Veřejné bezdrátové sítě mohou být pro uživatele rizikem. Stačí málo a vaše soukromé údaje mohou skončit v rukou útočníka. VPN tento problém řeší, neboť vytváří šifrované spojení. Zároveň však má řadu výhod, které nejsou jen z oblasti bezpečnosti. Jednou z nich je např. schopnost maskovat návštěvníka webových stránek tak, jako by byl připojený z jiného místa tzv. virtuálním tunelem. V praxi tak lze díky VPN obejít nejrůznější geografická omezení, tzv. geo-blokování. Kde lze VPN k tomuto účelu využít?
VPN funguje jednoduše. Do počítače, nebo mobilní zařízení si stáhnete speciální program, vyberete server v zemi, do které se chcete připojit a spustit připojení. Od daného momentu si budou stránky a služby myslet, že jste návštěvníkem z dané země. Další výhodou je fakt, že ani zvědavý útočník či poskytovatel internetového připojení při používání VPN netuší, k jakým stránkám se připojujete. Pokud vás zajímá v tomto směru více, doporučujeme našeho průvodce Co je VPN a jak funguje?
Jak obejít geografické omezení na Netflixu
Netflix je nejoblíbenější platformou pro streamování filmů a seriálů na světě. Velké oblibě se těší i v České republice a na Slovensku. Pokud často jezdíte za hranice, možná jste si všimli, že dostupnost pořadů se mění. Netflix nabízí obsah podle licencí, které jsou někdy omezeny na konkrétní oblast. Při použití VPN lze toto omezení obejít. Pokud je show dostupná jen v Americe, stačí se připojit k VPN serveru v USA.
Netflix se proti VPN snaží bojovat a blokuje jejich servery, ale stejně tak se situaci přizpůsobují tvůrci VPN. Častokrát tak stačí vybrat jiný server v dané zemi a k připojení bez problému dojde. Stejný postup jako pro Netflix lze uplatnit pro HBO GO či třeba Amazon Prime.
Blokovaný obsah na YouTube
Hláška „Toto video není ve vaší zemi dostupné“ dokáže zkazit náladu. Kvůli autorským právům někteří tvůrci omezují dostupnost svých videí jen pro některé trhy. Uživatelé VPN mají v tomto případě výhodu. Mohou snadno změnit, k serveru v jaké zemi se připojí. Tento server je poté tím, který komunikuje s cílovou stránkou a komunikaci přeposílá zpět. Stačí tedy v nastavení VPN softwaru změnit lokalitu a rázem je možné dané video sledovat bez omezení.
U blokovaného videa se snažte vybrat zemi podle toho, odkud pochází daný kanál. Po připojení přes VPN již bude video fungovat normálně.
Sledování České televize po internetu ze zahraničí
Česká televize produkuje řadu kvalitního obsahu, který lze na území České republiky sledovat živě nebo z online archivu. Problém však nastává, pokud se přesunete za hranice. Např. u vysílání MS v hokeji je běžné, že je obsah blokovaný v zahraničí. Ani na Slovensku tak není možné živé přenosy sledovat. Za vše i zde mohou licence a autorská práva.
Při použití VPN však stačí, abyste vybrali server v České republice a obsah je rázem přístupný, jako byste byli připojeni z území ČR. Výhodu v tomto směru mají placené VPN, které nabízí větší počet serverů k připojení a bývají také rychlejší.
Připojení k internetu v totalitních zemích
Je běžné, že v totalitních zemích typu Čína a Rusko je internetový provoz filtrovaný a nevhodné stránky jsou blokovány. Bohužel zde do kategorie nevhodných může spadat většina u nás běžných portálů typu YouTube, Facebook, Twitter a řady dalších, včetně zpravodajských webů. Obejít však lze díky VPN i tato omezení.
Pokud se např. nacházíte v Bělorusku, kde jsou blokovány sociální sítě, můžete tento zákaz obejít využitím VPN. Díky šifrovanému spojení a využití tunelů totiž nemůže poskytovatel internetového připojení sledovat, jaký web navštěvujete a blokovat jej. Podobný postup platí v Číně a řadě dalších zemí světa. VPN je tak vstupenka k bezpečí, soukromí a informační svobodě.
Úvodní fotografie: Pixabay
Zdroj: Redakce inSmart.cz