Brýle pro práci s počítačem nepotřebujete: Bezplatné aplikace chrání oči před modrým světlem

Jak fungují brýle na počítač? Filtrují modré světlo, které má velký dopad na náš spánek. „Dočtu článek a pustím si ještě jeden díl seriálu před spaním,“ říkáte si v noci. Nakonec je z toho prohlídka poloviny oblíbených stránek a několik dílů seriálu. Čím to je? Jak se ukazuje, za vše může záření z displejů, které má na naše biologické hodiny negativní vliv. Bránit se však lze jednoduše a především zdarma. I bez brýlí.

Brýle proti modrému světlu jsou drahé

Možná jste slyšeli o brýlích, které dokáží odfiltrovat modré záření z displeje a tím šetří vaše oči a brání negativním dopadům „koukání do monitoru“. Brýle, kterých je na trhu v nabídce spousta, sice často fungují, ale na rozdíl od očí nejsou šetrné k vaší peněžence. Jedny takové brýle totiž vyjdou na 1 000 Kč až 2 500 Kč. Nehledě na to, že spousta z nás brýle na hlavě déle nesnese a nechce zbytečně utrácet. Stejnou službu jako brýle udělají i specializované aplikace pro telefony i počítače.

Obrázek: Brýle pro práci s počítačem nepotřebujete: Bezplatné aplikace chrání oči před modrým světlem

Špatně se vám usíná po práci na PC? Může za to modré světlo

Modrá složka světla, jak ukazují vědecké studie, má negativní vliv na lidský spánkový cyklus. Tedy, abychom byli přesnější, má negativní vliv, pokud jsme mu vystaveni v noci, neboť naše tělo jej chápe jako přítomnost denního světla a upravuje tomu naše biologické hodiny. A teď si vzpomeňte, jaké světlo (barvu/teplotu) vidíte v obličeji lidí kolem sebe, když přijde tma. Je jedno, zda koukají do displeje telefonu, tabletu, nebo notebooku.

Noční režim ve Windows 10: Noční osvětlení už máte v počítači

Řešení je překvapivě jednoduché a v mobilních telefonech jej dokonce již někteří výrobci implementují. Funkce potlačení modré barvy na displeji  přizpůsobí barvy displeje tak, aby zredukovaly modrou složku a tím snižují negativní dopady.

Obrázek: Brýle pro práci s počítačem nepotřebujete: Bezplatné aplikace chrání oči před modrým světlem

Noční mód různí výrobci nazývají odlišně. Na počítačích, v případě Mac OS, se jedná o tzv. „Night shift“, Windows 10 funkci mají od názvem „Night light“ (Noční osvětlení). Funkci aktivujete snadno. Ve vyhledávání Windows hledejte „Noční osvětlení“ a následně si aktivujte, kdy se má funkce sama zapínat.

Obrázek: Brýle pro práci s počítačem nepotřebujete: Bezplatné aplikace chrání oči před modrým světlem

Noční režim na Androidu? Filtr modrého světla spustíte snadno

Pro Android pak můžeme doporučit např. aplikaci Twilight. Ta je dostupná zdarma a dokáže změnit záření displeje do jiných barev a utlumit tak agresivní modré světlo. Aplikace funguje na všech zařízeních a je dostupná zdarma.

Pokud máte mobil s novější verzí systému Android, nemusíte ani instalovat aplikaci. Stačí v nastavení vyhledat položku „Komfortní čtení“ a aktivovat filtr modrého světla. Ten zmírňuje únavu očí odfiltrováním modrého světla. Displej má po zapnutí funkce teplejší tóny a působý žlutým až načervenalým dojmem.

Noční režim ve Windows chytřeji: f.lux upravuje barvy automaticky a šetří oči

Když na Windows funkce chybí, nezbývá nic jiného, než sáhnout po aplikacích třetích stran. Skvělou volbou je oblíbený aplikace F.Lux. Jednoduchý program po instalaci podle vaší lokality a denní doby upraví barvy na displeji tak, aby byly co nejméně agresivní a snaží se co nejvíce potlačit ono modré světlo.

Obrázek: Brýle pro práci s počítačem nepotřebujete: Bezplatné aplikace chrání oči před modrým světlem

Na aplikaci je skvělá její jednoduchost. Pokud nechcete, nemusíte nic dalšího nastavovat, stačí ji nechat spouštěnou a vše se bude dít automaticky. Jediné, co doporučujeme, je upřesnění lokality podle PSČ (f.lux se sice umístění snaží uhodnout, ale ne vždy přesně), aby aplikace správně měnila barvy displeje podle denní doby.

Brýle na PC nutně nepotřebujete. Před modrým světlem vás ochrání i šikovné aplikace, které jsou dostupné pro zařízení s Windows i mobilní zařízení. Pokud se je přeci jen rozhodnete vyzkoušet, zkuste předtím alespoň bezplatnou aplikaci a poté nám dejte vědět, zda jste zaznamenali nějaký rozdíl.

Obrázek: Robotický batoh: Zábavné, ale je to praktické?
Robotický batoh: Zábavné, ale je to praktické?
Obrázek: Pozor na omyl: Náramkem Mi Band 6 s NFC v Česku zatím nezaplatíte
Pozor na omyl: Náramkem Mi Band 6 s NFC v Česku zatím nezaplatíte
Obrázek: Extrémně bílá barva má záznam v Guinnessově knize rekordů: Mohla by nahradit klimatizace
Extrémně bílá barva má záznam v Guinnessově knize rekordů: Mohla by nahradit klimatizace
Obrázek: Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny
Technologická Praha má být chytřejší a dostupnější pro všechny
Obrázek: YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček
YouTube umožní stahování videí na počítačích, má to ale háček
Obrázek: Extrémně bílá barva má záznam v Guinnessově knize rekordů: Mohla by nahradit klimatizace
Extrémně bílá barva má záznam v Guinnessově knize rekordů: Mohla by nahradit klimatizace
Obrázek: Špatný obraz při videohovoru? Google Meet přidává funkci automatické úpravy obrazu
Špatný obraz při videohovoru? Google Meet přidává funkci automatické úpravy obrazu
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network