Zírání do monitoru zrak nepoškozuje, oči však unaví

Dodnes zůstává mýtus o poškození zraku vlivem dlouhodobého zírání na monitor nebo televizi hojně rozšířen; je však mylný. Neexistují důkazy o tom, že by i každodenní několikahodinové utkvělé sledování monitoru mohlo oči nějakým způsobem trvale poškodit.

Obrázek: Zírání do monitoru zrak nepoškozuje, oči však unaví

Neznamená to ovšem, že by displeje na oči nepůsobily vůbec. Vlivem sledování monitoru se může projevit řada nepříjemných vlivů, které zrak unavují: jde například o suché oči, náročnější zaostřování nebo krátkodobě rozmazané vidění. Žádný z těchto neduhů však není trvalý.

Problémům se zrakem vzniklým mnoha hodinami sledování displeje se dnes říká syndrom počítačového vidění (CVS). A, což je možná překvapivé, většina neduhů je způsobena spíše nevhodným sezením u počítače nebo nesprávně nastavenou výškou monitoru k očím.

Jak předcházet očním problémům?

Syndrom počítačového vidění má řadu projevů: mimo zmíněné suché oči, potíže se zaostřením či rozmazáním vidění souvisí s namáhanýma očima také bolesti krční páteře a hlavy. Většina příznaků CVS zmizí poté, co si od monitoru krátce odpočineme, některé však mohou určitou kratší dobu přetrvat, obzvláště celková únava očí nebo bolest hlavy.

Co se týče příčin problémů se zrakem, je jich mnoho a valná většina vůbec nesouvisí s tím, že zíráme zrovna na monitor. Očím vadí kupříkladu malá frekvence mrkání, lesklé displeje (odráží-li se na nich jiné objekty), nevhodná vzdálenost monitoru (sedíme před ním moc blízko nebo moc daleko), špatné držení těla (velmi časté) nebo když odmítáme nosit brýle, přestože máme s viděním potíže. Zraku samozřejmě vadí i související prostředí, kupříkladu nevhodné osvětlení nebo příliš silné záření displeje, které může oči unavit.

Obrázek: Zírání do monitoru zrak nepoškozuje, oči však unaví

Přinášíme vám proto sérii tipů, které mohou vaše potíže se zrakem při dlouhých sezení u počítače omezit. V případě, že se vaše problémy se zrakem stupňují nebo jsou příznaky horší, než jaké jsou zde vypsány, neváhejte kontaktovat očního lékaře – může totiž jít o neléčenou vadu očí, která vypsané neduhy zhoršuje. Pravidelné prohlídky jsou navíc užitečné téměř pro každého. S lékařem nebo lékárníkem rovněž můžete prodiskutovat vhodné a nedráždivé zvlhčující oční kapky, které vaše problémy zmírní.

Ještě poznámka: někteří lidé doporučují využití takzvaných „počítačových brýlí“, využívajících čočky s modrým barevným filtrem. Jejich skutečná efektivita však není vědecky ani lékařsky potvrzena.

  1. Dělejte si přestávky. Není ani nutné se od počítače zvedat – jen oči na pár desítek sekund zavřete, případně pozorujte vzdálený objekt, aby si oči odpočaly a soustředily se na něco odlišného. Pokud např. nejste přímo na pracovišti a můžete si dopřát krátkou procházku, prospějete tím nejen očím, ale i tělu. A pokud zrovna paříte PUBG, zvednout se po hře, protáhnout se a dojít si pro nějaký zákusek třeba zlepší vaši střelbu – minimálně nebudete mít tak unavené oči.

  2. Nastavte si vhodnou míru záření a kontrastu. Upravte si jas vašeho monitoru tak, aby co nejlépe odpovídal zbytku místnosti; obdobně je dobré nastavit si stolní lampičku tak, aby neosvěcovala monitor, což může oči dráždit. Jasnost a teplotu barev lze také nastavovat průběžně podle denní doby, což může pomoci například také se spánkem. Pokud nevíte jak nejlépe si barvy nastavit, pro osobní potřebu lze zdarma využít aplikaci lux.

  3. S očima cvičte. Existuje specifická „oční gymnastika“, která skutečně účinkuje.

  4. Monitor si nastavte tak, abyste se na něj dívali co možná nejpřirozeněji a nemuseli text luštit, ani na něj zblízka zírat. Neřiďte se obecnými radami, ale spíše tím, co vám nejlépe vyhovuje. Je však pravdou, že ideálně by měl střed monitoru být mírně pod úrovní očí.

  5. Při hledění na monitor a hlubokém soustředění člověk výrazně méně mrká, což vede ke špatnému zvlhčování sliznice oka. Pokud si na to vzpomenete, jednou za čas několikrát pomalu mrkněte.

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním