Jaké programy na streaming si mám nainstalovat? Jakou sestavu potřebuji a jak mám vše nastavit? Tyto a mnohé další otázky si zodpovíme v návodu, který vás provede prvními krůčky k živému vysílání. Ať už chcete vysílat podcasty, hry, přednášky, či jiná zajímavá témata, jistě zde najdete inspiraci.
Streamování po internetu je populárním způsobem, jak předat sdělení širokému publiku. Éra Youtuberů, streamerů a live přenosů postupně pronikla pod kůži všem věkovým kategoriím. Jak ale začít se streamováním a co všechno k tomu potřebujete?
Jaký program pro streamování na internetu použít?
Tato otázka by měla padnout jako první spolu s dotazem, zda-li váš počítač (předpokládejme, že chcete streamovat z něj) zvládne zátěž s tím spojenou. Ale hezky popořadě. Softwarů na streamování existuje pěkná kupa. Těch lepších už je o poznání méně a ty si v krátkosti představíme.
OBS Studio je vstupenka do světa streamování zcela zdarma
OBS, či OBS Studio můžeme označit za pomyslné krále streamovacích programů. Minimálně, co se do oblíbenosti týče. Naleznete jeho dvě možné verze. My doporučujeme OBS Studio, které by se dalo označit za evoluční vývoj původního OBS.
OBS Studio nabízí nemálo pluginů a rozšíření. V distribuci je plně zdarma a existuje mnoho komunitních mutací. Rozsah má od profesionálů, až po začátečníky. Samozřejmostí je klíčování, změna zdrojů, klávesové zkratky a mnoho dalšího.
Xsplit umí streamovat na vícero serverech naráz
XSplit se v oblíbenosti pohybuje na předních příčkách. Nabízí mnoho již zabudovaných pluginů, přívětivé ovládání a sympatické nastavení klávesových zkratek. Obrazové klíčování vstupu, například z webkamery, zvládá výborně.
Sympatickou funkcí je možnost streamovat na více serverech v jednu chvíli. Můžete tak vysílat na více platformách (Twitch, YouTube, Mixer), či dokonce využít lokální podcast.
Pokud ale chcete využít všechny pokročilé funkce, musíte si připlatit za Pro verzi. Ta vás při ročním předplatném vyjde na cca 100 Kč měsíčně.
Telestream Wirecast pomůže dosáhnout profesionální úrovně vysílání
Telestream Wirecast je profesionální software pro opravdové kouzelníky. Také to ale znamená, že si musíme za licenci připlatit. Základní vyjde na cca 4 000 Kč. Pokrořilá už na 500 dolarů, tedy něco málo pod 12 tisíc českých korun.
Program se využívá u sportovních záznamů, koncertů, či na streamovacích televizích. Nicméně i herní streameři často přesedlají na Wirecast k dosažení profesionální úrovně vysílání.
Jaký počítač potřebuji na streamování?
Důležitý je výkon. Musíme si uvědomit, co je vlastně principem streamování. Posíláme pakety renderovaného videa na server umístěný na internetu.
Po počítači tak skrze software vyžadujeme nejen snímání obrazovky, různé efekty, či běh pluginů, ale i renderování. A to vše, prosím, ideálně v reálném čase. K tomu, pokud streamujeme hry, připočtěme i tuto zátěž.
Řešení je několik. Jedno hned nasnadě: Streaming by měl probíhat na výkonných zařízeních. V začátcích není jistě kladený takový důraz na profesionální vybavení, nicméně pokud streaming myslíte vážně v jakémkoliv směru, investicím se nevyhnete. Z toho vyplývá i druhé řešení, kterým jsou dvě zařízení.
Ve zkratce použijete jeden počítač jako pracovní prostředí, které je snímané a následně zpracované a odeslané na server druhým počítačem.
Streaming Key, Stream Key, nebo Play Path: Jak začnu vysílat?
Nyní jsme ve fázi, kdy máme vybraný program, samotný počítač poskytuje dostatečný výkon a jsme připraveni vysílat. Jak toho dosáhneme? Ke streamovací službě, ať už se jedná o Youtube, Twitch, či například Mixer, nebo jiné platformy, se vždy musíte připojit unikátním identifikátorem. Obecně se mu říká Streaming Key, či Stream Key a nebo Play Path.
Všeobecně se dá naštěstí říct, že nalezení a vložení klíče tak obtížné není. Všechny výše jmenované služby jej poskytují v nastavení streamovacího profilu.
Zde mějte na paměti, že Streaming Key byste nikdy neměli komukoliv ukazovat. Pokud jej získá někdo jiný, může vysílat vaším jménem a nadrobit vám nemálo potíží se všeobecnými podmínkami serverů.
Před stisknutím tlačítka „vysílat“ si vše vyzkoušejte
Nyní, sic vám nic nebrání stisknout kýžené tlačítko “vysílat,” ještě chvíli počkejte. V klidu si vyzkoušejte, jak bude vaše vysílání vypadat. Můžete si například nahrát ukázku a pak si ji prohlédnout.
Pozornost věnujte také nastavení kvality vysílání. Zkontrolujte, zda-li máte nastavené správné rozlišení, video adaptér a encoding. Existují stovky doporučených nastavení, takže doporučujeme dle tématu zvolit vhodný template a pak upravovat dle vlastních preferencí.
Ukázka videa vytvořeného v OBS Studiu:
Hledáte způsob, jak na stahování z YouTube? Připravili jsme pro vás detailní návod
Posledním krokem tak zbývá nastavení scény a celkově vzhledu vysílání. Námi doporučované OBS Studio vám umožní vkládat různá multimedia (video, obrázky, hudba). Společně se zachycením obrazovek, webkamery, či jiných zdrojů dokážete vysílat na profesionální úrovni. Klíčem je kvalita zvuku a hned v závěsu kvalita obrazu. Diváci mnohem více prominou špatný obraz, než-li nekvalitní zvuk.
Dobrý den, neporadíte mi prosím jak vysílat živě pouze zvuk? Dělám jen tak, pro radost svou a pár desítek/stovek posluchačů živé přenosy sportovních zápasů. Po nedávné změně podmínek u youtube se mi vše dost zkomplikovalo. Přenos je mnohem náročnější na kvalitu dat, sice to dělám přes mobilní hotspot, který je… Číst více »
Dobrý den, už z popisu vidím, že byste ideálně chtěl streamovat bez enkoderu a kvalitního připojení. To bohužel jsou dvě základní podmínky, které pro streaming splnit musíme. Vyžaduje to samotná technologie streamování. Streamovat jen audio problém není – ani ve výše uvedených programech. Například v OBS studio jednoduše nevytvoříte video… Číst více »
Děkuji.