Brýle pro práci s počítačem nepotřebujete – bezplatná aplikace funguje skvěle

Modré světlo má velký dopad na náš spánek. „Dočtu článek a pustím si ještě jeden díl seriálu před spaním,“ říkám si tak v noci. Nakonec je z toho prohlídka poloviny oblíbených stránek a několik dílů seriálu. Čím to je? Jak se ukazuje, za vše může záření z displejů, které má na naše biologické hodiny negativní vliv. Bránit se však lze jednoduše a především zdarma.

Obrázek: Brýle pro práci s počítačem nepotřebujete - bezplatná aplikace funguje skvěle

Možná jste slyšeli o brýlích, které dokáží odfiltrovat modré záření z displeje a tím šetří vaše oči a brání negativním dopadům „koukání do monitoru“. Brýle,kterých je na trhu v nabídce spousta, sice často fungují, ale na rozdíl od očí nejsou šetrné k vaší peněžence. Jedny takové brýle totiž vyjdou na 1 000 Kč až 2 500 Kč. Nehledě na to, že spousta z nás brýle na hlavě déle nesnese a nechce zbytečně utrácet. Stejnou službu jako brýle však udělají i specializované aplikace pro telefony i počítače.

Špatně se vám usíná po práci s elektronikou? Může za to modré světlo

Modrá složka světla, jak ukazují vědecké studie, má negativní vliv na lidský spánkový cyklus. Tedy, abychom byli přesnější, má negativní vliv, pokud jsme mu vystaveni v noci, neboť naše tělo jej chápe jako přítomnost denního světla a upravuje tomu naše biologické hodiny. A teď si vzpomeňte, jaké světlo (barvu/teplotu) vidíte v obličeji lidí kolem sebe, když přijde tma. Je jedno, zda koukají do displeje telefonu, tabletu, nebo notebooku.

Ve Windows 10 brzy aplikace nebude potřeba – Microsoft funkci implementuje do systému

Řešení je překvapivě jednoduché a v mobilních telefonech jej dokonce již někteří výrobci implementují. Funkce potlačení modré barvy na displeji  přizpůsobí barvy displeje tak, aby zredukovaly modrou složku a tím snižují negativní dopady. Noční mód různí výrobci nazývají odlišně. Na počítačích, v případě Mac OS, se jedná o tzv. „Night shift“, Windows funkci dokonce zatím oficiálně nemají, ale brzy se jí prý dočkáme pod názvem „Night light“ (Noční světlo). Pro Android pak můžeme doporučit např. aplikaci Twilight.

Obrázek: Brýle pro práci s počítačem nepotřebujete - bezplatná aplikace funguje skvěle

f.lux upravuje barvy automaticky a je zdarma pro Windows i Android

Když na Windows funkce chybí, nezbývá nic jiného, než sáhnout po aplikacích třetích stran. Skvělou volbou je oblíbený aplikace F.Lux. Jednoduchý program po instalaci podle vaší lokality a denní doby upraví barvy na displeji tak, aby byly co nejméně agresivní a snaží se co nejvíce potlačit ono modré světlo.

Obrázek: Brýle pro práci s počítačem nepotřebujete - bezplatná aplikace funguje skvěle

Na aplikaci je skvělá její jednoduchost. Pokud nechcete, nemusíte nic dalšího nastavovat, stačí ji nechat spouštěnou a vše se bude dít automaticky. Jediné, co doporučujeme, je upřesnění lokality podle PSČ (f.lux se sice umístění snaží uhodnout, ale ne vždy přesně), aby aplikace správně měnila barvy displeje podle denní doby.

Brýle na PC nutně nepotřebujete. Před modrým světlem vás ochrání i šikovné aplikace, které jsou dostupné pro zařízení s Windows i mobilní zařízení. Pokud se je přeci jen rozhodnete vyzkoušet, zkuste předtím alespoň bezplatnou aplikaci a poté nám dejte vědět, zda jste zaznamenali nějaký rozdíl.

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Future Port Prague 2019: Svátek futurismu ukázal budoucnost v technologiích, kráse, AI i sexu
Future Port Prague 2019: Svátek futurismu ukázal budoucnost v technologiích, kráse, AI i sexu
Obrázek: HTC Vive Cosmos už nepotřebuje trackovací majáky
HTC Vive Cosmos už nepotřebuje trackovací majáky
Obrázek: Velký výkon v malém těle: ROG Zephyrus S GX502GW je elegantní dříč s nádherným designem
Velký výkon v malém těle: ROG Zephyrus S GX502GW je elegantní dříč s nádherným designem