Jak zachránit sluchátka po pádu do vody? S trochou štěstí a trpělivosti

Jak vysušit bezdrátová sluchátka po pádu do vody? Mobilní telefony a sluchátka patří mezi nejčastější zařízení, která se mohou dostat do nechtěného styku s vodou. V rámci testování nových sluchátek se nám povedlo do jedné takové nepříjemné situace dostat. V článku si řekneme, jak se nakonec podařilo bezdrátová sluchátka zachránit.

Propadl jsem nové vášni. Při každé činnosti, která nevyžaduje velké mentální zapojení poslouchám audioknihy a podcasty. Člověk se mnohé dozví a využije čas ještě efektivněji. Uklízení domácnosti a řízení už tak nejsou taková nuda. Došlo to tak daleko, kdy si občas pouštím podcast i při večerní hygieně typu čištění zubů. A právě to se minule stalo osudným pro bezdrátová sluchátka Huawei Freebuds 4i, která právě podrobujeme dlouhodobému testování.

Sluchátko v umyvadle, záchodě či v bazénu

Při čištění zubů jsem se naklonil nad umyvadlo a ručníkem kolem krku zavadil o ucho, ze kterého do tekoucí vody vypadlo malé bezdrátové sluchátko. Ač byla reakce rychlá, došlo k jeho namočení. Následovalo rychlé vytažení z vody, vysušení ručníkem a ubrousky a chvíle přemýšlení. Co teď? Když jsme před časem psali detailní článek Jak vysušit mobil po pádu do vody, bylo jedním z nejdůležitějších prvních kroků vypnutí zařízení. A právě to u sluchátek tohoto typu není úplně dobře možné.

Obrázek: Jak zachránit sluchátka po pádu do vody? S trochou štěstí a trpělivosti

Pád do záchoda či bazenénu není vzácností. Lidé také často zapomenou, že mají sluchátka při sobě. Foto: Lukáš Voříšek, redakce inSmart.cz

Abyste totiž sluchátka vypnuli, musíte je vložit zpátky do pouzdra. Jenže ono pouzdro slouží díky integrované powerbance zároveň k nabíjení, kterému je třeba se v případě namočené elektroniky vyhnout. U moderních sluchátek tohoto typu dochází k nabíjení a vypnutí sluchátek automaticky až po vložení do pouzdra. Je jedno, jestli jde model od Apple, Huawei nebo třeba Xiaomi. Princip je u mnoha modelů podobný.

Sluchátko tedy muselo zůstat z nabíjecího pouzdra venku a zapnuté. Chvíli ještě fungovalo, ale během několika chvil došlo vlivem namočení vnitřní elektroniky k vypnutí. Následoval pohled do útrob internetu. Rozebírání sluchátek nepřichází v úvahu – jsou poctivě lepená. Zahřívání fénem také není dobrý nápad.

Jak zachránit namočená sluchátka? Pomůže silikagel a dlouhé sušení

Jedinou rozumnou možností na záchranu pravého sluchátka bylo jeho důkladné vysušení. Použit byl silikagel určený k pohlcování vlhkosti, který lze běžně nakoupit na internetu a výrobci jej často přibalují k nové elektronice. Sluchátko jsem společně s několika sáčky gelu umístil do neprodyšného IKEA sáčku a nechal 3 dny vyschnout. Při vysoušení elektroniky se spěch nevyplácí a předčsné zapnutí vlhkého zařízení může způsobit jeho poškození a rychlý konec.

Obrázek: Jak zachránit sluchátka po pádu do vody? S trochou štěstí a trpělivosti

Silikagel je pro vysoušení mnohem lepší než rýže. Nahradit jej lze např. kočičím stelivem na podobné bázi. Foto: Pixabay

Po 3 dnech přišel na řadu test. Vložení sluchátka do pouzdra a nabití. Po půlhodině nabíjení se nic nedělo a sluchátko bylo „mrtvé“. Následovalo tedy další dvoudenní sušení a poté nabíjení, tentokrát však s připojením nabíjecího pouzdra na nabíječku. Po cca 2 hodinách přišel na řadu další pokus o zapnutí. Tentokrát k velké radosti došlo k oživení sluchátka, které hlásilo plnou baterii a bez problémů fungovalo.

S trochou štěstí může záchrana vyjít

Problémem mohla být podle konzultace se servisem nikoliv zbývající vlhkost (pravděpodobně už tam žádná nebyla), ale spíše podvybití baterie, ke kterému došlo souhrou několika vlivů.

U vysušené elektroniky může docházet k dalším problémům. Ze zkušenosti je náchylná na poškození baterie, která se může nafouknout a poškodit zařízení. Že je něco špatně většinou napoví krátká výdrž či podivné chování (přepínání, vypadávání zvuku apod.). Zde se naštěstí už přes týden vše tváří v naprostém pořádku.

Důležité je opětovné zapnutí a nabíjení zařízení neuspěchat, několik dní počkat a zvolit vhodný způsob odstranění vlhkosti. S trochou štěstí a trpělivosti pak mohou sloužit klidně i několik dalších let.

Zdroj: inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Obrázek: Boeing Starliner: Další pokus pro problémový modul Boeingu
Boeing Starliner: Další pokus pro problémový modul Boeingu
Obrázek: Úspěch umělé inteligence: AlphaFold dokáže předpovědět strukturu většiny proteinů v lidském těle
Úspěch umělé inteligence: AlphaFold dokáže předpovědět strukturu většiny proteinů v lidském těle
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit

Microsoft v rámci aktualizací umístil do všech počítačů s Windows 10 novou funkci. Na hlavním panelu je vidět aktuální počasí...

Zavřít