U volně žijících zástupců paviánů byl pozorován zajímavý jev, kdy se zvířata při pohledu na vlastní odraz v zrcadle nepoznávala, což je v rozporu s dříve zjištěnými výsledky podobného testu z laboratoře. Výzkum nyní vyvolává otázky o tom, zda-li je sebeuvědomění vlastností vrozenou, nebo naučenou.
Nové informace o chování paviánů byly nedávno zveřejněny v časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences. Studie byla provedena na skupině primátů v přírodním parku Tsaobis v africké Namibii. V blízkosti vodních zdrojů, které navštěvují dvě tlupy paviánů čakma (Papio ursinus), byla rozmístěna velká zrcadla. Když se paviáni dívali do zrcadel, výzkumníci jim na tváře nebo uši namířili laserový bod, aby vyhodnotili jejich reakce. Cílem studie bylo zjistit, zda si tito primáti dokážou spojit odraz se svým tělem.
“Baboons are doing very well without possibly having a concept of self-awareness,” says evolutionary anthropologist Alecia Carter. “And I'm not entirely sure what they could get out of it.”https://t.co/71V306qUt6
— Science News (@ScienceNews) January 31, 2025
Na test pozitivně reagoval pouze jediný pavián
Přestože zvířata reagovaly na viditelný bod na svých rukou nebo nohou, při promítání laserového bodu na jejich obličej před zrcadlem nereagovali téměř vůbec. Podíváme-li se na konkrétní čísla, pak zhruba dvě třetiny paviánů se při osvícení místa na těle na daný bod podívaly. V případě, kdy byl ale bod promítnut na jejich obličej, zareagoval pouze jeden jedinec ze skupiny 51 primátů. Tato zjištění naznačují, že volně žijící paviáni mohou postrádat sebeuvědomění, což je vlastnost, která byla dříve pozorována u některých jiných druhů v laboratorních podmínkách.
Podle autorů studie je schopnost uvědomovat si sebe sama poměrně složitým fenoménem, který není snadné jednoduše posuzovat. Vědcům se však v minulosti osvědčil právě test se zrcadly a laserem, který byl již použit například ke studiu jiných živočišných druhů. Podle primatologů výzkum ukázal, že paviáni mají problém se v zrcadle poznat, zatímco cvičené opice, například makaci rhesus, chovaní v laboratorních podmínkách, toto omezení nemají.
Co z výzkumu vyplývá pro naši populaci
Dřívější studie přinesly zjištění, že zrcadlovým testem projde zhruba 65 % dětí ve věku do dvou let. Proto není názor na uvědomování se sama u lidské populace napříč odbornou veřejností jednoznační. Stále častěji se ale objevují úvahy o tom, že tento rys se objevuje až během vývoje a lze jej charakterizovat spíše jako spektrum než jako binární vlastnost. Sebeuvědomění však nemusí být pro zvířata nakonec důležité pro přežití, a přímé srovnání s lidmi tak nemusí být objektivní. Přesto ale studie přináší nové poznatky o chování primátů, kteří jsou našimi nejbližšími příbuznými.