Když chytré hodinky zachraňují životy. Jak jsme ze zápěstí přišli na problémy se zdravím?

Chytré hodinky se postupně staly nejen stylovými doplňky, ale také sofistikovanými nástroji, které pomáhají sledovat a zlepšovat naše zdraví. Senzory v chytrých hodinkách mohou monitorovat a analyzovat řadu zdravotních parametrů a přinést cenné informace přímo z našeho zápěstí. Jaké jsou dostupné technologie a jaké diagnózy nám mohou pomoci odhalit? V článku si ukážeme několik případů, kdy chytré hodinky doslova zachraňovaly životy.

Senzor SpO2

Senzor SpO2 měří okysličení krve, konkrétně procentuální saturaci kyslíku v naší periferní krvi. Při normálních hodnotách by měla být saturace kyslíkem mezi 95 % a 100 %. Pokud je hodnota nižší, může to signalizovat problémy jako hypoxii, anémii nebo dokonce poruchy srdce a plic. Tato technologie je zvláště užitečná při monitorování lidí s chronickými respiračními onemocněními, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN, dříve chronická bronchitida).

Obrázek: Když chytré hodinky zachraňují životy. Jak jsme ze zápěstí přišli na problémy se zdravím?

Saturace krve kyslíkem byla v době covidové důležitým ukazatelem pro lékaře. Foto: Redakce inSmart.cz

Senzor okysličení krve zachraňoval životy v průběhu pandemie

Během pandemie COVID-19 se optický senzor stal neocenitelným nástrojem pro rychlou detekci příznaků nákazy. Saturace kyslíkem byla totiž důležitým ukazatelem pro to, zda už je v dané situaci nutné volat záchrannou službu. Hodnoty pod 90 % jsou považovány za životu nebezpečné a pod 80 % jde již o kritický stav. Hodinky byly v době covidu neocenitelným pomocníkem. Obzvlášť pak v situaci, kdy bylona začátku pandemie téměř nemožné sehnat samotný oxymetr, tedy přístroj určený k saturaci krve kyslíkem.

Optický senzor srdečního tepu

Tato technologie, známá také jako optické měření srdečního tepu (PPG), využívá světla, které prochází kůží a odrazí se od krevních buněk zpět do snímače. Intenzita odraženého světla se mění s každým srdečním úderem a umožňuje tak chytrým hodinkám zaznamenat srdeční rytmus. I proto hodinky v pravidelných intervalech zespodu svítí. Výsledky mohou odhalit příznaky jako je tachykardie (rychlý srdeční tep), bradykardie (pomalý srdeční tep), nebo arytmie, což je nepravidelný srdeční rytmus. Pro přesnou detekci arytmie je však potřeba měření s EKG. Nutno však podotknout, že senzor srdečního tepu umí být při správném utažení řemínku velmi přesný a v různých obměnách se používá i v nemocničním prostředí.

Jak senzor srdečního tepu pomohl odhalit hyperfunkci štítné žlázy

Začátek pandemie byl pro mnohé z nás stresujícím obdobím. Platí to i o autorovi tohoto článku. Stres, snaha zabezpečit rodinu a pracovní nasazení vedlo k tomu, že jsem začal slyšel svůj vlastní srdeční tep. Myslel jsem si, že problém souvisí s problémy s páteří a nějakou chvíli ho neřešit. V danou dobu jsem měl k dispozici na test chytré hodinky od Watch GT 2 Pro a byly to po vybalení právě ony, kdo mi potvrdil, že něco není v pořádku.

Obrázek: Když chytré hodinky zachraňují životy. Jak jsme ze zápěstí přišli na problémy se zdravím?

Optické měření srdečního tepu je překvapivě přesné. EKG sice nenahradí, ale zato dokáže měřit ze zápěstí i při sportu. Foto: Redakce inSmart.cz

Klidový srdeční tep se v mém případě pohyboval kolem 135-150 úderů za minutu, což je hodnota, kterou můžete mít ve fitku, ale rozhodně ne při sezení na gauči. Následovala rychlá návštěva lékaře, který zmínil podezření na hyperfunkci štítné žlázy.

