Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem

Slovenská společnost Klein Vision se se svým prototypem létajícího automobilu snaží dobýt světový trh. V rámci propagace se nyní rozhodla posadit na místo spolujezdce světoznámého umělce a skladatele elektronické hudby Jeana-Michela Jarreho. Jak popsal svůj zážitek?

Za založením společnosti Klein Vision stojí Štefan Klein, který se návrhům létajících vozů věnuje již od 80. let minulého století, a jeho kolega Anton Zajac, investor a spoluzakladatel společnosti Eset. Klein byl původně zaměstnán ve firmě AeroMobil, kde vyvinul hned dva koncepty osobního automobilu schopného létat. První model AeroMobil I, představil poprvé v roce 1989 v rámci své diplomové práce. Prototyp se podařilo zkonstruovat i vyzkoušet za letu, bohužel však nedisponoval optimálními jízdními vlastnostmi. O sedm let později tak přišel AeroMobil II, který se dokázal transformovat na základě toho, zda měl fungovat jako automobil či jako letadlo. K výraznějším posunům technologie však od té doby nedošlo.

Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem

Létající auto AirCar vyvíjené společností Klein Vision o sobě nechává opět slyšet. Do kokpitu se tentokrát posadil slavný hudební skladatel Jean-Michel Jarre. Foto: Se souhlasem Klein Vision

Klein společnost AeroMobil v roce 2016 opustil, a po spojení se Zajacem následně o rok později založil vlastní firmu Klein Vision. Ta se aktuálně prezentuje se svým novým modelem AirCar, který se oproti předchozím prototypům dočkal celé řady dalších vylepšení ze strany designu i technologií.

Ze Slovenska až do Číny… a dál?

Koncept AirCar na sebe již od svého představení veřejnosti strhl pozornost doma i v zahraničí, prorazit se mu však dlouhá léta nedařilo. Změna přišla teprve letos, kdy Klein Vision prodala licenci na svou technologii vozu měnícího se na letadlo čínské společnosti Hebei Jianxin Flying Car Technology Company. Konečná cenovka za tento převod nebyla zveřejněna, z dostupných informací však vyplývá, že pouze vývoj prototypu AirCar však vyšel na více než 54 milionů korun. Čínská firma získala nákupem výhradní práva na výrobu a distribuci létajícího auta ve specifikovaných regionech. Klein Vision si tak do určité míry zachovává i vlastní identitu, a uzavřením dohody s velkou pravděpodobností získá dostatek finančních prostředků na další vývoj.

Jean-Michel Jarre přirovnal let k románům Julese Verna

Společnost Klein Vision o sobě dala znovu vědět tento týden, kdy na svém webu zveřejnila video z dalšího testovacího letu. Tentokrát se do kokpitu auta/letadla posadil kmotr elektronické hudby Jean-Michel Jarre, který se stal zároveň prvním pasažérem ve voze AirCar. Jarre pak zkušenost z letu přirovnal k románům Julese Verna, a žasnul nad futuristickým zážitkem, který mu technologie vyvinutá společností Klein Vision dokázala zprostředkovat na vlastní kůži. Celá akce má pak přesah i za hranice společnosti, a má upozornit především na připravovaný festival vědy a umění STARMUS, který se koná od 12. do 17. května v Bratislavě. Kromě Jarreho zde vystoupí mimo jiné i Sir Brian May ze skupiny Queen, který je aktivně působícím vědcem v oblasti astrofyziky.

Létající auto čeká k plošnému užívání ještě dlouhá cesta

Hlavní překážkou v komerční výrobě vozů typu AirCar je kromě zvládnutí samotné technologie i legislativa. Soukromá létající auta by vyžadovaly vybudování nové infrastruktury, včetně přistávacích drah a regulujících orgánů vydávajících povolení k letu. U řidičů by pak byla nezbytná prohlídka od leteckého lékaře či licence mechanika. Problém také nastává v pojištění těchto vozů. Společnost Klein Vision zatím disponuje patřičnými povoleními pouze na území Slovenska, a zatím není zřejmé, kdy tuto iniciativu podpoří i další země. Je ale možné, že nedávno uzavřená dohoda s Čínou pomůže tento administrativní kolotoč nastartovat, a létající auta tak přestanou být pouhou hudbou budoucnosti tvořenou velikány jako je například Jean-Michel Jarre.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu