Recenze Redmi Note 13 a Redmi Note 13 Pro+: Adepti na nejprodávanější smartphony

Značka Redmi si na začátek roku 2024 přichystala odhalení hned tří nových mobilních zařízení nejnovější řady Note, a sice modely Note 13, Note 13 Pro a Note 13 Pro+. V redakci jsme měli možnost otestovat hned dva z těchto telefonů, a porovnat tak jejich hardware i software nejen mezi sebou, ale i s hlavní vlajkovou lodí minulé generace, telefonem Redmi Note 12 Pro+.

Redmi nám poskytlo modely Redmi Note 13 a Redmi Note 13 Pro+, a to ještě před oficiálním uvedením do prodeje na českém trhu. Jelikož jsem pak sám již několik měsíců spokojeným majitelem telefonu Redmi Note 12 Pro+, rád jsem této možnosti vzájemně všechny tři telefony porovnat využil. Jaké jsou tedy silné a slabé stránky nejnovější řady 13 modelů Redmi Note, a vyplatí se jejich pořízení?

Obrázek: Recenze Redmi Note 13 a Redmi Note 13 Pro+: Adepti na nejprodávanější smartphony

Mobilní telefon Redmi Note 13 se může pyšnit například technologií Dolby Atmos či ochranou IP54. Zdroj: Se souhlasem Xiaomi

Na úvod pár informací k jednotlivým variantám recenzovaných telefonů:  Redmi Note 13 jsme testovali v kombinaci 8 GB RAM a 256 GB ROM paměti, barevné provedení pak výrobce označuje jako Ice Blue. Telefon je pak dostupný i v kombinaci 6/128GB, případně dokonce 8/512GB v rámci modelu podporujícího 5G. Kompatibilitu s tímto typem sítí pak podporuje i druhé testované zařízení, Redmi Note 13 Pro+, jenž byl vybaven 12 GB RAM a 512 GB ROM paměti, a dorazil k nám v barvě Aurora Purple. Levnější variantou je pak provedení 8/256GB. Zde je nutné poukázat na skutečnost, že zatímco vnitřní paměť modelu Redmi Note 12 lze rozšířit paměťovými kartami, u Redmi Note Pro+ tato možnost chybí, a musíte tak počítat pouze s kapacitou samotného telefonu.

Obrázek: Recenze Redmi Note 13 a Redmi Note 13 Pro+: Adepti na nejprodávanější smartphony

Zařízení Redmi Note Pro+ je aktuálně nejvýkonnějším telefonem značky, což se odráží i v jeho technických parametrech. Zdroj: Se souhlasem Xiaomi

Kromě těchto dvou zmiňovaných modelů pak Redmi uvedl na trh ještě telefon Redmi Note 13 Pro, který jsme však neměli příležitost vyzkoušet, lze ale říci, že jde o jakousi zlatou střední cestu mezi oběma testovanými modely.

Provedení, design, obsah balení: největších změn se dočkalo rozmístění čoček fotoaparátu

Již po samotném vybalení telefonů z krabiček jsem měl možnost vidět výrazný posun obou mobilů o level výš oproti Redmi Note 12 Pro+, a to především na zadní straně těla. Redmi se u této řady rozhodlo trochu experimentovat s celkovým rozmístěním čoček fotoaparátu i přisvětlovací LED diody. U modelu Redmi Note 13 je design stále poměrně konzervativnější, a trojice čoček doplněná diodou tak tvoří klasický čtverec v levé horní části zadní strany telefonu. Vzdálenosti mezi nimi jsou však o něco větší, a Redmi si také neodpustilo přímo na tělo zařízení natisknout poznámku o rozlišení hlavního fotoaparátu.

Obrázek: Recenze Redmi Note 13 a Redmi Note 13 Pro+: Adepti na nejprodávanější smartphony

Obsah balení Redmi Note 13. Je zde vše a chválíme také kryt z tmavého silikonu, který nezežloutne. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Podobný text pak najdeme i u modelu Redmi Note 13 Pro+, kde je navíc i informace o tom, že kamera je posílena AI. U tohoto zařízení pak na první pohled chybí přisvětlovací dioda, ta je však tentokrát ve formě tenkého proužku umístěna v pravém horním rohu zad, a samotné čočky fotoaparátu tak tvoří trojúhelník. Zde však musím zmínit první výtku, která se týká obou telefonů – čočky jsou z těla poměrně vystouplé, a při používání na rovné ploše se zkrátka nejde vyhnout nepříjemnému kývání, zejména při poklepávání v horní části displeje. Tímto neduhem však bohužel trpí i předchůdce obou telefonů Redmi Note 12 Pro+. V případě Redmi Note 13+ Pro naštěstí tento problém částečně kompenzuje ochranný kryt zařízení, který je součástí balení u obou mobilů, u Note 13 však jeho menší průřez situaci s nestabilitou na stole příliš neřeší.

