Voděodolnost mobilních zařízení prezentovaná v marketingových kampaních nemusí odpovídat realitě. Samsung čelí žalobě australského regulátora kvůli klamání zákazníků ohledně voděodolnosti svých vlajkových lodí. Je totiž rozdíl, zda se s telefonem vykoupete v čisté, nebo špinavé vodě.
Jihokorejský Samsung je průkopníkem na trhu co do voděodolnosti svých zařízení. Vlajkové modely řady Galaxy S jsou již několik generací odolné vůči vodě a prachu s krytím IP68, což lze dnes považovat za jistý standard u nejvybavenějších modelů i u Huawei či Apple.
Krytí IP68 dle definice umožňuje zařízení bez poškození překonat ponoření do 1,5 metru po dobu 30 minut a zabraňuje vniknutí jakýchkoliv nečistot a prachu.
Pokud byste však pátrali detailněji, zjistili byste v podmínkách výrobců několik důležitých „ale“. Hodnoty totiž platí pro čistou vodu z vodovodního řádu a u jezera, moře či bazénu už namáčení výrobce nedoporučuje. Problémem však je, že většina marketingových kampaní poukazujících na odolnost zařízení vůči vodě, sází na scény u moře, bazénů a dalších vodních ploch.
Do moře s telefonem nelez, v reklamě to ale výrobci ukazují
Abychom byli objektivní, podobné praktiky v kampaních využívají i další výrobci a Samsung se pravděpodobně dostal do hledáčku kvůli rozsahu kampaně a pozici světové jedničky. Australská organizace pro ochranu spotřebitelů Australian Competition and Consumer Commission (ACCC) tak žaluje Samsung za klamání spotřebitelů.
„ACCC tvrdí, že reklamy společnosti Samsung jsou zavádějící a mohou navazovat dojem, že telefony Galaxy jsou vhodné pro využití ve všech typech vod, včetně vody v oceánu a bazénech a to po celou dobu životnosti zařízení, což není pravda. Samsung zařízení Galaxy ukázal v situacích a scénářích, které by neměly být využity k lákání zákazníků. Věříme, že reklamy společnosti Samsung spotřebitelům brání v informované volbě a dávají společnosti Samsung nespravedlivou konkurenční výhodu,“ zní vyjádření ACCC.
Samsung udává, že IP68 platí v čisté vodě, ACCC však poukazuje na fakt, že případné poškození vodou není kryto zárukou. To, že má zařízení určitý stupeň krytí ještě neznamená, že je smartphone odolný vůči všem tekutinám a nečistotám. ACCC v žalobě upozorňuje na všechny modely společnosti Samsung, u nichž je zmiňována voděodolnost. Platí to tedy pro řadu Galaxy S10 , Note 9, S9, S8 a S7.
Voděodolný telefon má kde kdo, na zavádějící propagaci dojelo i Sony
Do podobných problémů jako Samsung se dříve dostalo japonské Sony, které v kampani využívalo fotografie potápějících se lidí. Na veletrhu MWC v Barceloně zase mohli návštěvníci spatřit jakési akvárium s akvabelami, kde se nacházely i nové voděodolné smartphony. Nyní již Sony obrátilo a zákazníky v reklamách upozorňuje, ať se ideálně namáčení telefonu vyhnou. Dá se očekávat, že podobný obrat zaznamenáme i u Samsungu.
Zdroj: AndroidCentral