Jestli existuje věc, které se v průběhu dne dotkneme i více než 1 000x, je to právě mobilní telefon. Podle zveřejněného výzkumu je to až 2 617 dotyků za den. Na povrchu zařízení se tak mohou nacházet bakterie a viry, které se opět rozšíří dál přestože jsme si v průběhu dne umyli ruce. Jak správně vyčistit mobil?
Na rozdíl od rukou není vhodné mobily umývat pod tekoucí vodou. Poradíme vám, jak snadno vyčistit mobilní telefon od bakterií, virů i nečistot a udržet jej čistý.
Epidemie koronaviru Covid-19 ukázala, že to s osobní hygienou ve světě není tak růžové, jak bychom v 21. století očekávali. Správné mytí rukou se lidé začali učit až nyní a přestože se v tomto směru situace nepochybně zlepšila a stále zlepšuje, opomínáme jeden důležitý element, který je největším nosičem nečistot v naší domácnosti a mnozí vědci jej považují za špinavější než záchodové prkénko.
Jak a čím vyčistit telefon? Ideálně lihem
Čistý líh spolehlivě zabíjí viry a bakterie. Vzhledem k tomu, že jej nebudete nanášet na své ruce, ale na telefon, můžete sáhnout po lihu technickém, který levně koupíte v každé drogerii. Určitě však nepoužívejte ředidlo – mohlo by narušit oleofobní vrstvu na vašem displeji, která brání vytváření otisků prstů. Po umytí rukou byste tedy měli postupovat následovně:
- Naneste líh (technický či běžný) na papírový ubrousek či kapesník.
- Sundejte z telefonu kryt.
- Otřete důkladně displej telefonu, jeho boky i záda. Nebojte se přitlačit.
- To samé proveďte s krytem.
- Nechte líh odpařit a vše složte zpět.
- Použitý ubrousek vyhoďte.
Výhodou zmíněného postupu je i fakt, že dojde k odmaštění displeje. Nelze očekávat, že budete u sebe celý den nosit lahvičku s lihem. Vhodným řešením jsou pro tyto případy speciální vlhčené ubrousky s lihem. Prodávají se v optice na čištění čoček a brýlí, ale balení po 50 ks lze koupit levně i např. v Lidlu.
Pokud máte voděodolný telefon, můžete jej samozřejmě opláchnout vodou, ale v takovém případě byste měli vynechat mýdlo. V praxi je tak líh lepší volbou.
Dezinfekční gel na telefon? Opatrně
Pokud jste v obchodu ukořistili nějaký ten dezinfekční gel na bázi alkoholu, můžete postupovat podobně. Nejprve jej naneste na kapesník až poté očistěte telefon. Nepoužívejte však příliš velké množství, aby gel nenatekl do portů, reproduktorů a mikrofonů. Ideálně takové množství, aby byl vlhký ubrousek a gel jako takový se do něj zcela vsákl.
UV čištění telefonu
Ultrafialové záření je spolehlivým zabijákem bakterií a virů. Na trhu jsou k dostání speciální sterilizační pouzdra, do kterých stačí na určitý čas zařízení vložit a dojde k zabití všeho živého. Cena za taková pouzdra se pohybuje kolem 1 000 Kč a více. Podle výzkumů UV světlo spolehlivě zabije i chřipkové viry typu H1N1, koronavirus apod.
Nutno však podotknout, že UV má na velké množství plastových materiálů bez příslušné UV ochrany degradující účinky a materiály může při dlouhodobém používání poškodit. U mobilních zařízení by nemělo jít o velký problém. Očekávat však můžete např. rychlejší tmavnutí silikonových pouzder.
- Jak vysušit utopený telefon? Pomůže rýže, alkohol a stelivo pro kočky
- Digitální mapa a počet nakažených koronavirem
Jak padlo výše, mobilu se každý den dotkneme více než tisíckrát. Dotýkáme se ho v MHD, v restauraci, na záchodě i při nákupech v obchodě. A přestože ruce si většina z nás následně umyje, na mobil myslí málokdo. Přitom telefon s bakteriemi a viry potom přiložíme k tváři a nepřijde nám na tom nic divného.
Podobně jako v případě mytí rukou je to vše o návycích. Položte si vedle umyvadla ubrousky s alkoholem, nebo čistící prostředek a omyjte vedle svých rukou i mobilní telefon.