Vytvořte si vlastní ChatGPT: OpenAI za vás zaplatí soudní spory, představila rychlejší a chytřejší model

6. listopadu se konala akce OpenAI DevDay, v rámci níž šéf společnosti Sam Altman představil ty největší novinky, které čekají jejich vlajkovou loď – jazykový model GPT. Ten by měl být díky změnám rychlejší, výkonnější i cenově dostupnější.

Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře naší rubriky novinek ze světa AI či se jiným způsobem zajímáte o umělou inteligenci, pravděpodobně tušíte, že jedničkou na trhu AI je již poměrně dlouho jazykový model GPT vyvíjený společností OpenAI. Ta svůj model neustále rozvíjí a posouvá dál i jeho možností. Zástupci firmy OpenAI se pak letos rozhodli uspořádat vůbec první vývojářskou konferenci nazvanou DevDay 2023, na které veřejnosti seznámili se změnami, které pro GPT v blízké budoucnosti chystají.

Obrázek: Vytvořte si vlastní ChatGPT: OpenAI za vás zaplatí soudní spory, představila rychlejší a chytřejší model

Společnost OpenAI stojí za vývojem AI nástroje GPT. Právě jeho funkce se nyní hodlá intenzivně rozvíjet. Zdroj: Unsplash

Úvodní slovo si vzal generální ředitel OpenAI Sam Altman, který ve své řeči stručně shrnul hlavní milníky, kterých společnost v uplynulém roce dosáhla. Poté už se ale téma prezentace přesunulo od minulosti směrem do budoucnosti, a Altman začal představovat pokroky v oblasti AI, kterým se jeho týmu podařilo dosáhnout. Některé z nich lze přitom bezpochyby označit za skutečně přelomové – například možnost vytvářet si vlastní jazykové modely či využít AI asistenta k efektivnímu nastartování začínajícího podniku.

GPT-4 Turbo: AI přeřazuje na vyšší rychlostní stupeň

První novinkou, kterou GPT již nyní disponuje, je příchod varianty Turbo. Ta bude dostupná pro modely GPT-3.5 i GPT-4, významnější změny pak zaznamenáme zejména u druhé zmiňované verze. V tomto případě se tak mohou uživatelé těšit na aktualizovanou informační databázi, ze které bude možné získat výstup o kapacitě až 128 tisíc tokenů, což podle odhadů OpenAI odpovídá textu knihy o 300 stranách. Dřívější verze GPT byly přitom limitovány počtem v řádu jednotek tisíc tokenů, v oblasti kvanta dat, které AI může poskytnout, tak jde o znatelný posun dál. Rozšířená verze GPT-4 Turbo pak bude moci přijímat vstupní informace ve formě obrázků, které bude moci dále zpracovat. Výstupem pak může být kromě textu i mluvené slovo v kvalitě, která je od reálného člověka prakticky nerozeznatelná.

Obrázek: Vytvořte si vlastní ChatGPT: OpenAI za vás zaplatí soudní spory, představila rychlejší a chytřejší model

GPT přináší novou verzi Turbo, která bude zvládat práci s mnohem větším množstvím informací. Zdroj: AI Dall-E

Assistants API: Programovat už může prakticky každý

API představuje rozhraní, které lze využít pro programování vlastního softwaru a aplikací. To, že API je v jazykovém modelu GPT integrováno, pak není žádnou novinkou. Ne všichni uživatelé ale zdrojovým kódům programů rozumí, a je pro ně tak mnohdy náročné rozhraní využít. Umělá inteligence však v tomto ohledu nabízí pomocnou ruku v podobě API asistentů, kteří vás celý procesem provedou, a samotné programování vám tak výrazně usnadní. Součástí balíčku pak bude možnost zadávat asistentům konkrétní úkoly, jako například analýzu dat, kontrolu kódování apod.

GPTS: Vytvořte si vlastního chatbota

S vyšším výkonem nástrojů umělé inteligence bude nyní možné realizovat na první pohled těžce představitelnou myšlenku, a sice, že AI vytvoří další AI. Nejnovější verze GPT to ale dokáže, a uživatelé si budou moci vytvářet vlastní jazykové modely pro své účely. Ty půjde programovat pomocí konverzací, a zprovoznit personalizované GPT programy tak bude velmi jednoduché a intuitivní. OpenAI navíc zprovozní také službu GPT Store, kde bude možné tyto modely za poplatek nabídnout ostatním uživatelům, a rozšířit tak možnost sdílení znalostí a informací v oblasti AI programování. Obchod by měl být spuštěn na konci listopadu.

Copyright Shield: GPT bude mít ochranu proti zneužití autorských práv

OpenAI opatří své jazykové modely programem Copyright Shield, který nabídne ochranu zejména právnickým osobám, které GPT využívají. Jak již název napovídá, hlavním úkolem tohoto štítu bude předcházet potenciálnímu zneužívání autorských práv, a to ze strany vstupu i výstupu. V poslední době jsou spory o vlastnictví těchto práv mezi umělci a AI předmětem nespočtu soudních řízení. Příchod funkce Copyright Shield by těmto právním nejasnostem mohl do budoucna učinit přítrž.

Startup Mentor: Umělá inteligence pomůže startupům

Součástí novinek chystaných pro GPT je i možnost využití programu Startup Mentor. Ten by měl najít své uplatnění zejména jako konzultant pro zakladatele startupů. Funkce mentora demonstroval Altman na přímém příkazu, kdy do chatbota napsal nápad pro nový projekt, přičemž mu umělá inteligence poskytla zpětnou vazbu včetně rad o obchodním rozvoji. V kombinaci s výše uvedenými funkcemi by pak Startup Mentor měl disponovat individuálními znalostmi konkrétního podniku, a své volby a rady tak přizpůsobí dané situaci.

Změn se dočká uživatelské rozhraní i cena tokenu

Pokud jste si někdy sami zkoušeli hrát s ChatGPT či jinými produkty OpenAI, nebo je reálně využiili i pro vlastní práci, pravděpodobně víte, že jsou nejvyšší verze AI programů placené. I tato oblast by se ale měla dočkat určitých změn, překvapivě pak směrem k nižším poplatkům. Vztáhneme-li ceny na 1000 tokenů, vyjde vás takovýto objem dat při využití GPT-4 Turbo na 0,01 USD na vstupu a 0,03 USD na výstupu. Oproti původní ceně 0,03 USD/0,06 USD se tak poplatek snížil 2-3násobně. Podobný trend pak sledují i nižší verze modelu, což je jistě vítaná změna.

Obrázek: Vytvořte si vlastní ChatGPT: OpenAI za vás zaplatí soudní spory, představila rychlejší a chytřejší model

Chystané změny jazykového modelu GPT slibují vyšší výkon, více funkcí i nižší cenu. Zdroj: Unsplash

Poměrně velká oznámení zveřejněná v rámci konference OpenAI DevDay 2023 naznačují, že se firma stojící za vývojem nejpopulárnějších nástrojů umělé inteligence snaží ubírat správným směrem. Cílem společnosti je nejen posílení výkonu AI, ale také zlepšení její uživatelské přístupnosti a řešení některých problémů, kterým musela v nedávné době čelit. Snížení ceny za její užívání je pak jen třešničkou na dortu, která však stále potěší. GPT si tak nejspíš své prvenství mezi jazykovými modely umělé inteligence ještě nějakou dobu udrží.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?