Jak to astronautky řeší s hygienickými prostředky a na co se bude muset myslet, až poletí posádka k Marsu?
Pobyt ve vesmíru má na celkové fungování organismu značný vliv. Kosti ztrácí svou hustotu, svaly slábnou, z kardiovaskulárního systému se stává lenoch a mozeček se přizpůsobuje novému prostředí. Jeden systém ale ztrátou gravitace překvapivě ovlivněn není–menstruační cyklus.
Vědecká pozorování zjistila, že menstruační cyklus astronautek zůstává ve vesmíru stejný. Dokonce i menstruační krev se vylučuje z těla správně a nehromadí se v děloze, což byl jeden z argumentů inženýrů brojících proti ženám-astronautkám.
Když měla v roce 1983 letět do kosmu první americká žena, Sally Ride, inženýři ji chtěli na týdenní misi vybavit 100 tampóny, pro jistotu. Od té doby ve vesmíru žily a pracovaly desítky žen…a bez komplikací.
Krátké mise nejsou problém, jak to bude při cestě na Mars?
Problém ovšem je, že všechna zdravotní data o vlivu beztížného stavu na ženský organismus pocházejí z krátkodobých misí. Jak to ale bude při cestě na Mars, to je jednou z otázek, na kterou se nyní vědci snaží najít odpověď.
Ani osobní hygiena není ve vesmíru zrovna ideální, a proto se řada astronautek vydává cestou antikoncepčních pilulek, které berou jak při tréninku zde na Zemi, tak poté i během mise na orbitě.
Pro cestu na Mars by to však znamenalo, že by posádka s sebou musela vést nejen velké množství hygienických prostředků, ale také přes 1 100 antikoncepčních pilulek zabraňujících ovulaci. A to při cenách milionů dolarů za 1 kg nákladu dopravených na Mars není vhodné.
Dlouhodobě působící antikoncepce jako řešení
Jedním z aktuálně testovaných řešení tak je tzv. dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce. Implantát vložený pod kůži, nebo do dělohy, který postupně vylučuje hormony potlačující menstruaci.
Studie zatím neprokázaly žádný negativní vliv na ženské tělo, je-li vystaveno přetížení působícímu při startu a přistání kosmické lodi. Možný zádrhel může být, že některé syntetické antikoncepční hormony podporují řídnutí kostí, což může vést k osteoporóze nebo zlomeninám.
Věděli jste, že záchod a systém na tvorbu pitné vody z moči, který je na ISS, nedokáže odfiltrovat menstruační krev?
Zdroj: Twitter @TweetujiciMilos