Jaké bude počasí dnes a zítra? Na všechny tyto otázky dokáže odpovědět většina aplikací s předpovědí počasí. Pohled do minulosti či dále dopředu už ale dělá většině problém. Počasí před několika dny nabízí k náhledu jen některé a počasí před 200 lety téměř žádná. Aplikace In-počasí umí vše od aktuálních předpovědí po archiv sahající stovky let nazpět i 10 dní dopředu.
Jaké bylo počasí v určitý den?
Prvním dostupným zaznamenaným dnem je 1. leden 1775. A od toho dne najdete v archivu každý jeden zaznamenaný den s historickými meteorologickými záznamy. Vděčit za historické záznamy můžeme pražské klementinské hvězdárně, která sice začala měřit metodicky už v roce 1752, ale data nebyla zdaleka kompletní. První instrumentální pozorování na území Prahy, Brna a dalších měst České republiky probíhala už o 40-50 let dříve, nejednalo se však o systematická pozorování s úplnými záznamy, tak jako je lze v archivu spatřit od roku 1775.
Meteorologická pozorování v pražské klementinské hvězdárně probíhají přes 250 let. Jsou díky tomu cenným zdrojem informací a dat pro historiky i vědce, kteří tak mají přístup k záznamům monitorujícím vývoj a změny na území důležité evropské metropole. Jen pro zajímavost. 17. února 1775 byla minimální teplota v Praze 0,5 °C a maximální 3,8 °C.
Předpověď na 10 dní i archiv počasí
Bohatá předpověď počasí ukazuje data pro nejbližší týden. Nechybí mapa s přehlednými hodnotami pro daný den a po jejím rozkliknutí lze spatřit i informace typu teplota, vlhkost, vítr, nejvyšší a nejnižší teplota a nechybí ani konkrétní čas východu a západu slunce. Náchylnější osoby bude zajímat i kvalita ovzduší a BIO zátěž.
Pro aktuální přehled o srážkách jsou dostupná vizualizovaná data z radaru na mapě. Radar je šikovným nástrojem pro ty, kteří chtějí zjistit, zda bude za chvíli doopravdy pršet či nikoliv. Velké popularitě se dnes radary těší mezi aktivními turisty a sportovci.
Aktuální i archivní meteodata jsou z profesionálních stanic a většinou pocházejí od ČHMÚ či NOAA. Doplňována jsou také o aktuální údaje z poloprofesionálních stanic a teploměrů rozmístěných po celé republice. Přehledy a mapky tak nabízí doopravdy ucelený pohled o aktuálním stavu počasí v České republice.
V archivu jsou i občasné mezery, a to až do roku 1783. Od začátku roku 1784 je již měření souvislé a bez výpadků v měření. Srážky však v Klementinu byly pravidelně měřeny až od 1. května 1804. Díky astronomické observatoři v Klementinu dnes máme k dispozici úžasný zdroj informací, který mnohé napovídá o skutečném vývoji počasí a podnebí v novodobé historii. A co víc, jde o zcela unikátní dlouhodobé měření na území České republiky, jaké nám mohou mnohá místa světa závidět.
Předpověď na 14 dní
Na 14 dní dopředu již Inpocasi.cz nepomůže. Zvládne to třeba stránka Pocasicz.cz, kde předpověď počasí na 14 dní dopředu najdete. U předpovědí na delší časové úseky dopředu je třeba brát hodnoty s nadhledem.
Zdroj: Vlastní, inPocasi