Vyšetření endokrinologem diagnózu ve vážném stádiu potvrdilo. Stav byl vážný a následovala několikaletá léčba medikamenty (kortikosteroidy, léky na tlumení funkce štítné žlázy, léky na tlumení srdeční činnosti), která pokračuje dodnes.

Senzor EKG

Elektrokardiogram (EKG) je dalším významným přírůstkem do světa chytrých hodinek. Tato technologie využívá dva kontaktní body na těle uživatele (jeden na zápěstí, druhý obvykle na prstu druhé ruky) k zaznamenání elektrické aktivity srdce. I proto je nutné se prstem při měření dotýkat např. korunky chytrých hodinek.

Obrázek: Když chytré hodinky zachraňují životy. Jak jsme ze zápěstí přišli na problémy se zdravím?

EKG v hodinkách již dosáhlo přesnosti, kdy jsou hodinky schopny přesně detekovat fibrilaci srdečních síní a další diagnózy. Foto: Se souhlasem Huawei

Jak EKG senzor v hodinkách zachránil život čtenáře

EKG může odhalit různé poruchy srdečního rytmu, jako je fibrilace síní, což je velmi běžná forma arytmie, která zvyšuje riziko mrtvice. Důležitost technologie potvrzuje i řada případů z našeho okolí. Nedávno jsme psali o případu, kdy hodinky uživateli detekovaly fibrilaci srdečních síní a doporučily mu okamžitou návštěvu nemocnice. Naštěstí tak učinil a v Jihlavě mu lékaři potvrdili přesnou diagnózu z hodinek – fibrilaci srdečních síní. Mohli tak obratem provést úpravu frekvence srdce díky elektrickým impulzům a zahájit léčbu medikamenty.

Stejně jako Michal jsem měl i já pozitivní zkušenost s přístupem lékařů, kteří hodnoty naměřené hodinkami brali v potaz,  pracovali s nimi a uvedli je v lékařské zprávě.

Funkce detekce pádu

Jednou z důležitých funkcí některých chytrých hodinek, která může hrát roli v zachraňování životů, je detekce pádu. Tato technologie funguje na základě akcelerometru a gyroskopu.

Když tyto senzory zachytí náhlý, prudký pohyb, systém rozpozná, že mohlo jít o pád. Pokud je aktivována, funkce automaticky vyzve uživatele, aby potvrdil, zda je v pořádku. Pokud uživatel neodpoví do určité doby, hodinky mohou automaticky odeslat nouzové hlášení spolu s lokalizačními údaji na předem definované kontakty nebo dokonce volat služby tísňového volání.

Detekce pádu je obzvláště důležitá pro seniory a osoby se zdravotním postižením, u nichž může pád představovat závažné nebezpečí. Tato technologie však může být užitečná pro kohokoli, například pro sportovce nebo outdoorové nadšence, kteří se často vydávají do odlehlých oblastí, kde by rychlé získání pomoci mohlo být klíčové. Nejlepší benefity tato funcke přináší v případě, že máte hodinky s eSIM, které jsou připojené k síti i bez připojení k telefonu.

Tlakoměr v hodinkách? Huawei umí nafouknout řemínek

Chytré hodinky od Huawei Watch D mají přítomný tlakoměr s chytrým nafukovacím náramkem, což je na trhu s nositelnou elektronikou unikát. Hodinky dokáží přesně vyhodnotit tlak uživatele a hodnoty zaznamenat. Navíc mají zdravotnickou certifikaci a jejich hodnoty jsou v tomto případě srovnatelné s profesionálními přístroji. Výrobci si totiž většinou na přísnou zdravotnickou certifikaci netroufají.

Tlakoměr funguje na bázi nafouknutí řemínku zabudovaným miniaturním kompresorem, tedy podobně jako tradiční tlakoměry používané v zdravotnických zařízeních. Toto zařízení umožňuje uživatelům sledovat svůj krevní tlak průběžně a může být nástrojem pro včasnou detekci hypertenze (vysoký krevní tlak), která je jedním z hlavních rizikových faktorů pro onemocnění srdce.

Chytré hodinky nám už dnes nabízejí fascinující možnosti sledování našeho zdraví. Díky nim můžeme odhalit potenciální zdravotní problémy dříve, než se stanou skutečně vážnými. V současné době technologické firmy aktivně pracují na neinvazivní technologii pro měření hladiny cukru v krvi.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu