rána do večera, v pasivním režimu vám pak telefon vydrží i několik dní. Ruku v ruce s výdrží baterie však jde i její dobíjecí výkon. Ten je v případě Redmi Note 13 Pro+ velmi slušných 120 W. Telefon tak v ohledu rychlosti nabíjení strčí do kapsy i Samsung Galaxy S24 Ultra či poslední generaci iPhonů, které sice dominují trhu svým hardwarovým výkonem, po stránce rychlého dobíjení však mají stále co zlepšovat.

Baterie nového Redmi Note pod drobnohledem: Jak rychle zvládne dobití z 0 na 100 %?

Popisovat tabulkové hodnoty parametrů baterie Redmi Note 13 Pro+ je jedna věc, ověřit je při běžném fungování je však mnohem více vypovídající. Vzhledem k tomu, že jsme měli možnosti si nejnovější řadu telefonů Redmi vyzkoušet v rámci kompletní recenze, rozhodli jsme se této příležitosti využít, a podívat se tak detailněji i na samotnou výdrž. A jak si vlajková loď vedla?

Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva

Zařízení by mělo být schopné dosáhnout dobíjecího výkonu 120 W. Co to znamená v praxi? Zdroj: Redakce inSmart.cz

Telefon jsme nejprve nechali úplně vybít. Při následném připojení do sítě trvalo zařízení zhruba čtyři minuty, než získalo dostatek energie k zobrazení ikony zahájení nabíjení. Ukazatel stavu baterie indikující dosažení prvního procenta dobití se ukázal přibližně po dalších čtyřech minutách. Od zapojení konektoru 120W adaptéru po možnost reálného sledování rychlosti nabíjení tak uběhlo necelých 8 minut. Pak se však technologie Hyper Charge ukázala v plné síle. Při vypnutém telefonu se baterie dostala na 50 % kapacity za krásných 10 minut. Nabíjení bylo po celou dobu plynulé a nekolísalo ve svém výkonu. Představa, že úplně vybitý telefon dostanete na plnou kapacitu baterie za zhruba 20 minut, tak potěší každého, pro koho je čas bez telefonu časem ztraceným.

Po dosažení 50 % jsme telefon odpojili od adaptéru a zapnuli jej. Následně jsme vyzkoušeli rychlost nabíjení po spuštění při aktivních funkcích WiFi, GPS, NFC a Bluetooth. V prvních okamžicích se telefon nabíjel rychlostí zhruba 2 % za minutu, což bylo s velkou pravděpodobností zapříčiněno tím, že se celý systém teprve načítal, a nároky na výkon tak byly vyšší než při běžném užívání. Když jsme telefon připojili do sítě o hodinu později, dosáhl rychlosti nabíjení téměř srovnatelné se stavem, kdy bylo zařízení vypnuto – během pěti minut bylo získáno dalších 20 % kapacity akumulátoru.

Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva

Skutečnost, že je telefon nabíjen rychleji, indikuje při zapojení do sítě i samotný displej. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Pro porovnání rychlosti dobíjení baterie jsme podobný test provedli i s předchozí vlajkovou lodí Redmi, modelem Note 12 Pro+. Ten taktéž disponuje dobíjecím výkonem 120 W, a bylo tedy možné provést přímé srovnání. Nebylo pak velkým překvapením, že se oba telefony nabíjejí prakticky identickou rychlostí. Byť je tedy označení Pro+ užíváno především v souvislosti s výkonem fotoaparátů, procesorů a grafických čipů, odnáší si obě zařízení tento titul právem i z testu rychlosti nabíjení akumulátoru.

Rychlé nabíjení představuje spoustu výhod, má však i svá ale

Představa, že Redmi Note 13 Pro+ dokáže dosáhnout stavu plného nabití za dobu, během které si zvládnete udělat kávu či přečíst noviny, představuje na trhu velkou konkurenční výhodu. Telefon se pak rozhodně nemá za co stydět ani z pohledu další hardwarové výbavy, a proto je tak považován za jeden z nejdostupnějších mobilů, které jsou aktuálně na trhu. Než však najedete na rutinu rychlého dobíjení na denní bázi, je třeba dodržet několik pravidel. Hlavním negativem rychlonabíječek je skutečnost, že baterii v telefonu poměrně intenzivně zahřívají. Teplota zařízení není na dotek nijak nepříjemná a telefon v klidu udržíte v ruce, přesto byste jej ale během připojení do sítě neměli aktivně používat, aby nedocházelo ke generování výkonu, a tedy i dalšímu záhřevu.

Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva

120W dobíjecí výkon je napříč výrobci mobilních telefonů stále nadstandardem. Dočkáme se někdy plošného rozšíření této technologie? Zdroj: Redakce inSmart.cz

Zároveň se na technologii rychlého nabíjení nespoléhejte v tom ohledu, že telefon necháte vybít na pokraj jeho sil, a následně jej dobijete na 100 %. Dnešní monočlánky si totiž dlouhodobě udrží svůj výkon pouze v případě, že se optimálně pohybují mezi 20 a 80 procenty kapacity. Telefon tak nenechávejte na nabíječce bez dozoru a stav baterie průběžně kontrolujte. Pochopitelně pak zůstává v platnost i doporučení zůstat u originálních adaptérů a nabíjecích kabelů dodávaných výrobcem – pokud například použijete na 120W adaptér neoriginální kabel s nižší provozní kapacitou, nebudete moci funkce rychlého nabíjení využít.

Rychlé nabíjení je bezpochyby jednou ze silných stránek Redmi Note 13 Pro+. Je s podivem, že se rychlonabíjení nesnaží využívat i největší hráči na trhu v čele s Applem a Samsungem. Není ale pochyb o tom, že možnost nabít si telefon na použitelnou úroveň kapacity baterie během pouhých pár minut bude v budoucnu stále důležitější a žádanější. Skutečnost, že se na tyto hodnoty dokáží dostat i současná zařízení, je tak uživatelsky příjemnou a v konkurenčním boji i reálně využitelnou výhodou.

Zdroje: Xiaomi, redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024