Špatně viditelný displej telefonu může být způsobený nevhodným nastavením a kalibrací senzoru. Jak rychle zjistit zda senzor v telefonu funguje správně a jak snadno provést kalibraci senzoru jasu?
Většina telefonů, tabletů a nositelné elektroniky má na svém těle světelná senzor. Ten na základě okolních světelných podmínek upravuje jas displeje tak, aby byl dobře viditelný a zároveň docházelo k šetření baterie zařízení.
Tmavý, nebo moc jasný displej telefonu
Pokud je displej špatně vidět a obsah není čitelný, může být problémem právě špatně nastavený jas. Na Androidu i Apple iOS lze jas zvýšit či snížit v nastavení či ještě jednodušeji ve stahovací liště s notifikacemi.
Manuální ovládání je však poměrně nepraktické a může obtěžovat v noci a ve chvílích, kdy se např. přesunete z kanceláře na denní světlo – na displeji buďto bude moc tma, nebo naopak bude nepříjemně svítit. Lepší volbou je správně nastavení automatický jas.
Máte problémy s podsvícením displeje? Zkuste jednoduchou kalibraci
Automatický jas (někdy v nastavení nazývaný jako Adaptivní jas) u většiny zařízení umožňuje částečnou úpravu podsvícení displeje i v případě, že vše řídí senzor. V takovém případě dáváte telefonu informaci, že máte raději jasnější či tmavší obrazovku a telefon bude sice jas upravovat, ale s přihlédnutím k vaší volbě.
Pokud se vám delší dobu nedaří najít optimální hladinu, zkuste jednoduchou kalibraci senzoru. Jak na kalibraci senzoru jasu displeje?
- Odemkněte telefon či jiné zařízení.
- Zakryjte senzor jasu prstem (většinou se nachází vedle selfie kamery v horní části zařízení u reproduktoru.
- Stáhněte lištu s nastavením a vypněte volbu automatického jasu. Pokud zde volbu nenajdete, jděte do Nastavení a hledejte menu Displej či Zobrazení.
- Po vypnutí automatického jasu jej manuálně táhlem snižte na minimum.
- Prst držte na senzoru opět automatický jas aktivujte.
- Následně rychle aktivujte a deaktivujte automatický jas.
- Poté opět zakryjte senzor prstem a najděte místo s dostatkem denního světla. Zde sundejte prst ze senzoru, nastavte maximální hodnotu jasu a opět aktivujte automatický či adaptivní jas.
Postup se může zdát podivný, ale podle zkušeností uživatelů na mnohých diskuzních fórech funguje. Pokud se divíte, proč zakrýváme i senzor při vypnutém automatickém jasu, vězte že je na pozadí neustále aktivní. Ověřit si to můžete v šikovné aplikaci Sensors Multitool pro Android.
Ověřte, zda senzor jasu funguje
Po instalaci zmíněné aplikace můžete snadno zjistit, zda senzor jasu funguje. Pokud si v menu zobrazíte položku „Light“, zobrazí se aktuální grafy a ukazatele hodnot. Zakrytím senzoru prstem by se měl graf změnit podobně, jako můžete spatřit na našich snímcích obrazovky. Zjistíte tak přinejmenším, zda senzor vůbec funguje.
Světlo má významný vliv na lidské zdraví a kvalitu spánku. Modrému světlu se můžete vyhnout mnoha způsoby i bez brýlí pro práci s PC.