Obrázek: Recenze Redmi Note 13 a Redmi Note 13 Pro+: Adepti na nejprodávanější smartphony

Obsah balení Redmi Note 13 Pro+. Nechybí nic. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Když už je řeč o balení, stojí za zmínku i jeho další obsah. Kromě samotného telefonu a již zmiňovaného krytu se v krabičkách od obou telefonů navíc nachází také rychlý průvodce nastavením, dokument informující o bezpečnosti při používání, jehla k otevření slotu na SIM/paměťovou kartu a napájecí adaptér s kabelem disponujícím USB-C konektorem. Je to pak právě adaptér, ve kterém se (kromě samotných telefonů) nachází hlavní rozdíl mezi oběma baleními – v případě Redmi Note 13 získáte zdroj schopný nabíjet zařízení výkonem 33 W, u Redmi Note 13 Pro+ je to však až 120 W. Rozličný výkon je pak pochopitelně dán i maximální podporovanou rychlostí nabíjení, ale o tom až později.

Po vizuální i praktické stránce jsou oba testované telefony velmi elegantní a pohodlné na ovládání i jednou rukou. Jednotlivé ovládací prvky i výstupy jsou rozmístěny analogicky – zde je vhodné pochválit přesun čtečky otisku prstů z tlačítka pro napájení přímo do spodní části displeje. To osobně považuji za velmi praktické, jelikož u řady 12 je mnohdy těžké displej probudit stisknutím zmíněného tlačítka, aniž byste jej úplně odemknuli. Jinak je ale celkové zpracování obou recenzovaných telefonů velmi podobné (poměry výšky, šířky a hloubky jsou až na drobné rozdíly srovnatelné), u modelu Redmi Note 13 Pro+ si však ale nejspíš všimnete o něco vyšší hmotnosti (204,5 g oproti 188,5 g u Redmi Note 13). Pro+ pak disponuje třídou odolnosti IP68, zatímco u klasického Note 13 musíte počítat pouze s ochranou IP54.

Obrázek: Recenze Redmi Note 13 a Redmi Note 13 Pro+: Adepti na nejprodávanější smartphony

Na první pohled jsou oba telefony svými rozměry srovnatelné. Ovšem na ten druhý… Zdroj: Redakce inSmart.cz

Displej: plochý nebo zakřivený – to je oč tu běží

Ani po stránce displeje nelze mezi telefony Redmi Note 13 a 13 Pro+ pozorovat nějaké výrazné rozdíly. Obě obrazovky disponují úhlopříčkou 6,67 palce AMOLED displeje chráněného sklem Gorilla Glass. Oba modely jsou taktéž schopné operovat s obnovovací frekvencí až 120 Hz, a svítivost dosahuje velmi solidních 1 800 nitů. Hlavní rozdíl tak nejspíš pocítíte na samotném tvaru displeje – zatímco Redmi Note 13 má klasickou plochou obrazovku, Redmi Note 13 Pro+ má okraje ze stran zahnuté. Záleží tak spíš čistě na vás, kterou variantu preferujete, pomineme-li pochopitelně rozdíly v dalších parametrech obou zařízení. Za sebe subjektivně neumím pro zakřivený displej najít výraznější reálné využití, a vystačím si tak s klasickým provedením, ve finále však věřím, že tvar skla je jedním z méně klíčových parametrů při případné volbě vhodného telefonu.

Technické parametry: jak jsou na tom oba mobily s výkonem, baterií či se zvukem?

