V některých ohledech je život v Číně podobný dystopickému románu George Orwella 1984. Přinejmenším v oblasti sledování je totiž asijská velmoc bezkonkurenční: kamerový systém je úplně všude a využívá i pokročilé technologické novinky.
Velmi populární jsou například biometrické technologie, a to nejen otisky prstů, ale také sken obličeje nebo, duhovky oka nebo dlaně.
Zpět však ke kamerám: ty právě spoléhají na umělou inteligenci a rozpoznávání obličeje. Technologie však zatím zdaleka není dokonalá, jak ilustruje nedávná událost z čínského přístavního města Ning-po s 3,5 miliony obyvatel.
Pro lepší pochopení kontextu: policie ve větších městech v Číně využívá systém, kdy neukáznění chodci (přechází mimo přechod, narušují provoz a podobně) jsou pomocí záznamu z kameru veřejně vyobrazeni na velké tabuli, kde je k nim automaticky připojeno jejich jméno, příjmení a popis domnělého pochybení.
Porušení pravidel je trestáno veřejným zostuzením, ale co když systém chybuje?
Právě to se přihodilo místně známé podnikatelce Dong Mingzhu. Mělo to však drobný problém: na místě vůbec nebyla.
Kamera zachytila kolem projíždějící autobus, na jehož boku se nacházela její fotografie jako součást reklamy.
Přestože policie brzy chybu opravila s tvrzením, že svůj systém na rozpoznávání obličejů vylepšila a policejní záznam Mingzhu odstranila, faktem zůstává, že technologie nejsou ani zdaleka neomylné a to může představovat problém. Obzvláště v zemi, kde se inovace běžně využívají k represím, jak by mohla doložit také menšina Ujgurů.
V tomto případě navíc problém z části zažehnalo i to, že šlo o poměrně dobře známou osobnost. Zda by došlo k napravení chyby u řadového čínského občana? O tom lze pouze spekulovat.
Zatímco systém v Nang-po uveřejňuje na velký displej jak fotografii, tak osobní údaje neukázněného chodce, jiná města se tomu z technických nebo jiných důvodů vyhýbají.
Pokud bychom chtěli na incidentu najít něco pozitivního, tak snad jen to, že současnému systému skutečně neujde žádný obličej – ani ten vytištěný na autobusu.
To je hrozné, uplně jiný svět. Jak jen z pouhe kamery na přechodu poznaji i osobni údaje dané osoby. O tomhle se stb ani nesnilo.
Kamera si propojí obličej s fotografií na osobním dokladu jedince; princip je v podstatně jednoduchý, byť praxe je samozřejmě o mnoho složitější. Propojené databáze se všemi údaji o jednotlivci jsou naprosto běžné, v některých částech Číny je rovněž povinné předat úřadům otisky prstů: tím je vlastně naprosto nemožné, aby se… Číst více »
Velice mě mrzí, jakým způsobem se ten svět ubírá, nehledě na to, že některé zdroje upozorňují, že na těchto technologií pro Čínu pracují nějaké západní firmy(nebudu teď moc konkrétní je to pár měsíců na zpět co jsem o tom četl). Člověk si pak uvědomuje jaké měl štěstí, že přirozeně technologickému… Číst více »