Virtuální cestování ve VR: Může to fungovat?

Cestování je stále záležitost velice obtížná v současném covidovém světě, a pro některé je obtížná celoročně, ať už kvůli strastem časovým nebo finančním. Může VR představovat alespoň částečné řešení?

Je tu několik měsíců, co jsem narazil na aplikaci Wander v bezdrátovém Oculusu Quest 2, a je to jedna z mála, ke kterým se vracím opakovaně. Ono virtuální realita je sice hezká, ale přiznejme si, většinu času pořád prostě nefunguje tak, aby dokázala nejen zaujmout, ale i udržet.

Obrázek: Virtuální cestování ve VR: Může to fungovat?

Screen je nakřivo – vytvářet screenshoty na VR pořádně, s tím jsme se stále nepoprali. Nebo neumím držet hlavu rovně. Zdroj: Wander

Wander je něco trochu jiného. Je to taková směsice mapových aplikací jako Google StreetView zkombinovaná s působivými 360stupňovými fotografiemi a jednoduchým rozhraním, který umožňuje otevřít si mapu světa a vydat se tam, kam chcete. V zásadě tato aplikace není skutečnou virtuální realitou a nejblíže má k základním Google StreetView, které lze ve VR rovněž stáhnout a využívat zdarma.

Znovu bych si Wander zřejmě nekoupil a raději využíval Google aplikaci zdarma, ale to není pointou – jde o virtuální cestování samotné.

Na místa, která už nejsou

Úžasný prvek na tom je možnost náhodného výběru. Klepnete na tlačítku a bum, jste najednou někde na silnici. V Japonsku? V zapadlé vesničce někde na Moravě? Sedmiproudé dálnici v USA? To vše se mi stalo, a pokaždé jsem měl ten pocit, že tohle je zajímavé, a chci vidět víc. A desítky minut trávím procházením okolí, vlastně z pohledu automobilu.

Obrázek: Virtuální cestování ve VR: Může to fungovat?

Interface je jednoduchý, ale postačí. Spodní rozmazaná část není obvykle v aplikaci vidět, její vznik je zapříčiněn způsobem fungování Google StreetView. Zdroj: Wander

Obzvláště úžasné jsou různé cesty po Indonésii či jihovýchodní Asii, kde se oceán misí s džunglemi a horami a vzniká z toho fascinující podívána, pro nás tak cizorodá a vzdálené, ale najednou lusknutím prstu přiblížená.

Není to dokonalá iluze. Střídavá kvalita, různé roky a počasí u StreetView, samozřejmě žádné dodatečné zážitky, pachy, jídlo a podobně, zkrátka ty další integrální součástí turistiky, které má každý specifické a jedinečné.

Přesto na tom něco je: Ta touha objevovat, poznávat, vidět, to Wander, a jiné aplikace stejného druhu (je jich docela hodně), naplní. Není to tak, že by člověk ono místo viděl ve VR a už by se tam nechtěl vypravit reálně, to vůbec ne, ani trochu. Na ukojení cestovatelské horečky vprostřed pandemie to ale, alespoň v mém případě, vystačí.

Obrázek: Virtuální cestování ve VR: Může to fungovat?

Zdroj: Pexels

Když to nejde jinak

Může podobná aplikace cestování nahradit? Jednoznačně ne. Může ho dočasně zastat? Možná ano. Je to pěkný „předkrm“ pro ty, co cestovat nemohou, z různých důvodů. A dává člověku představu, jak by mohlo vypadat v budoucnosti cestování na místa, která už třeba ani neexistují – ale jsou stále zachycena na videích a fotografiích.

Kdo ví, třeba za půl století se budou lidé vydávat virtuálně za památkami, které dnes bereme jako běžné, ale mezitím přestanou existovat.

Komentář

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
František

Virtuální realita může pomoci jen z části. Především tehdy, když si uvědomíme, že na světě je tolik zajímavých míst, které nemůžeme poznat buď proto, že nemáme dostatek finančních prostředků nebo je náš život příliš krátký na poznání všeho. I proto často používám Google Street, projíždím si silnicemi mezi městy, prohlížím… Číst více »

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?