Kanada zakazuje hackovací krabičku Flipper Zero kvůli nárůstu krádeží automobilů

Kanadská vláda plánuje zakázat Flipper Zero a podobná zařízení, označujíc je za nástroje, které zloději mohou využít ke krádežím automobilů. Tento krok přichází jako reakce na rostoucí obavy veřejnosti z nárůstu krádeží vozidel, které jsou v zemi nyní hlášeny každých šest minut. Kanada však poněkud nešťastně zařadila do výčtu zakázaných zařízení i taková, která za krádežemi automobilů ani stát nemohou. Místo tlaku na výrobce automobilů, kteří by mohli svá vozidla lépe zabezpečit, tak omezuje dostupnost určitých technologií na svém trhu.

Na první pohled vypadá jako hračka. Flipper Zero je ale nenápadné zařízení určené pro testování zabezpečení různých elektronických zařízení prostřednictvím mnoha protokolů. V malé krabičce se nachází RFID, 433/868MHz rádio, NFC, IR a Bluetooth. Uživatelé od jeho uvedení na trh sdílí videa, která demonstrují schopnost provádět jednoduché hackerské útoky zachytáváním signálu klíčů a jeho opětovným přehráváním k odemykání aut, garážových vrat, aktivaci zvonků a klonování různých digitálních klíčů, čipů a kartiček.

Obrázek: Kanada zakazuje hackovací krabičku Flipper Zero kvůli nárůstu krádeží automobilů

Flipper Zero je univerzální hackovací zařízení, které sice mnoho věcí zjednodušuje, ale jeho zákaz se z vícero důvodů jeví jako přehnaný. Foto: Se souhlasem Flipper Devices

Kanada přistupuje k zákazu

François-Philippe Champagne, kanadský ministr průmyslu, vyjádřil na sociální síti Twitter (X) obavy, že „zločinci využívají sofistikované nástroje ke krádežím aut a Kanaďané jsou oprávněně znepokojeni“. Tento krok následuje po národním summitu proti krádežím automobilů, který hostila vláda Kanady v Ottawě.

Podle vlády je v Kanadě každý rok nahlášeno okolo 90 000 ukradených vozidel, což představuje ztrátu v hodnotě 1 miliardy dolarů ročně, zahrnující náklady na pojištění, opravy a náhrady ukradených vozidel.

Výrobce se brání

Na obranu svého produktu společnost Flipper Devices, výrobce zařízení, tvrdí, že Flipper Zero nemůže být použit k odcizení vozidel vyrobených v posledních 24 letech. „Bezpečnostní systémy aut vyrobených po roce 2000 používají tzv. klouzavé  kódy, a Flipper Zero navíc nemá schopnost aktivně blokovat signál od majitele, jak je při podobných krádežích zvykem,“ říká Alex Kulagin, COO společnosti Flipper Devices. Poukazuje na to, že při podobném útoku nejčastěji podvodníci zablokují signál z klíče majitele a odchytí ho, aby jej mohli následně sami vyslat v příhodnou chvíli. Majitel si myslí, že vozidlo zamkl a odejde.

Flipper Zero může být v rukou podvodníků nebezpečný, stejně tak ale notebook či upravený telefon. Amazon zakázal prodej Flipper Zero od dubna 2023 s odůvodněním, že jde o zařízení pro skimming (kopírování) platebních karet, což následovalo po kroku brazilské Národní telekomunikační agentury, která začala v březnu 2023 zabavovat dovezená zařízení Flipper Zero kvůli jejich údajnému používání zločinci. Flipper Zero to tak na trhu rozhodně nemá jednoduché. Zprvu zajímavá hračka pro technologické nadšence může být v některých ohledech použita i zločinci, na což nyní doplácí.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte