Při výběru paměťové karty musíte sledovat více parametrů než jen kapacitu a cenu. Úložiště s miniaturními rozměry hraje klíčovou roli v moderních přístrojích všeho druhu. Když si prohlédnete nabídku paměťových karet, rychle zjistíte, že se ceny i označení výrazně liší. Každá je totiž uvnitř jiná a byla navržena s ohledem na specifické použití.
Karta jako karta? To rozhodně ne
Nemáme na mysli jen různé tvary a velikosti. Třeba formáty SD, microSD, CompactFlash a podobně. Rozdíly najdeme i v rámci jednoho formátu. Doslova každý model má určité specifické vlastnosti. Ty ovlivňují přenosovou rychlost, životnost nebo odolnost.
Pokud se budete při výběru řídit pouze kapacitou nebo cenou, riskujete nepříjemnosti. Karta v takovém případě může mít problémy s ukládáním dat, případně rychle odejde do křemíkového nebe, nebo naopak bude fungovat správně, ale zaplatíte za ní mnohonásobně více, než bylo nutné.

Foto: Freepik
Velmi důležité je při výběru zohlednit konkrétní účel použití karty. Jde vám jen o občasné ukládání fotografií? Nebo chcete rozšířit úložiště pro mobilní aplikace? Případně potřebujete prostor pro hudbu, filmy a datové soubory? Pravděpodobně vám postačí obyčejná karta střední třídy.
Jiná situace nastává při plánování použití pro video ve 4K nebo 8K rozlišení. Pak je nutné zvolit rychlejší model. Ten zvládne trvalý zápis datového toku ve vysoké kvalitě.
A samozřejmě existuje ještě náročnější kategorie. Pro zařízení, kde se neustále zaznamenává video ve vysokém rozlišení a data se často přepisují. Například v akčních kamerách, automobilových palubních kamerách nebo bezpečnostních systémech. Zde je nezbytné zvolit robustnější model s prodlouženou životností.
Levnější karty mohou působit jako výhodná úspora. V náročném provozu však riskujete selhání právě ve chvíli, kdy je budete nejvíce potřebovat.
Standardy a kapacity
Základním faktorem pro výběr paměťových karet je jejich formát. Pro zjednodušení se budeme věnovat jen těm nejpoužívanějším. Větší SD a menší microSD karty. Ty je možné pomocí adaptéru přeměnit na SD.
Tradiční SD (Secure Digital) karty byly prvním standardem. Umožnil jednoduché ukládání dat s kapacitou do 2 GB. Modernější standard SDHC (High Capacity) posunul hranice kapacity do rozmezí 2 až 32 GB. Poměrně dlouhou dobu se považoval za zlatý standard.
Foto: Freepik
Kapacita do 32 GB je dostatečná pro mnohá zařízení i dnes. S příchodem vyšších rozlišení je to pro 4K/8K video málo.
Dnes nejrozšířenější standard SDXC (eXtended Capacity) nabízí kapacitu ve stovkách gigabajtů až do 2 TB. V roce 2025 by SD karty měly dosáhnout kapacity až 4 TB. Nejnovější standard má označení SDUC (Ultra Capacity) a počítá s kapacitou až 128 TB.
Největší komerčně dostupnou kapacitu mají 4 TB SD karty. Jde spíše o technologické demo pro budoucnost, protože cena je extrémní a dosahuje klidně i 50 000 Kč. Reálně se nejvíce prodávají max. 1-2TB karty. Stejné označení najdeme i u microSD, microSDHC a microSDXC (microSDUC).
Každá z těchto verzí kvůli adresovatelné kapacitě využívá různé souborové systémy. Proto ve starším zařízení není možné používat větší kapacitu, než dokáže samo zařízení adresovat. Naopak to samozřejmě není problém. Do novějších zařízení můžete bez problémů vložit i starší SD nebo SDHC karty s menší kapacitou.
Při kompatibilitě je proto třeba zohlednit nejen fyzický formát karty, ale i podporované formáty souborového systému v zařízení. Výrobci tuto hodnotu často u daného zařízení uvádí.
Rychlost a výkonnostní třídy
Z pohledu rychlosti bychom mohli paměťové karty rozdělit do výkonnostních tříd. Původní SD karty dosahovaly datovou rychlost 12,5 megabit/s. To odpovídá sekvenčnímu zápisu na úrovni 2 MB/s, proto byly označeny jako Class 2.
Zdvojnásobení rychlosti na 25 megabit/s přineslo označení High Speed. Resp. Class 4 (4 MB/s) a Class 6 (pro 6 MB/s). Poslední třída Class 10 je určena pro vše nad 10 MB/s. Sem patří např. i sekvenční rychlost 90 MB/s.
Tato klasifikace se ukázala jako nedostatečná. Proto se zavedly další třídy označované jako UHS (Ultra High Speed). Třídy UHS-I, UHS-II a UHS-III. Resp. zjednodušeně značené i jako třída U1, U2 nebo U3. Teoretická rychlost sběrnice je až nějakých 700 megabit/s.
Rychlost paměťovek se pohybuje od 12,5 MB/s do 104 MB/s pro standard UHS-I až po 624 MB/s pro UHS-III. Poslední výkonnostní standard (plánovaný pro budoucnost) má označení SD Express pro rychlost až do 3938 MB/s.
Rychlost je klíčová zejména pro záznam videa. Potřebujete stabilní sekvenční zápis. Proto se zavedlo i označení Video Speed Class. Třída V6 znamená nepřetržitou rychlost sekvenčního zápisu 6 MB/s (čili Class 6). V10 znamená rychlost 10 MB/s, V30 je 30 MB/s a V90 je určeno pro 90 MB/s.
Foto: Freepik
U SD Express bylo stanoveno označení Class 150 (E150) pro 150 MB/s. Class 300 (E300) pro 300 MB/s nebo Class 600 (E600) pro 600 MB/s.
Když tedy dnes najdete na paměťové kartě údaje Class 10 / U3 / V90, děje se toto: Class 10 (nebo číslo 10 v kroužku) značí rychlost SD třídy 10. U3 označuje výkon mezi 30 až 90 MB/s. Ten nejdůležitější údaj je V90. Označuje zápis 90 MB/s, čímž předurčuje tuto kartu i pro 8K záznam videa.
Pokud by bylo na kartě Class 10, U3 a V30, situace je jiná. Taková karta pro video jasně definuje rychlost sekvenčního zápisu na kartu 30 MB/s. To je už dostatečné jen pro 4K video.
A aby toho nebylo málo, máme ještě aplikační třídu. Application Performance Class určuje počet minimálních operací za sekundu při čtení a zápisu. Podobně jako např. u SSD disků.
Karty standardu A1 nebo A2 jsou vhodné pro aplikace. Proto je toto označení důležité při koupi karty do telefonu nebo tabletu. A1 znamená při čtení 1500 IOPS a při zápisu 500 IOPS a třída A2 znamená při čtení 4000 IOPS a při zápisu 2000 IOPS. V obou případech je definována minimální rychlost zápisu jen na úrovni 10 MB/s.
Praktické rozdělení podle cílového určení
Jak sami vidíte, vyznat se v SD kartách je opravdu náročné. Důvodem je velké množství různých tříd a parametrů. Proto mnoho výrobců dělí karty podle cílového určení.
Jakou paměťovou kartu vybrat? Označení se liší i podle výrobců. Foto: Kingston
Typickým příkladem jsou paměťové karty společnosti Kingston, které dnes mají 5 základních modelových řad. Lépe se v nich zorientujete podle názvů – Select Plus, Go! Plus, React Plus, Industrial a High Endurance.
Canvas Go! Plus – modrá karta Go! je určena do akčních kamer, dronů, na natáčení videí (včetně 4K UHD). Také do zrcadlovek a bezzrcadlovek nebo např. i pro náročnější Android aplikace (aplikační třída A2). Má vyšší odolnost vůči vlhkosti a teplotám. Počítá se s jejím využitím i v drsnějším terénu.