Zatímco se vzájemné rozdíly mezi oběma recenzovanými telefony mohly zatím zdát jako minimální, při pohledu „pod kapotu“ začne být více než zřejmé, že se označení Pro+ zkrátka musí někde projevit. Model Note 13 je tak poháněn procesorem Qualcomm Snapdragon 685, zatímco u Note 13 Pro+ je čipem Mediatek Dimensity 7200 Ultra. Oba procesory jsou vybaveny osmi jádry o frekvenci 2,8 GHz, výrazně se ale liší v tom, jak jednotlivá jádra fungují, a tedy i v samotném výkonu. Rozdílů se pak dočkal také grafický akcelerátor – zatímco v prvním případě se o vizuální výkon stará Adreno 610, u modelu vyšší třídy je to Mali G610 MC4. Porovnání obou výkonů můžete posoudit na snímcích z benchmark aplikací 3DMark a Geekbench 6:

Benchmark Redmi Note 13

Foto: Redakce inSmart.cz

Benchmark Redmi Note 13 Pro+

Foto: Redakce inSmart.cz

Z pohledu baterie a napájení jsou oba telefony vybaveny 5000mAh akumulátorem, ten lze ale v případě Redmi Note 13 nabíjet maximálním nabíjecím výkonem 33 W, zatímco u Redmi Note 13 Pro+ se můžete těšit na podporu až 120W napájení. Oba mobily se vybíjí přibližně stejně rychle – v pohotovostním režimu bez výraznějšího používání aplikací se dostanete na výdrž až několika dní, při běžném denním užívání však počítejte s úplným vybitím za 1-2 dny.

Uživatelský tip: k rychlému nabíjení se uchylujte pouze v případě, že nemáte možnost využít klasické „pomalé“ nabíjení. S vyšší rychlostí totiž roste také celkové teplo, které akumulátor produkuje, a telefon je tak zbytečně zahříván. Pokud pak chcete, aby vám baterie mobilu sloužila po dlouhá léta bez výraznějšího poklesu výkonu, dodržujte také další zásady správného nabíjení.

Vzhled telefonu Redmi Note 13 je mladistvější. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Osobně mohu výdrž obou recenzovaných telefonů Redmi hodnotit kladně. Zůstává otázkou, zda-li by se při dlouhodobějším užívání dříve či později dostavily problémy s poklesem výkonu baterie, takovou informaci by však bylo nutné podložit dlouhodobým testováním nad rámec tohoto hodnocení.

Operační systém a uživatelské rozhraní: Klasika, která neomrzí

Jak již bývá u mobilních telefonů Redmi zvykem, operují obě recenzovaná zařízení na OS Android ve verzi 13 s nástavbou MIUI 14. Uživatelské prostředí je velmi plynulé a snadno modifikovatelné, a pokud jste na operační systém Androidu zvyklí, nebudete mít s orientací problém. Zajímavou funkcí je tak například dvojí roleta na horní straně obrazovky – pokud přejedete prstem po levé straně, rozbalí se vám seznam notifikací, pravou stranou si pak otevřete rychlou nabídku přepínačů.

V obou testovaných zařízeních Redmi Note 13 jsou již v základu nainstalovány některé esenciální, ale také méně důležité aplikace. Ne každý totiž využije například přístup k platformě Booking, sociální síti TikTok či online obchodům Amazon či AliExpress. Všechny tyto aplikace však můžete bez problémů odinstalovat, a mít tak telefon bez zbytečného balastu.

Vzhled telefonu Redmi Note 13 Pro+ naznačuje, že jde o model vyšší třídy. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Vzhled operačního systému si pak můžete upravit dle libosti, a MIUI vám v tomto ohledu vychází velmi vstříc. Předinstalovaný obchod s tématy vám nabídne nejrůznější kombinace vizuálu ikon, tapet i vyzvánění. Všechny změny se implementují rychle a nemusíte na nic čekat.

Fotoaparát: Každá fotka je unikátní – v dobrém i ve zlém

Jednou z hlavních rozlišovacích funkcí telefonů Redmi Note 13 a Redmi Note 13 Pro+ je kromě výkonu a designu bezpochyby fotovýbava. U obou modelů se na zadní straně nachází trojice čoček, které mají na první pohled mnoho společného. Shodný je například 2Mpx objektiv pro makro snímky či 8Mpx širokoúhlý objektiv. Podobný výkon pak můžete očekávat i od přední kamery, která má v obou případech rozlišení 16 Mpx. Znatelné změny však pocítíte u hlavního fotoaparátu. Zatímco kamera u Redmi Note 13 se dostává na rozlišení 108 Mpx, u vyšší verze je hodnota téměř dvojnásobná, a sice 200 Mpx. U Redmi Note 13 Pro+ jsem při testovacích fotkách pozoroval mnohem živější vykreslování barev. I v aktuálním zimním počasí tak byly snímky pestřejší a detailnější než u Redmi Note 13. Srovnání fotografií pořízených oběma telefony si můžete prohlédnout v galeriích níže:

