Kanadská vláda plánuje zakázat Flipper Zero a podobná zařízení, označujíc je za nástroje, které zloději mohou využít ke krádežím automobilů. Tento krok přichází jako reakce na rostoucí obavy veřejnosti z nárůstu krádeží vozidel, které jsou v zemi nyní hlášeny každých šest minut. Kanada však poněkud nešťastně zařadila do výčtu zakázaných zařízení i taková, která za krádežemi automobilů ani stát nemohou. Místo tlaku na výrobce automobilů, kteří by mohli svá vozidla lépe zabezpečit, tak omezuje dostupnost určitých technologií na svém trhu.
Na první pohled vypadá jako hračka. Flipper Zero je ale nenápadné zařízení určené pro testování zabezpečení různých elektronických zařízení prostřednictvím mnoha protokolů. V malé krabičce se nachází RFID, 433/868MHz rádio, NFC, IR a Bluetooth. Uživatelé od jeho uvedení na trh sdílí videa, která demonstrují schopnost provádět jednoduché hackerské útoky zachytáváním signálu klíčů a jeho opětovným přehráváním k odemykání aut, garážových vrat, aktivaci zvonků a klonování různých digitálních klíčů, čipů a kartiček.
Kanada přistupuje k zákazu
François-Philippe Champagne, kanadský ministr průmyslu, vyjádřil na sociální síti Twitter (X) obavy, že „zločinci využívají sofistikované nástroje ke krádežím aut a Kanaďané jsou oprávněně znepokojeni“. Tento krok následuje po národním summitu proti krádežím automobilů, který hostila vláda Kanady v Ottawě.
Podle vlády je v Kanadě každý rok nahlášeno okolo 90 000 ukradených vozidel, což představuje ztrátu v hodnotě 1 miliardy dolarů ročně, zahrnující náklady na pojištění, opravy a náhrady ukradených vozidel.
Výrobce se brání
Na obranu svého produktu společnost Flipper Devices, výrobce zařízení, tvrdí, že Flipper Zero nemůže být použit k odcizení vozidel vyrobených v posledních 24 letech. „Bezpečnostní systémy aut vyrobených po roce 2000 používají tzv. klouzavé kódy, a Flipper Zero navíc nemá schopnost aktivně blokovat signál od majitele, jak je při podobných krádežích zvykem,“ říká Alex Kulagin, COO společnosti Flipper Devices. Poukazuje na to, že při podobném útoku nejčastěji podvodníci zablokují signál z klíče majitele a odchytí ho, aby jej mohli následně sami vyslat v příhodnou chvíli. Majitel si myslí, že vozidlo zamkl a odejde.
A very stupid decision by the Canadian government – instead of pushing car manufacturers into increasing their safety and urgently releasing security updates.
Canada to ban the Flipper Zero to stop surge in car theftshttps://t.co/DDUjcYqJ4c
— Pavol Lupták (@wilderko) February 10, 2024
Flipper Zero může být v rukou podvodníků nebezpečný, stejně tak ale notebook či upravený telefon. Amazon zakázal prodej Flipper Zero od dubna 2023 s odůvodněním, že jde o zařízení pro skimming (kopírování) platebních karet, což následovalo po kroku brazilské Národní telekomunikační agentury, která začala v březnu 2023 zabavovat dovezená zařízení Flipper Zero kvůli jejich údajnému používání zločinci. Flipper Zero to tak na trhu rozhodně nemá jednoduché. Zprvu zajímavá hračka pro technologické nadšence může být v některých ohledech použita i zločinci, na což nyní doplácí.