Dosahuje rychlosti čtení/zápisu až do 200/160 MB/s. Dostupná je v kapacitách od 64 GB až do 1 TB (ve formátu SD i micro SD). Jde o nejuniverzálnější paměťovou kartu pro většinu aplikací. V řeči „kódů“ je to třída 10, UHS-I, U3 a V30.
Canvas Select Plus – zelená karta základní úrovně. Určená do mobilů, tabletů a dalších zařízení pro běžné použití. Rychlost čtení 100 MB/s, rychlost zápisu 85 MB/s. Třída V30 pro HD 1080p video (pozor, platí pro 256 GB a vyšší kapacity). U verze 64 GB a 128 GB je to třída V10.
Pro použití na mobilní aplikace je dobré vědět, že karta je A1. To postačuje na běžné aplikace. Prostě ten nejběžnější model pro každodenní použití ve formátech SD nebo micro SD.
Canvas React Plus – červená karta je nejrychlejší karta Kingston. Proto je určena pro profesionální použití, kde je důležitá vyšší rychlost. Např. 4K/8K video produkce, profesionální filmové kamery UHS-II nebo profesionální zrcadlovky.
Karta třídy UHS-II, U3, V60 nebo V90. Dosahuje rychlosti čtení/zápisu až do 300/260 MB/s (v závislosti na modelu). Zjednodušeně je to velká výkonná SD karta pro náročné nebo profesionály s odpovídajícím výkonem a cenovkou.
Pro využití plného potenciálu je však třeba mít i odpovídající hardware. Pokud váš fotoaparát, resp. kamera nedokáže využít tuto kartu, bude mnohem vhodnější koupit si levnější Go! nebo Select. Tu využijete efektivněji. Toto je opravdu karta pro profesionály.
High Endurance – bílá micro SD karta určená na častější přepisování. Karty High Endurance (zkráceně HE) jsou určeny primárně do bezpečnostních kamer nebo kamer v automobilech (tzv. dashcam). Obsah karty se neustále přepisuje. HE karty vydrží násobně více přepisů než běžné SD karty.
Dostupné jsou ve formátu micro SDHC a micro SDXC (tedy ne velké SD). V kapacitách 32 až 256 GB s rychlostí čtení/zápisu až do 95/45 MB/s. Při použití 24/7 je podle informací na webu výrobce záruka 3 roky (až 26,9 tisíc hodin operačního času)!
Cenový rozdíl např. oproti microSD kartě Go! Plus je přitom jen asi 20 %. Když kartu plánujete opravdu neustále přepisovat, rozhodně se vyplatí připlatit si. Např. u 128 GB karty asi 100 Kč za HE.
Industrial – představuje speciální kategorii určenou pro „průmyslové“ použití. Tedy např. do obráběcích strojů nebo aplikačních řídicích počítačů. Karta je v provedení micro SD nebo SD. Dostupná je jen v menších kapacitách už od 8 GB do 64 GB.
Jde o jednu z mála, která se stále vyrábí i v takto malé kapacitě. Je proto vhodná např. i pro záchranu nějakých starších MP3 přehrávačů nebo retro fotoaparátů. Ty nepodporují karty vyšší kapacity.
Jde o kartu UHS-I třídy U3, V30 a A1 s rychlostí čtení/zápisu do 100/80 MB/s. Tato karta zvládá i extrémnější prostředí a více přepisů. Proto je vhodná také do mikropočítačů typu Raspberry Pi. Tam potřebujete kartu „na operační systém“. Nebo například 3D tiskáren.
Jak vidíte, každá řada je určena pro specifické využití. Bez ohledu na to, zda jste profesionální filmař, běžný mobilní uživatel nebo používáte specializovaná průmyslová zařízení, vždy máte k dispozici řešení ušité přesně na míru vašim potřebám. Věříme, že po přečtení článku je vše hned o něco jasnější.
Zdroj: TZ Kingston, Redakce inSmart.cz