Fotografie pořízené z Redmi Note 13

Fotografie pořízené z Redmi Note 13 Pro+

Rozdíly pak pokračují i v samotném výkonu obou zařízení při focení či natáčení videa. Právě zde se totiž vizuálně nejvíce projeví přídomek Pro+. Redmi Note 13 totiž zvládá natáčet nejvyšší kvalitu videa ve FullHD (1080p) při pouhých 30 snímcích za sekundu, a tato frekvence se nezvýší ani při přepnutí do HD režimu (720p). U Redmi Note 13 Pro+ již je možné natáčet 60-tisnímková videa ve FullHD, a dokonce i přepnout na 4K se 30 snímky za sekundu. Vyšší verze telefonu pak také disponuje citelně lepší stabilizací obrazu. Zatímco tak telefon Redmi Note 13 ocení příležitostní mobilní fotografové, model Redmi Note 13 Pro+ již lze považovat za pokročilý fotomobil, ze kterého pořídíte velmi solidní snímky. Osobně jsem měl v některých případech problém pořídit srovnatelné snímky s identickými podmínkami – například u makro snímků mi přišlo, že si Redmi Note 13 poradil s lepším ostřením objektu blíže k čočce fotoaparátu, zatímco Redmi Note 13 Pro+ měl tendence vykreslovat spíše vzdálenější prostředí. Nastavení fotoaparátů však umožňuje celou řadu modifikací včetně asistence AI, a získat kvalitní snímky tak zvládne každý, kdo si umí trochu pohrát s nastavením.

Obrázek: Recenze Redmi Note 13 a Redmi Note 13 Pro+: Adepti na nejprodávanější smartphony

Fotovýbava obou telefonů je velmi slušná, rozdíly v pořízených snímcích ale nejspíš pozná i laik. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Závěr: Cena, dostupnost, zhodnocení

Redmi Note 13 a varianty Pro i Pro+ jsou v České republice v prodeji od 22. 1. Nejlevnějším modelem je Redmi Note 13 v provedení 6/128GB, jehož cenovka začíná na příjemných 4 790 Kč. Vyšší verze modelu, 8/256GB vás pak vyjde na 5 590 Kč. O něco dráž vás pak vyjde varianta podporující 5G sítě, která na oficiálním webu výrobce stojí 6 990 Kč. V případě Redmi Note Pro+ je pak 5G ve výbavě obou modelů. Cenově vás provedení 8/256GB bude stát 10 990 Kč, u nejvyšší 12/512GB verze pak 12 490 Kč. Na všechny zařízení Redmi Note 13 platí u vybraných prodejců zaváděcí akce, kdy lze ušetřit až 1 250 Kč a za recenzi telefonu získat navíc chytrý náramek Xiaomi Smart Band 8 či sluchátka Redmi Buds 5, která pro vás aktuálně také testujeme.

Obrázek: Recenze Redmi Note 13 a Redmi Note 13 Pro+: Adepti na nejprodávanější smartphony

Obě recenzovaná zařízení si dle mého názoru najdou své zákazníky. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Po testování obou telefonů mohu s klidem říci, že pořízením kteréhokoliv z nich nešlápnete vedle. Díky zkušenosti s předchozí řadou 12 jsem byl vhozen do známého prostředí, které je dle mého názoru velmi přehledné a uživatelsky přívětivé. Redmi Note 13 považuji za srovnatelné zařízení právě s dřívější vlajkovou lodí Redmi Note 12 Pro+, což potvrzují i výsledky benchmarků. Redmi Note 13 Pro+ pak posouvá hranice možností ještě o něco dál, a jde o velmi propracovaný telefon s kvalitním fotoaparátem i další hardwarovou výbavou. Společnost Redmi tak opět potvrdila, že její produkty jsou skvělým vyvážením mezi cenou a výkonem, a pokud nemusíte nutně vlastnit ty nejdražší telefony na trhu za desetitisíce, vězte, že volbou řady 13 získáte za málo peněz hodně muziky.

Zdroj fotografií: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Obrázek: Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Obrázek: Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu